Folie Fata Spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    "Mai nou" pe fata nu se mai omologheaza nici o folie, geamul la majoritatea masinilor an de fabricatie peste 2000 oricum nu are transparenta 100% ci de obicei cam 70%.Exemplu graitor sunt geamurile la Astra G, parbrizul are vizibilitate minim 70%, iar lateralele si luneta 75% din fabrica fara absolut nici o folie. Am dat exeplu asta pentru ca am observat ca scrie lucrul asta pe geam.
    sigpic

    Comment


    • #17
      Rar-ul al obliga pe aplicator sa decupeze la stopul pe frana dar pe mine ma intrebat daca decupeaza si i-am zis sa nu decupeze si a lasat-o asa ca daca nu ai retrage lui autorizatia.

      Comment


      • #18
        eu am folie pe spate si luneta 5%. am fost oprit in botosani de un plictisit si mi-a ridicat certificatul ca avea el fomfeuri de om al legii. am fost nevoit sa merg la RAR sa-mi dea aia stampila cu "bun tehnic" pe biletelul cu dovada de circulare de la militian. Aia de la RAR mi-au pus "Bun tehnic" cu folie pe intraga luneta inclusiv becul de stop. Nu vad care ar fi problema sa acoperi acel bec atata timp cat sunt multe masini care nu au acea lampa de stop din fabricatie. Intradevar nu se mai observa la fel de bine dar tot se observa in momentul actionarii pedalei de frana.
        My ride

        Comment


        • #19
          din cate stiu eu,legal nu ai voie cu nici un fel de folie,depinde doar de nenea militianu pe care il nimeresti,toti prietenii mei din politie mi au spus ca daca ai folie doar pe spate ai 90% sanse sa nu zica nimeni nimic, dar daca ai folie pe fata ai foarte mari sanse sa ramai fara certificat si cu amenda de platit, depinde de cine te opreste...parerea mea

          Comment


          • #20
            Din cate stiu legea zice ca: Se interzice montarea foliei pe geamurile fatza si pe parbriz, daca din fabricatie autoturismul are deja geamurile colorate si pe acestea sa fie trecut deja gradul de transparenta. Daca pe geamul original nu ai nivel de transparenta trecut, nu are ce iti face politistul, si mie au vrut sa imi ridice talonul in Bucuresti, da cand le-am zis sa imi scrie pe procesul verbal ca nu vor sa tina cont de specificatiile foliei, ca abtibildul de rar se afla inte folie si geam cu serie pentru folia fatza si alta pentru folia spate, ca masina are ambele oglinzi laterale in stare buna de functionare si ca cel care a miontat folia exista in baza de date a rar-ului mi-a dat talonul inapoi si m-a lasat in pace, spunandu-mi ca asa lea zis lor sefii sa opreasca masinile cu folie da nu stiau sigur ce spun cei de la rar.

            Asta am gasit pe pagina de la rarom





            In Ordinul ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr. 2132/2005 pentru aprobarea Reglementarilor privind omologarea individuala, eliberarea cartii de identitate si certificarea autenticitatii vehiculelor - RNTR 7, sunt specificate conditiile de vizibilitate pe care trebuie sa le indeplineasca un autovehicul ce circula pe drumurile publice din Romania si anume:

            - autovehicule trebuie echipate cu geamuri ce sunt omologate conform Regulamentului nr.43 CEE-ONU sau in conformitate cu Directiva 92/22 CEE cu modificarile ulterioare, avand transparenta de min.75% pentru parbriz si min.70% pentru luneta si geamurile laterale;

            - marca de omologare conform acestor reglementari, marca care trebuie sa existe pe geamuri, atesta faptul ca initial acestea au avut transparenta de min. 75% pentru parbriz si min. 70% pentru luneta si geamurile laterale.

            - foliile de protectie aplicate pe geamuri trebuie sa fie certificate si marcate corespunzator, iar aplicarea acestora este permisa numai in atelierele autorizate;

            - geamurile laterale din spate si luneta nu sunt esentiale pentru vizibilitatea din interior, cand autoturismul este echipat cu oglinzi retrovizoare exterioare pe ambele parti, insa in cazul in care acestea au o transparenta modificata fata de cea stabilita prin marcajul de omologare se urmareste ca stratul aplicat ulterior sa fie uniform si sa nu creeze distorsiuni;

            - modificarea transparentei geamurilor nu se inregistreaza in cartea de identitate a autovehiculului, insa atelierele autorizate sa efectueze operatiunea de aplicare a foliei colorate, trebuie sa elibereze un document privind certificatul de conformitate si licenta emisa de Organismul de Certificare Produse al Registrului Auto Roman, iar la inspectia tehnica periodica se verifica eticheta ce contine marca de omologare a geamului precum si gradul de transparenta.

            Lista de ateliere autorizate o gasiti la sediile R.A.R. sau pe internet la adresa http://www.rarom.ro - Lista produselor cu certificate de conformitate RAR-OCP in termen de valabilitate

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google