Montare Airbag Pasager

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Montare Airbag Pasager

    asa cum spune si titlul, vreau sa aflu cat mai multe informatii despre montarea airbagului pasager pe ambiance, zilele trecute, am desfacut filtru de polen sa.l curat si am vazut in dreapta, "agatat" pe undeva pe sub bord, un precablaj cu o mufa roza (parca) din cate imi dau seama ar fi precablajul pentru air bag, dar se poate monta in golul din bord? si presupun ca ar mai trebui si butonul on/off, rog pe cine a facut asa ceva sa dea o mana de ajutor
    multumiri anticipate!
    sigpic

  • #2
    uite ca si idee cateva poze exact cum ar trebui montat airbagul pasager e prins in 4 suruburi...prima poza cum se vede din fata
    a -2-a poza cu spatele si cu placa aia unde vin prinse cele 4 suruburi cu piulite
    si ultima se vede exact mufa aia care vine din airbag in butonul de oprit si apoi in mufa aia de ai vazut-o sub bord
    Attached Files
    low....&.....slow

    Comment


    • #3
      pai si bordul meu (ambiance) are placa aia in spate si mai ramane doar de dat gaurile? sau trebuie achizitionata si placa?
      sigpic

      Comment


      • #4
        Nu a mai facut nimeni acest update?
        sigpic

        Comment


        • #5
          iti spun eu mai bine cumperi daor capacul . nu ai nevoie de airbag ;) daca pasagerul are centura nu ai nimic

          Comment


          • #6
            da, sigur. nu are nimic, isi rupe gatul si totusi arata ca si cum ar fi viu in caz de accident...ala e rolul airbagului, sa tina capul sa nu zboare si sa limiteze presiunea in piept. nu-ti doresc sa afli cum e (destul am aflat pe pielea mea), crede-ma ca ajuta enorm airbagul.
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • #7
              cred ca e destul de greu bordul pt airbag la tn se modifica greu ar trebui un bord care a avut airbag+ unitate de control+senzori+..... ajunge o groaza
              I changed her oil , she changed my life
              sigpic

              Comment


              • #8
                banuiesc ca avand in vedere ca exista mufa ca sa montezi airbagul pasager atunci inseamna ca ,calculatorul de airbag va declansa si aibagul pasager odata cu cel de la sofer, complicat nu cred ca este de montat, trebuie luata borna de pe baterie sa nu te trezesti cu ceva in "mufa" , dai cele 4 gauri , din ce am vazut eu in pozele de mai sus, placa aia de metal din spate cred ca nu exista pe varianta ambiance , da cum intotdeauna exista baieti descurcareti probabil ca se va improviza ceva, iar cu butonul de on/off cred ca se poate si fara el,

                si eu sunt interesat de un airbag pasager ca de montat are cine sa ma ajute

                Comment


                • #9
                  sunt interesat sa achizitionez un airbag pasager logan. cine ma poate ajuta ofer un nr de tel 0761601778

                  pentru a demonta airbagul pasager e musai sa demontez bordul masinii?
                  Last edited by vio030; 17 February 2012, 17:10. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • #10
                    vio030 da deoarece e prins in 4 suruburi mari ce se desfac doar prin spate

                    Comment


                    • #11
                      Am un Preferance fara airbag pasager,va rog daca stie cineva sa-mi spuna pentru montarea airbagului de ce piese anume am nevoie?Inafara de airbagul priopriuzis,trebuie schimbat bordul sau nu e nevoie? Ce alte piese trebuiesc?
                      Daca o problema se poate rezolva atunci nu trebuie sa te stresezi, daca nu se poate rezolva atunci chiar nu are rost sa te mai stresezi.

                      Comment


                      • #12
                        in cel mai rau caz d un nou computer de airbag-uri.adic eu cand le-am schimbat mia trebuit..airbag-ul merge pus si fara sa dai bordul jos..pentru mai multe detali me.faraonw
                        Last edited by faraonw; 19 January 2013, 23:12.
                        Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
                        Cine este interesat ma poate contacta pe privat
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by merlasviorel View Post
                          Am un Preferance fara airbag pasager,va rog daca stie cineva sa-mi spuna pentru montarea airbagului de ce piese anume am nevoie?Inafara de airbagul priopriuzis,trebuie schimbat bordul sau nu e nevoie? Ce alte piese trebuiesc?
                          daca n.ai airbag pasager, din cate stiu e ambiance, nu preferance, in fine, daca ai airbag in volan nu iti mai trebuie calculator de airbag si poate nu crezi (cel putin eu am) ai chiar si precablaj, sub bord am gazit o mufa albastra sau mova nu mai tin minte bine culoarea...
                          in fine, din cate stiu, mai trebuie airbagul si placa aia din spate...

                          Originally posted by faraonw View Post
                          in cel mai rau caz d un nou computer de airbag-uri.adic eu cand le-am schimbat mia trebuit..airbag-ul merge pus si fara sa dai bordul jos..pentru mai multe detali me.faraonw
                          spune aici te rog, cum pui airbagul fara sa dai bordul jos?
                          Last edited by nicu_rcn; 20 January 2013, 02:02. Reason: Automerged Doublepost
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            o tubulara lunga de 10 si un crichet si multa munca si chinuiala
                            Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
                            Cine este interesat ma poate contacta pe privat
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by nicu_rcn View Post
                              daca n.ai airbag pasager, din cate stiu e ambiance, nu preferance, in fine, daca ai airbag in volan nu iti mai trebuie calculator de airbag si poate nu crezi (cel putin eu am) ai chiar si precablaj, sub bord am gazit o mufa albastra sau mova nu mai tin minte bine culoarea...
                              in fine, din cate stiu, mai trebuie airbagul si placa aia din spate...



                              spune aici te rog, cum pui airbagul fara sa dai bordul jos?
                              Am airbag la volan si am si mufa aia sub bord in partea dreapta sub bord.
                              Sa inteleg ca nu trebuie schibat bordul?
                              Placa aia metalica din spate nu tine de airbag?Adica e o piesa separata?
                              Trebuie sa-mi caut airbag si placa separat?
                              Se poate monta si fara sistemul de blocare/deblocare de pe lateralul bordului?

                              Originally posted by faraonw View Post
                              in cel mai rau caz d un nou computer de airbag-uri.adic eu cand le-am schimbat mia trebuit..airbag-ul merge pus si fara sa dai bordul jos..pentru mai multe detali me.faraonw
                              N-am gasit me.faraonw.

                              Heeelp! Cineva sa ma ajute cu informatii! Va rog...
                              Last edited by merlasviorel; 21 January 2013, 17:50. Reason: Automerged Doublepost
                              Daca o problema se poate rezolva atunci nu trebuie sa te stresezi, daca nu se poate rezolva atunci chiar nu are rost sa te mai stresezi.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google