Filtru polen

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by PeRuZzI View Post
    Pentru PH2 a gasit cineva solutia pentru a monta un asemenea filtru ?
    E acelasi bord...locasul fiind acelasi.

    Comment


    • De curand un prieten de-al meu si-a cumparat un PH2, i-am zis de filtru si cand m-am uitat la el, am observat ca bucata de plastic peste care vine clips-ul filtrului este mai lata. In poza din atasament se observa partea inferioara a lacasului, practic intreg perimetrul are aceeasi latime, iar la amicul meu partea inferioara este de cam...1 cm. In rest nu am vazut diferente.
      Ma intreb daca filtrul mann CU1829 se potriveste acolo si cum? Se taie din marginea aceea, pentru a trece clips-ul peste ea?
      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

      Comment


      • greu e sa cititi putin topicul lui streulea de la how to... unde s-au pus poze si de pe ph2...
        Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

        Comment


        • Discutia este si pe club sandero. Un coleg de forum a intrebat la vc, raspunsul a fost ca se vor monta in service-urile dacia. Mai mult, s-a interesat si a aflat ca difera ph1 fata de ph2 - sandero, deci vor fi filtre originale pentru ph2 - sandero. Pentru doritori cel mai bine ar fi sa mai astepte o luna, doua.

          Comment


          • se poate pune si pe ph2, uita-te pe topicul lui streulea ca eu am pus poze. sau vrei sa ti le pun si aici?
            Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

            Comment


            • Normal ca se poate, s-au montat si pe sandero, dar de ce nu intelegi ca cele care vor fi scoase de cei de la dacia vin perfect fara indoituri si alte minuni.

              Comment


              • Originally posted by alindrgn View Post
                greu e sa cititi putin topicul lui streulea de la how to... unde s-au pus poze si de pe ph2...
                Era mult mai constructiv sa inserezi un link care sa "dizolve" misterul, decat sa dai acest raspuns (mie unul mi-a scapat acel post...).
                Se vede treaba ca si tie ti-a fost greu, mai ales ca stiai unde ii e locatia
                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                Comment


                • nu stiam pe ce pagina se afla, si de aia am dat doar topicul! scuze, dar eram pe fuga...

                  @marisan: cine stie in care viitor (eu stiu de mai de mult ca o sa se puna filtru de polen si inca nu s-a pus, deci trebuie sa mai astepti), poate din 2012 cand o sa schimbe motoarele. eu as prefera sa fac cum e in linkul pus de 77sky decat sa stau sa inghit tone de praf (mai ales ca esti in bucuresti) si sa sper ca poate apare secolul asta si un filtru pentru bordul asta. parerea mea, si o stiu din propria experienta...am filtru de vreo 2 luni si e negru! si stau in brasov, unde chipurile nu e asa mult praf ca la voi...
                  Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                  Comment


                  • La fel de sceptic am fost si eu dar totusi mesajele postate pe club sandero m-au convins, sper sa nu fac vreo gafa postand aici cele doua mesaje ale colegului sv03tbh.

                    1. Referitor la solicitarea dumneavoastra cu privire la montarea pe autoturismul Dacia Sandero pe care-l detineti a reperului filtru de polen, va comunicam faptul ca, in acest moment, se studiaza posibilitatea efectuarii interventiei respective si pe gama de vehicule Dacia Sandero.
                    Astfel, va recomandam sa mentineti legatura cu unitatea service autorizata Dacia, pentru a putea afla momentul la care se va incepe efectuarea acestui montaj pe gama Sandero."
                    2. Nu va puneti inca filtre de polen !!!Mai aveti putina rabdare.Se pare ca pe la sfarsitul lunii august vor apare in sfarsit filtre de polen pentru Sandero si Logan PH2.Grupul de climatizare de la cele doua modele nu este identic cu grupul de la Logan I.Diferenta consta in dimensiunile spatiului cutiei in care se monteaza elementul filtrant .Din cauza acelui umar existent in cutie , momentan nu se poate monta corespunzator un filtru de clio 3 asa cum se proceda pana acum la logan.Nu are rost sa facem improvizatii urate.Putintica rabdare!!! Nu incercati sa montati filtrul de clio 3 pe sandero sau logan II ca puteti sa va stricati grupul de climatizare.Noile filtre concepute special pentru logan II si sandero vor apare in curand.Toate acestea le-am aflat dupa o discutie serioasa cu un reprezentant Dacia.Omul, inginer mecanic, nu portar !!! mi-a explicat frumos diferentele intre cele doua masini in ceea ce priveste detaliile grupului de climatizare.Mi-a spus ca problema este cunoscuta si ca nu doar noi romanii dorim filtru de aer ci si francezii , marocanii si arabii.Probabil ca nisipul le intra in gura!
                    Nu este nimeni obligat sa astepte dar o informatie in plus nu strica, plus ca dispar si problemele cu garantia.

                    Comment


                    • Originally posted by alindrgn View Post
                      eu as prefera sa fac cum e in link decat sa stau sa inghit tone de praf (mai ales ca esti in bucuresti)
                      A zis la un moment dat colegul *Detail, ca de cum si-a luat masina, filtru i-a pus.
                      Eu vad diferente intre masina mea si altele care nu au hartia aceea montata acolo. Irita praful in plamani, dar din masina nu il mai poti scoate (din tapiserie mai ales...)
                      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                      Comment


                      • stim cu totii cum sunt 'inginerii' de la dacia, deci sa fim seriosi. si daca acum este in stadiul de 'studiu' ma tem ca mai ai de asteptat. nu ai fi primul care ti-ai pune filtru de clio3 si iti spun sigur ca nu ai ce sa patesti. ala de la dacia te-a aburit putin probabil, cum mama masii sa nu se poata pune cand sunt o gramada de oameni care si-au pus, si oameni care monteaza filtru de polen pe masinile oamenilor, cum este DomnulK spre exemplu. ia intreaba-l pe el care e diferenta. si apropo...ce improvizatie? ca nu tai nici un cablu, nu izolezi nimic, pur si simplu tai o bucata de plastic care nu au mai 'stantat-o' ei, probabil din cauza crizei. si sa sti ca filtru de polen se pune pe masinile de export, la fel si capacele de la tiranti. asteptare placuta si tone cat mai multe de praf.

                        p.s. nu uita ca manopera la dealer te costa mai mult decat filtrul in sine! ei abia acuma au aflat ca se poate pune filtru de polen, pana acum ziceau ca nu se poate pune pe logan asa ceva, asa ca sa fim seriosi

                        @77sky: asa e... dar se pare ca unii prefera sa astepte ce se promite de ceva timp, si nu se stie inca (,) cat timp. eu stiu cat am tras cu straturi serioase de praf pe bord
                        Last edited by B 83 RMJ; 16 July 2009, 23:31.
                        Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                        Comment


                        • Ok, nu mai continui discutia ca o dam in tone de praf. Am scris pentru ca omul sa fie informat, atat si nimic mai mult, fiecare face cum il taie capul.

                          Comment


                          • @Marisan filtru de polen sa monteaza PERFECT pe Ph2 si Sandero(chiar mai usor de cat la Ph1 unde au 6 montate la activ iar la Ph 2 am 4(la Ph 2 acea membrana tehnologica,capac este mai suptire decat la Ph 1)) si nu este absolut nicio improvizatie sau chestii de genul acesta,filtrul se aseaza perfect dupa montare fara nicio indoitura sau ceva de acest gen,grupul climatizor este identic pe logan PH 1,Ph 2,Sandero, Clio III,Modus si Nissan Micra.La toate am pus filtre Mann CU 1829.

                            PS la service daca iti monteaza filtrul iti dau bordul jos,manopera este MULT mai mare,timpul de executie la fel este mare,nu sta niciun mecanic sa se tavaleasca pe sub bord.
                            Last edited by burtosu; 17 July 2009, 11:43.
                            KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                            Comment


                            • Mai oameni buni, urmaresc de ceva timp cam tot ce este legat de filtru, nu spun nimanui sa faca intr-un fel sau altul numai ca omul inainte sa se apuce sa-si puna filtru sa stie toate variantele posibile. Personal sunt pentru montat filtru afara, sub plasticul acela dintre parbriz si capota, cineva a comandat asa ceva la un pret de 55 de lei, este facut ceva mai profesionist din material din filtru de hota si cu cheder pe margine. Dupa ce omul il monteaza si va posta impresiile voi revenii cu detalii sau intrati pe club sandero, thread-ul filtru de polen sandero.

                              Comment


                              • Parerea mea sincera si personala este ca acel tip de filtru sub grila este tiganie.
                                KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google