Antigelul din bol ??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • dar ce se intampla daca depasesti semnul maxim? la un dci ma refer

    Comment


    • Intrebare rapida... Busonul de la vasul cu lichid de racire trebuie strans bine? Mai de mult asa l-am tinut si l-am pierdut.

      Comment


      • Da; are integrata supapa de suprapresiune, asa ca nu se justifica sa stai cu el slabit.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • iarna trecuta dintr-o data masina a inceput sa nu mai bage cum trebuie caldura. as vrea sa inlocuiesc antigelul si vroiam sa bag inainte sa il pun pe cel nou sa curat instalatia cu o solutie pt curatat radiatorul si inst. de racire. este ok sa folosesc o astfel de solutie ?
          vreau sa umblu si pe la furtune sa schimb colierele deoare am pierderi de lichid pe la ele.
          ce antigel sa folosesc tot cel de la dacia sau g12 ? exista diferente intre ele, sau sunt ok amandoua?
          sigpic

          Comment


          • G12 sau Tip D, sunt compatibile. Pune ce doresti.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • G12 de la Texaco Havoline i-am pus si eu de vreo 2 ani si este ok. Am inteles ca ar fi mai de calitate si are o garantie de 5 ani(sau 250 mii km).

              Comment


              • am reusit si eu sa schimb antigelul (3l de antigel de la dacia +3l de apa distilata) -->> am curatat toate furtunele pe interior, aveau un fel de pojghita de cauciuc (nu stiu exact sa va spun ce era), am folosit si o substanta de curatat radiatoare dupa care am clatit cu apa de 2 ori, am dat cu silicon si am pus la fiecare cap de furtun cate 2 coliere si am strans bine. acum nu mai am nici o pierdere de antigel (la 2-3 saptamani urca apa la 6liniute si completam cu aprox 1,5l de apa), baga caldura mai bine decat inainte sa il schimb.
                sigpic

                Comment


                • Cum ai clatit cu apa (distilata sau nu?) ?
                  Ai asteptat sa se incalzeasca bine, incat sa deschida termostatul (sa simti la mana furtunul fierbinte, dinspre radiator?)
                  Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                  Comment


                  • am clatit cu apa distilata. si am lasat de fiecare data masina sa mearga pana a urcat la 4 liniute, apoi inca 10min cu caldura pe treapta 4.
                    sigpic

                    Comment


                    • dupa ce am schimbat lichidul de racire am rezolvat-o cu pirderile, dar mi se pare ca apar mai greu liniutele de la apa in bord fata de inainte. sau acum mai nou urca la 6 sau 9 liniute apa, apa in vas e ok. de la ce sa fie problema de la senzorul de temperatura ?? termostat ?? sau pompa apa ??
                      sigpic

                      Comment


                      • Pierde Antigel

                        Am o mare problema cu antigelul intr-un an mi-a consumat aproape 4 l .. am observat ca pierde pe la aceasta piesa

                        In partea de jos la unul dintre suruburi ..
                        1. are vreo garnitura??
                        2. sa incerc sa strang surubul?
                        3. sa schimb piesa ??
                        http://www.loganclub.ro/forum/ct_03_fie-t42314.html ..My Ride

                        Comment


                        • exact acolo in interior e montat termostatul. incearca sa strangi suruburile. nu prea tare. are si o garnitura evident. daca tot umezeste cauta garnitura la un magazin de piese auto. vei pierde antigel daca o schimbi.
                          o/____\o
                          (i)
                          .........

                          Comment


                          • pai nu pot sa il scot pe undeva pe tot inainte de operatiune ?? si cum se numeste piesa (ca sa stiu ce caut la piese auto) ?
                            http://www.loganclub.ro/forum/ct_03_fie-t42314.html ..My Ride

                            Comment


                            • din cate stiu nu ai buson dedicat pt golire. vezi care ti-e la indemana. un racord care vine la radiator sau unul de la vasul de expansiune (bol cum ii zice in titlu ).

                              nici piesa nu stiu cum se numeste. locasul termostatului ii poti zice . dar intai incearca sa strangi surubul.
                              o/____\o
                              (i)
                              .........

                              Comment


                              • pana la urma am rezolvat .. am cumparat o garnitura noua dar nu am gasit de logan si am pus una de cielo iar peste ea am puso pe aia veche pentru o etansare mai buna si gata X
                                http://www.loganclub.ro/forum/ct_03_fie-t42314.html ..My Ride

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google