Postati Doar Preturi Carburanti ;-)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Oare in vreo 5 ani cat va fi la noi pretul combustibilului,avand in vedere ca si rezursele sunt cam pe duca?

    Comment


    • Si acum 60 de ani se spunea la fel: "Resursele sunt pe terminate" si uite ca de atunci s-au inmultit masinile de zeci de ori si industria si avioanele, tot. Nu mai spun de plastice care si alea inghit o gramada de petrol
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Originally posted by Red_Alin View Post
        Oare in vreo 5 ani cat va fi la noi pretul combustibilului,avand in vedere ca si rezursele sunt cam pe duca?
        S-a demonstrat ca resursele nu sunt nici pe departe "pe duca" asta era o strategie ca marii exploatatori de petrol sa tina pretul sus, puturile care au fost considerate goale dupa exploatare, dupa o perioada de timp au inceput sa se umple iar.
        Ca sa-ti raspund direct la intrebare: nici nu mai conteaza cat va costa un litru de combustibil peste 5 ani, ca vom avea toti masini electrice

        Comment


        • Sa o vad si pe asta.
          Dacia Logan electrica in 5 ani.)
          Oricum poate pana atunci se scumpeste mult curentul,asa ca niciodata nu cred ca vom avea parte de preturi ieftine la carburanti.)

          Comment


          • A, nu dacia electrica, la cum merg lucrurile cu dacia e posibil sa dea faliment pana atunci
            ps. curentul nu cred ca se va scumpi, ca trecem pe panouri solare

            Comment


            • bunicuto...cati romani crezi ca o sa fie dispusi sa cheltuie pentru panouri solare? si ce motor ar trebui sa puna pe logan ca sa nu fie prea puturos? eu cred ca un 1.4 electric e destul de melc. macar 1.6.

              cica primaria suporta 90% din costul panourilor. pentru casa mea, cei 10% inseamna 2000 de euro. si nu am casa mare. deci gandeste-te ca nu multi au de unde sa scoata banii astia.
              Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

              Comment


              • Iara a anuntat la TV ca petrom si rompetrol au scumpit carburanti de parca tare mult preturile au fost scazute 1-2 luni.

                Comment


                • anul asta a batut vantul pe la salonul de la Detroit. marii producatori au anuntat ca vor incepe productia de serie la motoarele hibride si electrice in aproximativ 3 ani. cat adevar e la mijloc, doar ei pot sti. iar noi suntem in continuare sceptici. important e ca industria a facut deschiderea spre motorizarile electrice, se mai pune problema cat de mult se va accelera trendul.
                  bineinteles, toata zarva e legata strans si de perioada asta de criza. producatorii au tot interesul sa produca masini cat mai compatibile cu tipurile cele mai la indemana de carburanti. pentru ca asta garanteaza o vanzare consistenta. daca vom iesi din criza in 2 ani la nivel mondial, mari sanse ca motoarele electrice sa fie intarziate. daca mai dureaza, s-ar putea sa avem surprize in acest sens.

                  ontopic: am alimentat acum 2 zile de la OMV, carrera 95, 31300lei.

                  Comment


                  • Si crezi ca daca scot motoare electrice o sa platesti mai putin?...vor fi mai putin poluante?Curentul electric cum si cu ce combustibil se obtine?Crezi ca companiile de petrol sunt atat de nebune sa-si lase muntii de bani care-i fac in fiecare zi ?NU!..tehnologia cu adevarat ieftina si nepoluanta nu va iesi niciodata din sertar
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • acum 2 zile era 3,19 la mol si omv. cred ca a sarit de 3.2 lei.

                      p.s. as prefera sa se inverseze pretul unui litru de benzina cu pretul unui euro. as da 4.5 lei pe litru, doar sa stiu ca euro nu mai e asa scump
                      Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                      Comment


                      • azi am alimentat de la petrom v
                        omv carera 100 3,85 lei
                        57,3 litri cu o linie in bord si 7 litri conform c b
                        inseamna ca intra 65 de litri?
                        Last edited by cristy plus; 30 January 2009, 15:46.
                        sigpic Alexandria

                        Comment


                        • off topic ai bagat 57 de litri int-un rezervor de 50 de litri ????
                          sigpic

                          Comment


                          • da si mai aveam in el benzina
                            sigpic Alexandria

                            Comment


                            • ar fi irelevanti ceilalti 7 litri din moment ce au intrat alti 7 in plus dar cei 57 sunt indicati de CB sau pompa?
                              Last edited by bogdan_1984; 30 January 2009, 16:14.
                              sigpic

                              Comment


                              • de pompa bogdan. eu am bagat o data 58,8 litri si mai aveam 5 litri conform cb. dupa ce am facut supra plinul, tot 50 litri arata, desi erau 63. si a aratat 50 litri pana a inceput sa scada sub 50 litri

                                rezervorul la logan e de 68 de litri. mi-a zis tipu de la benzinarie ca a venit unu cu masina, un ph2, de la dealerul de langa si i-a spus sa ii bage benzina cat intra...si a bagat 68 litri. indicat e sa nu pui mai mult de 50..
                                Last edited by B 83 RMJ; 30 January 2009, 17:01.
                                Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google