Montaj Geamuri Electrice Pe Ambiance

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Le-ai montat pana la urma,merg?

    Comment


    • #47
      voi ma puneti sa-mi pun si eu pe ambiance geamuri electrice fata! cat mai ajung piesele pentru fata? eventual as putea sa mai recuperez ceva de la astea vechi?

      Comment


      • #48
        Salut. Baieti am si eu o mare problema. Mi-am montat cu ceva timp in urma macarale electrice fata, am facut circuitul ca la carte insa mi se blocheaza geamurile. Astazi am schimbat circuitul electric crezand ca este el de vina, insa problema persista. Numai stiu ce as putea face in afara de a schimba macaralele.
        sigpic

        Comment


        • #49
          Fii mai explicit te rog, cum se blocheaza geamurile ? Incep sa se inchida, si se opresc pe parcurs ?
          Incearca si unge canalele din chedere pe unde urca geamul...foarte posibil sa ai o gramada de praf/mizerie pe acolo si de aceea se opreste geamul. la geamurile manuale nu simteai, dar cel electric simte suprasarcina si se opreste.

          Originally posted by adaniel69 View Post
          voi ma puneti sa-mi pun si eu pe ambiance geamuri electrice fata! cat mai ajung piesele pentru fata? eventual as putea sa mai recuperez ceva de la astea vechi?
          De la astea vechi nu prea ai ce recupera, numai geamul in sine In functie de ce fel de macarale iei, costurile pot fi intre 300 lei si 500 lei, cu tot cu butoane si instalatie electrica...+ manopera, dar le poti monta si tu singur cu ceva rabdare si putina atentie.
          Last edited by dannyx78; 21 May 2013, 21:29. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #50
            Multumesc pentru sfaturi si nu in ultimul rand lui Alex (pipan) pentru ajutorul acordat. Am rezolvat momentan problema. De vina ereau termistorii din motoras, fiind aftermarket si de proasta calitate. Pentru moment i-am scos din circuit pana cand voi gasii unii mai buni. Da geamul se bloca dupa ce parcurgea aproximativ jumatate din cursa, si mai functiona dupa ce se racea termistorul.
            sigpic

            Comment


            • #51
              e vreun electrician care a mai facut asa ceva pe forum, din Buc?? am macaralele si am nevoie de cineva care se pricepe??

              Comment


              • #52
                geamuri electrice ambiance

                Am montat si eu de curand geamuri electrice fata pe modelul meu ambiance. Macarale, mufe, butoane, totul original, insa din dezmembrari. Am legat la plus permanent de la panou cu siguranta de 15. Masa am pus-o langa pedala de acceleratie am gasit un surub acolo, si mi s-a parut la indemana. Problema e ca acel surub e fixat pe o tabla subtire, care nu pare din otel, si dupa ce ma joc putin cu geamurile se incalzeste tare de tot teava de la climatizare. Ce ma sfatuiti sa fac, sa trag un fir si sa ma leg la masa principala, de sub capota? Multumesc anticipat.

                Comment


                • #53
                  In primul rand siguranta ar trebui sa fie de 30A.
                  Surub de masa gasesti si in zona manetei de deschidere a capotei.
                  GL-22-TOF

                  Comment


                  • #54
                    Poate sa lase si siguranta de 15A, motorasele consuma in jur de 4.5-5A fiecare deci pentru doar 2 geamuri e suficient. Iar in legatura cu masa e bine pozitionata acolo
                    Cei de la dacia recomanda 30A pentru cele patru geamuri.
                    Last edited by tyger89; 23 June 2013, 21:12.
                    sigpic

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by usr1 View Post
                      Daca nu merge....prindele cu un patent si trage cu incredere spre tine. Nu are importanta daca se rup ca oricum nu vei mai folosi macaraua manuala.
                      usr1 fuzzy bebea22 daca va spun parerea mea despre voi o sa iau un mare ban pe forumul asta...

                      luati o surubelnita dreapta de 3 5mm ieftina indoiti capul ei aproape de varf si scoateti siguranta manerului de la geam care o vedeti doar daca impingeti un pic de fata de usa spre interior si tineri de inelul care mascheaza manivela.
                      Last edited by aicidincolo; 6 October 2013, 21:38.

                      Comment


                      • #56
                        HA, HA, HA, tare asta, no comment...

                        Comment


                        • #57
                          Montaj geamuri electrice

                          pentru cei care au mufele cu butoane de actionare a geamurilor,
                          FIRUL GALBEN vine legat la + (FIR ROSU)
                          FIRUL NEGRU legat la - FIRUL NEGRU sau pe caroserie
                          FIRUL ALBASTRu IL LEGATI LA FIRUL ALBASTRU DE LA DEZABURIRE (pt lumina buton)
                          firul notat cu 1 de la mufa si cu ultimul vin legate la macara
                          este foarte simplu .
                          CA SFAT RECOMAND SA FOLOSITI O SIGURANTA INTR-E FIRUL GALBEN SI + CEL ROSU !!!!!

                          Comment


                          • #58
                            2005-2011

                            Salut. Vreau sa iau de pe un Lareat din 2005 macaralele electrice si sa le montez pe una din 2011. O fi unul si acelasi? Va multumesc anticipat pt raspunsuri.

                            Comment


                            • #59
                              Salut. Bine, am pus macarale electrice, ele functioneaza, dar ce naiba punem in gaurile care ne-au ramas in fetele de usa?

                              Comment


                              • #60
                                salut! pui tweetere!!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google