Care Va Fi Cea Mai Bine Vanduta Motorizare.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    1.2 16v va fi cel mai vandut
    http://www.loganclub.ro/forum/ct_90_b_u_z-t57569.htmlsigpic

    Comment


    • #32
      @mitosu: diferenta intre 1.2 si 1.6 este mica, dpdv al performantelor dinamice, iar consumul difera binisor. Plus de asta, 1.6 este mai scump.

      @florin: ca 1.6 cu AC nu ar fi vreun fiasco cu cele mentionate de tine anterior...
      Si nu inteleg de ce spui ca trage ca o martoaga lesinata. Este un motor aspirat, de doar 75 de cai. Ce-ai vrea, sa se comporte ca unul V6? Sau ca un diesel?

      Comment


      • #33
        am votat si eu 1.2 16v din simplul motiv ca majoritatea romanilor nu-si pot permite mai mult... cum 80% iau masina pe credit cred ca merg pe principiul ''cel mai ieftin-cel mai bun''.

        Alt aspect ar fi ca, probabil ( cred?!?), cei care isi cumpara acum un logan nu au mai avut in trecut un alt logan sa stie cum sta treaba cu caii putere oferiti de Dacia. Cand isi vor da seama ca si-ar fi dorit un 1.6 sau mai stiu eu ce alta motorizare... o sa fie prea tarziu... masina o sa fie deja achizitionata... Mai sunt si oameni care se documenteaza, care se princep insa in proportie relativ mica. Dupa cum sugereaza si titlul threadului, ne raportam la cantitate.
        sigpic

        Comment


        • #34
          @Cezar - Dupa parerea mea motorul de 1.2 este "sugrumat" pe logan avand un cuplu motor mai mic decat cel de 1.4...daca mai incarci si masina, mai bagi si 5 persoane da in nas...practic nu prea are ce cauta pe logan. Iar consumul de 8 in oras mi se pare mare pentru ce ofera el.
          Deci motoarele de 1.6 16v si 1.5 dci sunt cele mai indicate pentru logan.
          Cine vrea consum cumpara diesel cine nu cumpara 1.6 16v.
          Numai bine!
          Last edited by florin.fanatik; 4 December 2010, 23:45.
          sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

          Comment


          • #35
            asta cu 1.5 puternic e vrajeala...are cuplu mai mare si raspunde mai repede decat benzinaru in orice tura..nu ca e puternic, aoleu
            aleg 1.2, toata lumea e fascinata de 1.6 16v si ca romani fiind, o sa vrea 16v mai ieftin sperand ca e mai bun ca 1.4 si mai ieftin ...nu vorbim aici de oamenii documentati sau care cunosc ceva mai mult despre masini, ci de populatie in general care vrea sa profite de rabla si sa ia o masina noua economica si mare..si multe alte motive
            sigpic

            Comment


            • #36
              Originally posted by sinx View Post
              am votat si eu 1.2 16v din simplul motiv ca majoritatea romanilor nu-si pot permite mai mult... cum 80% iau masina pe credit cred ca merg pe principiul ''cel mai ieftin-cel mai bun''.

              Alt aspect ar fi ca, probabil ( cred?!?), cei care isi cumpara acum un logan nu au mai avut in trecut un alt logan sa stie cum sta treaba cu caii putere oferiti de Dacia. Cand isi vor da seama ca si-ar fi dorit un 1.6 sau mai stiu eu ce alta motorizare... o sa fie prea tarziu... masina o sa fie deja achizitionata... Mai sunt si oameni care se documenteaza, care se princep insa in proportie relativ mica. Dupa cum sugereaza si titlul threadului, ne raportam la cantitate.
              Sa stii ca ai dreptate. Intr-adevar ar putea fi asta motivul pentru care 1.2 ar putea fi "castigatorul" Cumpara masina ca este ieftina si la altceva nu se gandesc desi...
              Oamenii trebuie instiintati cumva de aceste aspecte

              geo: 1.6 nu este la fel de mare? nu se incadreaza in programul rabla? poate nu este asa de economic, dar nu putem zice despre nici o dacia ca ar fi o masina super scumpa la intretinere Fata de alte marci, cred ca e muuult mai ieftin de intretinut.

              Comment


              • #37
                toate motorizarile lor sunt ieftin de intretinut la ei, doar ca eu garantez ca sunt multi care inca se tem de 1.6 din acelasi motiv pentru care am facut si eu prostia si nu l am luat..au impresia ca consuma mult...la noi rar sa faci test drive sa poti sa alegi..vecina mea e dealer la ei si mi povestea ca toti care vin sa cumpere dacia sunt deja hotarati pe motor si nu se schimba in ruptu capului..maxim poate sa i convinga la o alta echipare
                sigpic

                Comment


                • #38
                  Originally posted by DaniD View Post
                  Oamenii trebuie instiintati cumva de aceste aspecte
                  De catre cine? Dealerii nu stiu cum sa vanda mai repede masinile si tu crezi ca o sa ii spuna ''Chiar daca aveti bani decat de 1.2 si nu va puteti permite 1.6 as vrea sa va spun ca nu merita... este un motor prea slab''

                  Da-l dreacu de client prost... vinde-i masina repede ca in urmatorii 10 ani cat plateste retele la ea nu mai calca la vreun dealer auto
                  PS: de asta nu sunteti buni de manageri... ca nu ganditi in stil romanesc


                  si mai e o chestiune... nu m-am documentat in legatura cu preturile asa doar insinuez... Pai poate deja la pretul unui 1.6 laureate deja se incadreaza si alte masini... corsa, polo, mai stiu eu ce. Asa ca segmentul unde dacia ar putea avea un avantaj este masina cea mai ieftina a lor... respectiv 1.2
                  Last edited by sinx; 5 December 2010, 08:51.
                  sigpic

                  Comment


                  • #39
                    Daca nu va reaparea urgent motorizarea de 1.4, multa lume va cauta aceasta motorizare pe piata second, sau nou la alte firme producatoare.
                    Ideal ar fi 1.4 16V...
                    Votez 1.4 GPL(...!).

                    Comment


                    • #40
                      Era bine daca scoteau si 1.6 mpi, 1.2 si 1.6 16V la benzinare si gata.
                      1.6 mpi chiar nu prea mai vad rostu nici la el: putin mai puternic decat 1.2/apropiat ca performante de 1.2 (diferenta de demaraj de numai 0,7 sec 0-100 fata de 1,5 sec cat era intre 1.4 si 1.6 mpi E4), consum mai mare...e cam aiurea.
                      D-asta zic si am votat 1.2, o sa ramana urmasul lui 1.4, al mai al drac motor de la logan

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by florin.fanatik View Post
                        @Cezar - Dupa parerea mea motorul de 1.2 este "sugrumat" pe logan avand un cuplu motor mai mic decat cel de 1.4...daca mai incarci si masina, mai bagi si 5 persoane da in nas...practic nu prea are ce cauta pe logan. Iar consumul de 8 in oras mi se pare mare pentru ce ofera el.
                        Deci motoarele de 1.6 16v si 1.5 dci sunt cele mai indicate pentru logan.
                        Cine vrea consum cumpara diesel cine nu cumpara 1.6 16v.
                        Numai bine!
                        1.2 16v Laureate = 8500 Euro
                        1.6 16v Laureate = 9900 Euro
                        1.5 90 Laureate = 10700 Euro.

                        Deci, diferentele de pret sunt mari, de pana la 25 %.
                        Ca asa, de ce sa iau 1.5 DCI de la Dacia, cand mai pun inca 25% si pot lua alta marca?

                        Ce am vrut sa spun este ca cine isi cumpara masina are un buget, si nu oscileaza cu 25%....

                        Comment


                        • #42
                          1.2 16V Laureat 8500
                          1.6 8V Laureat 8700

                          Aici nu e mare diferenta

                          Octaviane: nu e mai bine sa ai in loc de 107nm 135nm? Cuplu acesta nu te ajuta in depasiri? In general acceleratia conteaza mai putin. Nu ti se pare nasol cand te bagi la o depasire si numai nu trage masina?
                          Last edited by DaniD; 5 December 2010, 20:18.

                          Comment


                          • #43
                            vorba lui DaniD, cativa caluti in plus te pot scoate cateodata din r***t ; sigur o sa vad mai incolo scris " nu trage", " nu ma scoate din depasire", " mai bine nu o luam "... 1.6 cred ca e cel mai bun
                            deviza Logan Club - Aici toti suntem prieteni !

                            Comment


                            • #44
                              am votat si eu pentru 1.2 16 v, (taxe mai mici, consum ceva mai micut) sigur va inlocui cu succes 1.4!

                              Comment


                              • #45
                                S-a împlinit anul de la postul #1....

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google