A schimbat careva uleiul la cutia de viteze??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • S-ar vedea pe cutie daca a curs ulei.
    La alea in 6 trepte , treapta a 5-a n-are treaba mai repde cu nivelul de ulei.
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • eu am schimbat de curand uleiul din cutie si stiu ca daca nu pui cat trebuie nu se unge pinionul pt treapta 5.(logan 1.4)

      Oricum uleiul meu nu arata asa de nasol ca cel din poze si avea 5 ani si 65.000 km
      sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

      Comment


      • Ii dau dreptate lu' einstein, dupa primu' schimb (cca. 80mii/bord) cam aceasi nuanta avea si uleiu' meu.

        Dupa al 2-lea (cca. 150mii/bord), era aproape ca ala nou din bidon.

        Comment


        • Originally posted by einstein1984 View Post
          S-ar vedea pe cutie daca a curs ulei.
          La alea in 6 trepte , treapta a 5-a n-are treaba mai repde cu nivelul de ulei.
          Doar la Logan ma referam, dar n-am facut precizarea.

          Comment


          • La logane da, ar fi, ca a 5a e in carter separat de restul cutiei.
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • Cand am inceput sa scot uleiul nu parea a fi "murdar" ! dar adunat tot intr-un recipient e intradevar mai negru decat un ulei nou , ideea e ca nu am gasit urme de ulei pe cutie .
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • Cati litri ti-a intrat pana a dat afara ? ai gasit cheie la magazin sau ai improvizat ?

                Am observat ca masina nu este la nivel cand are putina benzina in rezervor,sta de spate ridicata,deci automat cand pui ulei nou,o sa ia mai putina cantitate,trebuie tinut cont si de acest aspect.Consider ca masina este dreapta in lungime cand linia pragului este orizontala (se poate verifica cu un poloboc pentru tipicareala maxima).
                Last edited by mike-5; 30 June 2014, 18:13. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Am improvizat si pana la urma m-am dus la magazin si am cumparat un surub normal(patrat de 8) , cum sunt cam la toate cutiile de Renault.
                  Ulei cred ca mi-a intrat cam 3.0 - 3.10 l desi in carte scrie de 2.8 l.Bineinteles , am inlocuit acea saiba de cupru.

                  Eu am verificat sa fie la nivel cu o cumpana pusa pe acumulator.
                  Last edited by prometheus; 30 June 2014, 18:21. Reason: Automerged Doublepost
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • pai si pana la urma ce patrat aveai tu standard? cu ce ai desfacut, mai exact ce cheie ai folosit?

                    Comment


                    • Cel de pe cutie nu stiu cum s-a intamplat dar la mine era de 6 , asa ca l-am inlocuit cu unul de 8 , iar acum pot sa lucrez cu aceeasi cheie de golire ulei motor.
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • mike, daca vrei precizie maxima, eu zic sa lasi masina pe o placa turnata la boloc. Eventual sa pui bolobocul pe cutie, nu poe prag, desi nu stiu ce naiba are asta cu topic-ul.
                        Am schimbat uleiul la 90k, acum am in jur de 180k si probabil o sa-l schimb pe la 200k.
                        Am un prieten cu un golf 4, cu 300k km la bord si inca nu a schimbat uleiul in cutie

                        Comment


                        • Buna ziua sau seara ,vreau sa va intreb urmatorul lucru atunci vand introduc in marsarier uneori agata ,deobicei cand este motorul cald ,ave-ti idee ce ar putea fi?

                          Comment


                          • Caraie pentru ca nu au sincron pe marche arrier. Solutia e sa debreiezi si dupa sa astepti 5secunde pana bagi in R

                            Comment


                            • 3 secunde e mai bine.
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment


                              • Dublu ambreiaj şi-ai rezolvat

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google