Alternative La Folie / Ionizare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Nu am zis ca ionziarea este mai buna decat folia. Fiecare are avantajele/dezavantajele ei.Am spus doar ca eu le am de 6 ani si nu au absolut nicio problema. fata/spate.
    MY CLA

    Comment


    • #17
      Ai zis ca vb din auzite...

      Si am vrut sa subliniez faptul ca la ionizare trebuie ai mai mare grija de ea, si de multe ori se intampla "accidente" din vina altora...Si nici nu iti ofera alt avantaj (exceptand poate pretul) fata de folie.
      Oricum, personal nu as mai pune ionizare pe o masina, ci folie (chiar daca ar fi sa dau 50-100 lei in plus).

      Comment


      • #18
        multumesc tuturor de sfaturi; atat folia cat si ionizarea sunt metode de protectie (daca pot spune asa) invazive; trebuiesc montate la un service autorizat (in nici un caz nu as pune in spatele blocului) si renuntarea la ele in cazul in care experienta folosirii lor nu este una multumitoare pentru mine va fi la fel de invaziva (din cate stiu folia nu o dezlipesti de pe geam si gata; raman urme care banuiesc ca se inlatura tot de cineva priceput la asa ceva (service autorizat); de ionizare nu mai vorbesc;

        eu as preferea un parasolar insa din ce am mai citit si cautat se gasesc si astea in diverse "arome"; am vazut unele foarte elegante care se monteaza fara ventuze - insa nu stiu daca se gaseste la noi asa ceva - o sa dau totusi o tura prin vitan;

        Comment


        • #19
          Foliile, nu se aplica deloc "invaziv".
          Se aplica foarte elegant, nu se demonteaza nimic dupa masina.
          Sa zicem ca tot ceea ce presupune o oarecare demontare / montare a unor elemente in vederea aplicarii altor elemente / accesorii, inseamna invaziv....deci NU e cazul!

          Daca vrei o "saracie" de parasolare cu ventuze, n-o sa ai parte de nicio protectie, sunt vax albina...plus ca arata ca un c@r*

          * parerea mea

          L.E. Inainte sa-mi montez foliile, mi-am luat si io din Carufur un set de parasolare d'-astea tip plasa, cu in jur de douaj da lei / setu'. Neshte mizerii dom'ne, bani aruncati!
          Vreau sa-ti zic ca dupa montaj si un drum de 30 min si o privire aruncata in parcare la halu' in care aratau, si la "beneficiile" oferite, le-am dat jos definitiv cu directia tomberon.
          Am vrut sa le donez, da' nu le vroia nimeni.
          Last edited by Kojak; 16 July 2013, 12:30.

          Comment


          • #20
            eu zic sa cauti perdelute cat mai dese. Am mers mult intr-un vw touareg care are din fabrica asa ceva si in momentul in care era soare chiar era o schimbare. pun niste poze sa vezi. Problema e ca la vw era din fabrica si avea un mecanism de iesea din fata de usa, elegant pe cand la noi e destul de greu sa faci asta. Pe spate stiu sigur ca era un coleg care a pus o perdea si a fost foarte usor de montat.
            Attached Files

            Comment


            • #21
              La fel sunt si pe megane 2, am o ruda care are din fabrica asa ceva.
              MY CLA

              Comment


              • #22
                @Kojak - ai dreptate cu folia; nu am axplicat foarte bine la ce m-am referit; stiu o masina de taxi care are folia data jos de pe geamurile din spate; arata ingrozitor geamurile alea acum; a ramas un strat de substanta lipiciasa pe 90% din geam; la asta m-am gandit cand am zis "invaziv";
                e drept ca (probabil) proprietarul nu-si da interesul sa o curete dar ma gandesc ca va trebui sa dau bani pe pus + alti bani pe curatat in caz ca nu sunt multumit de ea;

                stiu la ce te referi cand povestesti de parasolar ieftin pentru ca am avut unul din acelasi magazin cumparat si nu am fost prea multumit de el pentru ca nu acoperea decat aproximativ 70% din suprafata geamului iar ventuzele se mai dezlipeau uneori;

                am gasit modelul de mai sus pe un magazin online dar nu l-as cumpara fara sa-l vad (eventual probez) inainte; de aceea am venit sa intreb pe forum poate a vazut careva pe undeva un parasolar mai de calitate;

                Comment


                • #23
                  Originally posted by o8MeLC View Post
                  eu zic sa cauti perdelute cat mai dese. Am mers mult intr-un vw touareg care are din fabrica asa ceva si in momentul in care era soare chiar era o schimbare. pun niste poze sa vezi. Problema e ca la vw era din fabrica si avea un mecanism de iesea din fata de usa, elegant pe cand la noi e destul de greu sa faci asta. Pe spate stiu sigur ca era un coleg care a pus o perdea si a fost foarte usor de montat.
                  cred ca ar merge si asa ceva; desi ma tot gandesc la cele gasite de mine online care par sa acopere 100% din geam; sau ma insel ?

                  Comment


                  • #24
                    chestiile de genul asta iti rup retina cand te uiti prin ele. In plus, sunt curios cum le fixezi, vad ca nu au ventuze

                    Comment


                    • #25
                      cu siguranta o sa orbesti daca te uiti prin asa ceva. Pe bune, daca esti fixat pe folie lasa omul in pace si cauta de treaba.

                      Eu zic sa incerci sa iei sa se stranga, sa fie pe rola sa le poti pune da jos repede fara a ocupa loc in masina. Si nu iti trebuie sa ai perfect pe tot geamul.

                      Comment


                      • #26
                        Cauta perdele auto retractabile se gasesc pe net cate vrei! La fel este la geamurile spate la Renault Laguna iar daca te chinui un pic credca le poti ascunde si in fata de usa!

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by rokeru View Post
                          ...dar ma gandesc ca va trebui sa dau bani pe pus + alti bani pe curatat in caz ca nu sunt multumit de ea;
                          Daca o pui unde trebe, adica la vreun centru specializat, nu apar bule de aer. N-are voie.
                          Ma refer la luneta ca la aia e mai cu dichis, ptr. ca pe laterale oricat de prost e pusa, nu am auzit pe nimeni sa se planga de bule de aer.
                          Te invit la sa vii cu lupa sa te uiti la folia mea dupa luneta, zero bule de aer, dupa 1 an de la montare. Oricum, daca e sa apara, bulele apar destul de repede dupa aplicare.
                          Cica am 7 ani garantie la ea si la montaj...acuma nu stiu daca intra si posibilele aparitii de bule de aer (desi, dupa 1 an de zile, io zic ca am scapat) sau doar daca se decoloreza in timp si isi schimba tenta de culoare...sau coace si se exfoliaza, habar n-am.
                          In 6 ani de acu' incolo (are deja 7) coace drecu loganu de rugina integral...da' folia ramane impecabila.

                          Comment


                          • #28
                            Pe spate mai bine pui folie , parerea mea . Eu am 7% (cea mai inchisa) si se comporta ok , nu este deranjanta la ploaie , noaptea ce e drept , e bezna in masina , si cam atat .... Mai era o solutie la rusnaci , un fel de folie de plastic fumurie (ca si cum ai avea folie pe geamuri) si se monteaza in genul acelor "perdelute" postate mai sus , asta in cazul in care nu vrei sa ai folie pe geamuri , dar si cu un pret pe masura .

                            Comment


                            • #29
                              Singuru' regret e ca n-am pus folie cu 5% sau 7%, ci in juru' la 20%.

                              Comment


                              • #30
                                Eu am avut folie si am dat-o jos! A ramas doar pe luneta, pt ca altfel se vede in portbagaj.
                                Care-i rolul ei pana la urma?
                                Ca de partea estetica nu putem vorbi, ca doar e o negreala.
                                Va urmareste cineva?
                                Se face mai rece? Mira-m-as...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google