deschidere portbagaj din telecomanda

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by danielliviu View Post
    E de preferat sa pui releu. Foarte rar sunt alarme care au releu pentru canal auxiliar incorporat.
    Nu ai cum sa faci incuiere.descuiere si deschidere din acelasi actuator. Doar modelele vechi (2004 - 2006) necesita un singur actuator pentru deschidere deoarece la aceste modele portbagajul este tot timpul incuiat.
    Azi m-am lamurit cu inchiderea/deschiderea si inchuierea/descuierea.
    Adica merge deschis (cu un actuator) chiar daca este incuiat (butonul este blocat).
    Am testat si sa inchid portbagajul cu yala inchisa si se inchide si incuie.
    Dar am niste nelamuriri.

    Mai exact: am o alarma ALCAR H22 si are o iesire pentru actionarea electrica a deschiderii portbagajului din telecomanda. In cartea tehnica mai scrie ca este iesire tip "open collector, activa spre masa, capabilitate maxima in curent de 500mA.
    Eu am masurat tensiunea si la apasarea butonului telecomenzii imi indica 7mV si 2.7mA.
    Tot in carte mai scrie ca este necesar un releu.

    Intrebari:
    1. Ce fel de releu si cum se conecteaza?
    2. Cate fire trebuie trase si ce dimensiune?
    3. Trebuie conectate si o rezistenta? Daca da de cat?

    Multumesc mult!

    Comment


    • Mai simplu ar fi sa ne spui daca alarma iti da semnal pe (-) sau (+). De obicei ai semnal(-). Daca da acel semnal, sau fir cum vrei tu sa-i spui, vine legat la bobina unui releu cu 5 picioruse pe care il gasesti si la magazinele auto. Cu un fir de(+) trecut printr-o siguranta il legi la celalalt terminal al bobinei si la contactul normal deschis (NO) al releului. Iesirea contactului NO il duci la motoras sau acuator. Masa acuatorului o iei de pe caroserie.
      Last edited by marius4d; 13 February 2012, 21:40. Reason: Greseli gramaticale
      Sufar de sindromul copiilor care nu au avut jucarii! Cred ca orice se poate desface si imbunatati...

      Comment


      • salut ,marius4d poti fi mai explicit cu releul ,releul e numerotat cu : 87a ,87 ,85 ,30 ,86,cum se leaga la alarma ?

        cum aflu daca alarma imi da semnal ''+'' sau ''-'' ?
        Last edited by edy28; 2 March 2012, 16:40. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Originally posted by edy28 View Post
          salut ,marius4d poti fi mai explicit cu releul ,releul e numerotat cu : 87a ,87 ,85 ,30 ,86,cum se leaga la alarma ?

          cum aflu daca alarma imi da semnal ''+'' sau ''-'' ?
          85 minus, 86 + de la alarma (sigur + scoate), 30 + pentru forta si 87 plecare la motoras!30 cu 87 functioneaza si invers.

          Comment


          • 85 minus ,adica masa ?

            Comment


            • da, masa.....

              Comment


              • Alarmele Pilot de exemplu au comanda pe minus pentru canalul auxiliar. Si nu numai.
                Nu induceti omul in eroare, cerusem in celalalt topic in care a scris o poza cu telecomanda si cu firele alarmei sa vedem despre ce e vorba.
                Nici macar nu stie care este firul pe care trebuie sa se lege, mai face vreo prostie pe acolo.
                GL-22-TOF

                Comment


                • Intradevar, ar putea incerca usor cu un aparat de masura.. sau ar trebui sa aiba schema alarma...

                  alarma mea scoate + si il folosesc fara releu, are siguranta de 20 A pe iesire.

                  Comment


                  • chiar merge sa deschizi din telecomanda !

                    portbagajul

                    dar se mai poate monta si un buton pentru deschidere interior
                    Last edited by edy28; 2 March 2012, 21:59. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • schema releu

                      pareri daca schema e buna ?
                      Attached Files

                      Comment


                      • Teoretic schema e buna.
                        Daca nu functioneaza, atunci leaga pinul 85 la +12V permanent.
                        GL-22-TOF

                        Comment


                        • poze alarma

                          cine poate sa ma ajute cu o schema
                          Attached Files

                          Comment


                          • am incercat toate combinatiile posibile atat cu releul cat si cu alarma dar degeaba,am gasit un fir dar in momentul cand inchideam usile se deschidea portbagajul

                            o intrebare : +12V pentru releu trebuie luat din modulul alarma sau nu conteaza

                            [QUOTE=edy28;1201644]am incercat toate combinatiile posibile atat cu releul cat si cu alarma dar degeaba,am gasit un fir dar in momentul cand inchideam usile se deschidea portbagajul

                            o intrebare : alimentare pentru releu de unde se face ? dintr-un plus oarecare ?

                            alimentare pentru releu de unde se face ?
                            Last edited by edy28; 3 March 2012, 19:00. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • problema e ca nu am specificat ce masina am de asta am intrebat unde vine UCH ,specific ca am o alfa romeo 145

                              salut ,marius4d poti fi mai explicit cu releul

                              problema e ca nu am specificat ce masina am de asta am intrebat unde vine UCH ,specific ca am o alfa romeo 145
                              Last edited by edy28; 4 March 2012, 20:52. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • pentru deschiderea porbagajului prin telecomada sau prin apasarea unui buton care se amplaseaza sub volan..trebuie cumparat un kit,eu am cumparat acum cativa ani din pitesti
                                Ma joc in fiecare zi jocuri cu masini

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google