Folie Fata Spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Folie Fata Spate

    Vreau sa pun folie la geamuri fata spate si luneta, m-ar interesa, care pune folia bine, pareri... sugestii in ce loc la cine cam cat costa, ce opacitate maxima e pe fata, pe spate si luneta nu vreau opac maxim. am un LPH2 Blu navy ar da bine rau si caut si niste jante cu spite negre si crom pe margine, dar nu gasesc si nici cum se numesc nu stiu.
    Ma ajuta careva cu sugestii la folie.
    De care sa fie unde sa o pun?
    A da si sa fie legale
    P.S.
    Am vazut la multi ca nu au folie pe spatiul unde e lampa de frana pe luneta, se poate pune si acolo? Plus geamurile sa fie acoperite fara spatiu cum am vazut la cineva ca avea partea de geam care intra in portiera in partea de sus cam 1 cm neacoperit, si cand lasa geamul jos se vedea tigania.
    Multumesc

    (primul post, wish me luck)

  • #2
    Originally posted by edhy229 View Post
    Am vazut la multi ca nu au folie pe spatiul unde e lampa de frana pe luneta, se poate pune si acolo? Plus geamurile sa fie acoperite fara spatiu cum am vazut la cineva ca avea partea de geam care intra in portiera in partea de sus cam 1 cm neacoperit, si cand lasa geamul jos se vedea tigania.
    Multumesc

    (primul post, wish me luck)
    Se poate, necesita demontata mocheta + lampa, probabil ca unele firme nu fac acest lucru sau il fac doar la cerere.
    Partea aia de aprox. 1cm neacoperita, cam toti o lasa, daca te uiti pe youtube la tutoriale de montat folie o sa vezi ca si aia tot asa fac.

    Good Luck !
    http://i298.photobucket.com/albums/m...stouserbar.png
    Everything sounds better . . .

    Comment


    • #3
      Portiunea accea de deasupra geamului lasata e sa nu iti agate folia de atatea deschideri si inchideri. E bine sa o lasi, o sa iti "tina folia mai bine". Si nu e de 1 cm, deobicei se lasa 0,5 cm maxim 0.7 cm... Acum e alegerea ta daca vrei asa sau nu.
      sigpic

      Comment


      • #4
        Originally posted by dorinionel View Post
        Se poate, necesita demontata mocheta + lampa, probabil ca unele firme nu fac acest lucru sau il fac doar la cerere.
        Partea aia de aprox. 1cm neacoperita, cam toti o lasa, daca te uiti pe youtube la tutoriale de montat folie o sa vezi ca si aia tot asa fac.

        Good Luck !
        nu este nevoie sa iti demonteze mocheta si lampa...
        si citeste aici: http://www.loganclub.ro/forum/folie_...-t1025p17.html mult mai mult info!
        Last edited by ionut.c; 28 May 2011, 14:33.

        Comment


        • #5
          Probabil, dar e mai dificil, la mine am demontat, era mai usor.
          http://i298.photobucket.com/albums/m...stouserbar.png
          Everything sounds better . . .

          Comment


          • #6
            Pe fata ca sa fii legal cu folia legea spune ca atunci cand cineva se uita prin geamurile tale sa vada printre cele 2 astfelincat sa se poata asigura .

            Cat despre jenti cu negru si corm sunt cele de la Mega Drive dar nush sa iti spun de calitate , durabilitate etc.
            sigpic

            Comment


            • #7
              e f bine .. daca ai ales sa lasi acea parte..descoperita.. pt o mai buna vizualizare a stopului pe frana:P

              Comment


              • #8
                in momentul in care pui frana, lampa se vede prin folie. deci poti sa o acoperi fara probleme

                Comment


                • #9
                  da.. ai si tu dreptate.. dar...crede-ma.. e mult mai bine ..sa lasi stopuri ..faruri.. cum sunt ele..;)
                  eu nu cred.. ca dk se vede mai bine.. si mai puternic te deranjeaza..pe tine sau pe cei din jur..din contra.. ar fii si ei mai multumiti ..pt ca observa mai bine :P

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by felix. m View Post
                    Pe fata ca sa fii legal cu folia legea spune ca atunci cand cineva se uita prin geamurile tale sa vada printre cele 2 astfelincat sa se poata asigura .

                    Cat despre jenti cu negru si corm sunt cele de la Mega Drive dar nush sa iti spun de calitate , durabilitate etc.
                    Zi-mi te rog, de cate ori ai intalnit tu vre-o masina care sa stea perpendicular cu tine pe un drum cu prioritate si sa fi nevoit sa vezi prin ea? Nu are nici o logica legea asta. Alta treaba ar fi daca pe luneta nu s-ar monta folie. Daca te deplasezi in spatele unei masini, mai vezi cat de cat cand franeaza cel din fata ei (asta daca nu are folie) sau daca se intampla ceva si, reactionezi mai repede, nu numai dupa ce franeaza cel din fata ta...asa mi se pare mai logic.

                    Comment


                    • #11
                      un baiat .. cu care sunt de acord

                      Comment


                      • #12
                        Eu am folie LLUMAR pusa in 2007. E in continuare OK. Pe fata am transparenta 73% si pe spate 5%. Stopul suplimentar se vede destul de bine dar nu ca atunci cand nu aveam folie deloc. Am acte si este perfect legal. Am fost oprit de ARR, de politie, am fost la ITP de doua ori si nu am avut probleme. Despre montaj ce sa spun, a fost super profesional: au demontat geamurile laterale fata-spate, iar pe luneta au pus dintr-o bucata. Marginea lasata este de aprox. 2-3 mm. Nici nu iti dai seama ca este folie, doar daca te uiti cu atentie. Deci cauta ceva de calitate chiar daca te va costa mai mult, dar sigur nu vei avea probleme ulterioare.
                        PS: Cand am vazut masina desfacuta toata m-a apucat "fericirea" fiindca nu credeam ca o sa o faca la loc, dar m-am linistit fiindca lucrau si la un Mercedes E Klasse si a iesit la fel, deci le au cu demontatul si montatul.

                        Comment


                        • #13
                          cat ai platit?

                          Comment


                          • #14
                            am pus folie pe geamurile din spate si luneta inchisa
                            5% transparenta , autorizat , certificat omologat...
                            300 ron
                            sigpic Alexandria

                            Comment


                            • #15
                              kaf.ro , monteaza destul de bine folii baietii de acolo

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google