A schimbat careva uleiul la cutia de viteze??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mr.K View Post
    Mi s-a spuns ca nu exista diferente. Teoretic, conform cerintelor Dacia (care se pare ca-s mai presus de cerintele Renault ), ar trebuie GL5, dar ambele sunt GL4+.
    Ca sa nu te stresezi, uita-te pe ambalaj sunt trecute exact modelele de cutii de viteza la care merge oloiul si vezi daca o gasesti si pe a ta. Eu asa am facut.

    GL-5 e uleiul cu cei mai multi aditivi (ep) pe baza de fosfor/sulf. aditivii de genul asta sunt f. corozivi pt anumite metale (aliaje de bronz, cupru, metale 'galbene' in general - sincroanele din anumite cutii au si genul asta de metale). GL-1 are cei mai putini aditivi corozivi.
    cutia de renault, daca accepta uleiuri GL-5 inseamna ca n-are metale care pot fi corodate de aditivi, deci accepta si GL-4, 3, etc.
    internal combustionizer

    Comment


    • Ca accepta si GL4 e clar, voiam sa spun ca ce indica Dacia in carnetul de intretinere, respectiv GL5 nici nu exista, nici ELF nici Dacia.

      Comment


      • Ok da cat ulei intra in cutie am mai intrebat?

        Comment


        • La benzinar 1.4 cam 3.1 litri de ulei mi-a intrat. Sunt bidoane de Elf la 1 litru sau la 5L. Preferabil sa cumperi de 5L, tot atat te costa cat 4 de 1 L si iti ramane si de completat, pentru cand o sa trebuiasca.

          Probabil la dci-ul tau cam tot pe acolo intra, oricum ar fi nu te incadrezi in 3 litri..

          Comment


          • Oare in caietul de service mentioneaza treaba asta exact,ca sa stiu daac se merita sa cauta cartea aia prin casa ca nus unde e

            Comment


            • Originally posted by mr.K View Post
              Ca accepta si GL4 e clar, voiam sa spun ca ce indica Dacia in carnetul de intretinere, respectiv GL5 nici nu exista, nici ELF nici Dacia.
              fac si ei uleiuri mai bune acum, din moment ce nu-s GL5. cu cat GL-ul scade, cu atat uleiul e mai bun, ca n-are acei aditivi corozivi.
              daca cutia accepta si ulei prost, cu atat mai bine. deci e o cutie bunicica (sa nu zic 'de calitate') fara metale care pot fi afectate, indiferent de cat de prost e uleiul.
              internal combustionizer

              Comment


              • intrebare pentru cei care au schimbat uleiul la cutie : am luat 3 litri de Valvoline Durablend 75w80 GL-4, imi ajunge, sau mai trebuie sa iau pentru completare? respect !!!!
                sigpic
                The MVP

                Comment


                • Merge si cu 3 litri, eu atat am pus si tot Valvoline numai ca 75w90 care e nasol iarna la frig. Al tau fiind 75w80 ar trebui sa se comporte similar cu uleiul din fabrica, deci mai bine la temperaturi scazute decat un 75w90.

                  Comment


                  • Originally posted by vladoi View Post
                    Ok da cat ulei intra in cutie am mai intrebat?
                    Toate cutiile de viteza de Logan au capacitatea de 2,8l.(conform Autodata)
                    Last edited by big_electro61; 30 September 2012, 20:05. Reason: x

                    Comment


                    • Numai ca nu intra doar atat. Ci 3 litri si 100 de ml .

                      Ai ma aflat in ce localitate stai? Stii tu, pct.24 din REGULAMENT.
                      Last edited by mr.K; 30 September 2012, 20:58.

                      Comment


                      • Posibil ca tu sa fi bagat cit afirmi! Am mai auzit un individ care afirma ca a bagat in rezervor,63l combustibil,cu toate ca documentatia prevedea 50l(efectele pot fi comentate).Apropo de localitate,am vrut sa spun o gluma buna...dar se poate interpreta,asa ca mai bine tac.

                        Comment


                        • gata cu litrajul m-am convins, dar daca vreau sa fac si o spalare inainte de noul ulei ce imi recomandatii??? Respect !!!
                          sigpic
                          The MVP

                          Comment


                          • Originally posted by big_electro61 View Post
                            Posibil ca tu sa fi bagat cit afirmi! Am mai auzit un individ care afirma ca a bagat in rezervor,63l combustibil,cu toate ca documentatia prevedea 50l(efectele pot fi comentate).Apropo de localitate,am vrut sa spun o gluma buna...dar se poate interpreta,asa ca mai bine tac.
                            N-am bagat eu, ci mecanicul, pana a inceput sa curga pe la fluture, conform manualului. Adica la fel cum documentatia prevede 50 de litri la rezervor.

                            Cat despre gluma, daca e legata de regiuni, mai bine n-o zi, ca spun si eu alta si luam amandoi BAN.

                            Comment


                            • Originally posted by B-64-MVP View Post
                              gata cu litrajul m-am convins, dar daca vreau sa fac si o spalare inainte de noul ulei ce imi recomandatii??? Respect !!!
                              Nimic; lasa sa se scurga bine, apoi pune doar noul ulei. Daca tii neaparat fa un alt schimb peste un anumit timp.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • intrebare... 75w80 sau 75w90 ? am inteles ca 90 e sintetic si 80 e mineral dar ca 90 e mai vascos... are cineva idee?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google