Montare Airbag Pasager

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Am terminat lucrarea dupa ce am schimbat si calculatorul pentru airbag.
    Nu stiu de ce in torpedou nu merge lampa, are cineva vreo idee ce ar putea fi ?
    Am anulat vechile fire ce le-am tras de la plafoniera si le-am pus pe cele de la cablurile de la airbag.
    Daca o problema se poate rezolva atunci nu trebuie sa te stresezi, daca nu se poate rezolva atunci chiar nu are rost sa te mai stresezi.

    Comment


    • #32
      De ce ai schimbat calculatorul? Se putea configura cel al masinii.
      INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

      Comment


      • #33
        Cand aveam calculatorul de airbag vechi, mi se aprindeau ambele leduri de airbag din bord, poate mergea si cu acela. Nu am stiut ca se poate configura.
        Nu stiu cum s-ar putea verifica daca acum airbagul este in stare de functionare, ledurile se aprind in bord cand pun contactul si daca opresc airbagul pasager din butonul din lateralul bordului atunci ledul de la airbag pasager ramane aprins in bord.
        Nu stiu de ce nu merge lampa din torpedou. Legaturile sunt O.K. trebuie sa verific daca am curent si masa in fire. Nu ar trebui sa aiba de la mufa de airbag?
        Daca o problema se poate rezolva atunci nu trebuie sa te stresezi, daca nu se poate rezolva atunci chiar nu are rost sa te mai stresezi.

        Comment


        • #34
          sa nu faci greseala sa incerci cu vreun aparat de masura rezistanta airbagului ca-l poti declansa(explozie) si daca este un fata ta cateva minute bune dormi neintors
          toate legaturile la airbaguri sunt cu fire galbene(atentie)sau infasurate,bagate in varnis galben,nu ai ce sa umbli la ele
          pentru lampa de la torpedo uitete la siguranta 19 are legatura cu pozitia fata/spate dreapta daca se aprind pozitile pe dreapta si lampa nu se aprinde vezi becu sau butonu de la usa torpedo

          Comment


          • #35
            Lucrarea e finalizata, mai trebuie facut un control cu testerul de diagnostificare pentru ca airbagul sa fie functional.
            Attached Files
            Daca o problema se poate rezolva atunci nu trebuie sa te stresezi, daca nu se poate rezolva atunci chiar nu are rost sa te mai stresezi.

            Comment


            • #36
              pret airbag

              Originally posted by merlasviorel View Post
              Cand aveam calculatorul de airbag vechi, mi se aprindeau ambele leduri de airbag din bord, poate mergea si cu acela. Nu am stiut ca se poate configura.
              Nu stiu cum s-ar putea verifica daca acum airbagul este in stare de functionare, ledurile se aprind in bord cand pun contactul si daca opresc airbagul pasager din butonul din lateralul bordului atunci ledul de la airbag pasager ramane aprins in bord.
              Nu stiu de ce nu merge lampa din torpedou. Legaturile sunt O.K. trebuie sa verific daca am curent si masa in fire. Nu ar trebui sa aiba de la mufa de airbag?
              Salutari . As vrea sa stiu cam cît costa un airbag pentru pasaser sau sofer nu stiu

              salutari vea rog sa-mi spuneti cam cît costa un airbag pentru sofer si pasager
              Last edited by sorin_oradea; 7 October 2013, 11:37. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • #37
                salut, eu am montat airbag pe ambiance dar cablaju de sub bord nu este conectat la calculator.Am pus butonu de ON,OFF si dupa ce inchizi butonu pe OFF becu din bord trebuie sa ramana aprins ca este decuplat,iar pe pozitia ON becu din bord se stinge odata cu aibagu din volan.IN mufa se mai gaseste si instalatia de lumina din cutia din acte,care la variant asta nu este trasa In mufa de sub borb.PT.lumina din cutia de acte taiati firu care este pe cablaju de la aibeag si legativa pe firu albastru inchis de unu din butoanele{geam,dezaburire,inchidere}eu asa am facut si totu este ok.

                Comment


                • #38
                  Originally posted by gigibuzica View Post
                  salut, eu am montat airbag pe ambiance dar cablaju de sub bord nu este conectat la calculator.Am pus butonu de ON,OFF si dupa ce inchizi butonu pe OFF becu din bord trebuie sa ramana aprins ca este decuplat,iar pe pozitia ON becu din bord se stinge odata cu aibagu din volan.IN mufa se mai gaseste si instalatia de lumina din cutia din acte,care la variant asta nu este trasa In mufa de sub borb.PT.lumina din cutia de acte taiati firu care este pe cablaju de la aibeag si legativa pe firu albastru inchis de unu din butoanele{geam,dezaburire,inchidere}eu asa am facut si totu este ok.
                  dupa montare airbag pasager ,schimbati calculatoru de airbag si totu este ok.

                  Comment


                  • #39
                    Salutare.
                    Ieri am reusit sa imi montez si eu airbagul pentru pasager si butonul pe un ambiance din 2006.
                    Am conectat mufa airbagului in mufa albastra, am pus contactul, mi se aprindeau cele 2 leduri de airbag cateva secunde, se stingeau amandoua, apoi se aprindea ledul din stanga. Daca deconectez cablul de la airbag pasager, acel led nu se mai reaprinde.
                    Trebuie facute ceva modificari in calculator?
                    Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi? Dispun de DDT.
                    Va multumesc anticipat.

                    Comment


                    • #40
                      Pana la urma, am reusit sa configurez airbag-ul pasager.
                      Va multumesc

                      Comment


                      • #41
                        Bun gasit stimati colegi.in primul rand pot sa ma declar total multumit datorita faptului ca am reusit sa montez si airbag pasager pe masina mea.Asta pentru ca am mai pus ac.servo, oglinzi electrice etc astfel incat masina a ajuns la nivelul de echipare LAUREAT.Ce pot sa va spun ca montajul tuturor optiuni s-au facut o indelunga documentare,tutoriale,scheme electrice si toate mi-au reusit fara probleme.In ceea ce priveste montajul airbagului pasager pe langa achizitionarea acestuia,decupare in spatiul destinat acestuia a trebuit in cele din urma sa schimb si calculatorul de airbag(am incercat mai multe calculatoare) pana am gasit calculatorul care sa se potriveasca pe masina.Asadar daca aveti bunavointa si niste cunostinte de mecanica/electrica va puteti dota masina pana la varianta full(mai putin ABS-ul care nu cred ca are cineva curajul asta sa-si puna-implica multe modificari inclusiv resoftarea ECU).Deci curaj ca se poate monta toate aceste optiuni.
                        costin brs e online acum[/QUOTE]

                        Comment


                        • #42
                          Cu investiții minime, puteai reconfigura calculatorul de airbag și nu îl mai schimbai.

                          Asta schimbat e nou, a fost configurat cu vin-ul mașinii sau l-ai pus de dragul de a fi pus?
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • #43
                            Am fost cu ea la SERUS PLOIESTI,calculatorul vechi al masinii cu suporta al doilea airbag de la pasager.deci am gasit unul care nu da erori la martorii din bord.cel de la sofer se aprinde la punerea contactului pt. cateva secunde iar cel de la pasager se aprinde/se stinge la actionarea butonului de activare /dezactivare din partea laterala.eu cred ca este ok.mai trebuie sa merg cu ea in service?

                            calculatorul a fost luat de la dezmembrari unde am probat mai multe coduri de calculatoare si doar acesta a mers.
                            Last edited by 77sky; 2 March 2016, 23:56. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • #44
                              Felicitari Costin.
                              Indiferent cum ai facut sa instalezi airbag suplimentar meriti laude pentru ca te-ai gandit sa faci un upgrade de siguranta si nu cum fac multi alti propietari care investesc DOAR in chestii de bling-bling.
                              Logan GPL 1.4

                              Comment


                              • #45
                                Calculator din dezmembrari risca sa mearga din parti (adica sa nu mai declanseze nici airbgaul sogfer), NU are vinul masinii tale... de uènde sa mearga!!!
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google