Educarea Pietonilor !

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    -"specificat in codul rutier ca".....si cum obligi dumneata pietonul sa citeasca acel Cod Rutier? Nu are si nu vrea sa aibe permis de conducere....sictir cod rutier! Ba are dreptul sa fie si analfabet de-a binelea, ca LEGEA ... ii da prioritate pe trecere!
    Pentru cei alfabetizati care au citit totusi "CODUL"...scrie ca pietonii trebuie "sa se asigure"? Scrie. Si daca totusi trec ca vitele (din prostie) sau cu tupeu (din nesimtire) cum dovedesti ca nu s-au asigurat? Chiar daca incidentul e filmat si se vede clar ca pietonul nu se asigura....vine "CODUL" si zice aia cu reducerea vitezei pana la evitarea oricarui pericol...etc, etc, etc...
    Educatia rutiera? Ar trebui sa fie materie principala la scoala, pe langa etica si morala. Ete ca nu este. Este...RELIGIA! Si pe principiul "Cu Dumnezeu, inainte!" ne aruncam pe trecere si ne incredem in protectia divina.

    Comment


    • #47
      Stii ca in constitutia Romaniei este specificat clar ca "necunoasterea constitutiei nu te scuteste de raspundere" Asa ar trebui sa fie si in Codul Rutier. Eu as propune ca la trecerile de pietoni nesemaforizate sa raspunda pietonii in caz de accident.

      Comment


      • #48
        Eu as propune ca la trecerile de pietoni nesemaforizate sa raspunda pietonii in caz de accident.
        Bine ca nu esti parlamentar
        Poate nesemnalizate, unde oricum nu esti direct raspunzator, daca esti ok, adica n-ai consumat ceva; daca e doar semnalizata, e pe riscul pietonilor.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • #49
          Eh, scrie prin codul rutier sa reduci viteza la treceri de pieton nesemaforizate sa redfuci viteza, insa nici unul din noi nu face asta, sa nu dam vina doar pe pietoni.
          Oricum, e bine sa faci asta mai ales cand e o duba parcata langa trecere si nu vezi pietonii pe trotuar.
          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

          Comment


          • #50
            Ar trebuie sa reducem viteza la toate trecerile de pietoni fie ca sunt sau nu semaforizate.
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • #51
              Reduci viteza si te pregatesti de oprire cind vezi ca sunt deja pietoni angajati in traversare insa ce te faci cind ai 40 km/h si se "arunca" unul sau una pe trecere ca na are prirotate. La genul acesta de probleme mai trebuie lucrat in codul rutier.
              Nu ar strica o campamie de informare la tv a pietonilor despre cum sa traverseze corect strada. Poate il acest fel vor invata sa nu mai abuzeze de ideia ca au prioritate.

              Am condus tir-ul prin tari importante din UE si vreau sa va zic ca in lumea civilizata pietonii nu trec pina cind nu vad ca ai oprit detot masina.
              Last edited by juann; 23 November 2013, 02:40.

              Comment


              • #52
                Am condus tir-ul prin tari importante din UE si vreau sa va zic ca in lumea civilizata pietonii nu trec pina cind nu vad ca ai oprit detot masina.
                Pe principiul asta, in Romania pietonii ar imbatrani langa zebra, fara sa apuce sa traverseze.
                La noi si pietonii, si soferii sunt parte a problemei.

                Comment


                • #53
                  Asta vara am fost pana la Sibiu...si nu stiam sa trec strada: eu de-abia ma apropiam de trecerea de pietoni si ma opream la marginea trotuarului sa ma asigur, sa vada daca traversarea mea nu incurca prea multe masini, sa fiu cu un pic de bun simt....toate masinile opreau chiar daca erau 3 benzi si eu nici nu eram inca pe zebra!
                  Uimitor si derutant pentru un sofer/pieton din Braila!
                  Urmatoarele traversari le faceam asigurandu-ma de la vre-o juma' de metru de trecere ca daca ma apropiam mai mult iar opreau cu totii!
                  Si cum am vazut Sibiul ca sofer: eram pentru prima data acolo, era infernal de aglomerat ca era un festival, mergeam cu gps-ul si cautam cazarea....si totusi nu am avut probleme in trafic! In Braila e deja o provocare sa traversez orasul.
                  Concluzia povestii: civilizatie si bun simt.

                  Comment


                  • #54
                    Da, la Sibiu e ceva influenta de nemti

                    Ca pieton daca vi de la volan stii cum sta treaba, cel putin eu incerc sa nu fac ce ma irita cand sunt la volan si opresc la zebra (adica sa trec asa in pas de dans, sa ma scarpin in nas, sa vorbesc la telefon si sa fiu absolut indiferent fata de masinile care asteapta sa trec), trec hotarat si cateodata mai dau si cate un semn de multumire, asta nu e obligatoriu, dar mai salut cateodata cand sunt singur si a oprit pt mine sa trec )

                    Adica asta ma irita la zebra, ca multi o lalaie, pe trotuar merg mai repede decat pe zebra.

                    Pe una (liceanca parea) am educat-o intr-o dimineata (nu spun ca am procedat bine, dar m-a iritat la max), plin de masini, a trecut asa absolut fara sa se asigure (oricum zona unde se circula cu viteza mica) vorbea la telefon si era foarte preocupata de casti, de telefon si desigur mers la pasu piticului, parca era in parc la plimbare.
                    Am venit si m-am facut asa ca nu sunt atent, am oprit masina sub curu ei (fara sa o ating) sa vezi cum a sarit ca o caprioara speriata de moarte.
                    Ma gandesc ca o fii mai atenta a doua oara.

                    Sau alta situatie, am verde intermitent la dreapta, vine trecerea de pietoni (au rosu) un tembel isi incearca norocul si dupa el se ia juma de turma...
                    Problema stii care e? Ca te vede ca vii dar parca mai al dracu nu maresc pasu, normal ca nu-i omori, dar parca intentionat trec asa tacticosi, unii iti mai cauta si privirea.

                    E...s-a intamplat cand nici eu nu am mimat nimic (adica frana sau sa incetinesc) sa vezi cate proteste si sarituri de potarnichi.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google