Cum Imi Dau Seama Daca Am ABS

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    cum imi dau seama ce rulmenti am pe spate ca sa cumpar acelasi model si pe fata >
    sigpic

    Comment


    • #47
      gogoasha69 pe spate ,,dintii'' sau roata polara cum se numeste chestia aia pe care citeste senzorul de ABS e montata pe tambur pe fata este o banda magnetica pe rulment care are rol si de simering de etansare deci mare atentie la inlocuire rulmenti fata sa nu se distruga banda magnetica ca atunci se aprinde beculetu de ABS

      Comment


      • #48
        1.4 mpi are rulment srn (france) pe spate, vorbeste cu sorin de la daciashop si te rezolva
        sigpicMy ride

        Comment


        • #49
          vezi ca difera rulmentii spate unii au interiorul mai mic si sunt mai ingusti (primele tipuri)altii mai lati si mai mari la interior(cele noi)

          spre rusinea mea nu va pot da cotele,,,seriile lor''
          Last edited by nikuniku; 20 October 2010, 21:08. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #50
            @gogoasha69 nu are rost sa schimbi rulmentii ca nu aia au "dintii" pentru abs ci aceasta coroana(sau cum s-o numi) din interiorul tamburului. Oricum nu cred ca o sa gasesti doar "coroana" de cumparat deci ai cam 2 variante(asta in caz ca nu gasesti "coroana") ori schimbi rulmentii pe fata (costa 146 RON SNR/buc) sau schimbi tamburii(care costa de vreo 5 ori mai mult ca rulmentii).
            Attached Files
            Last edited by Renault; 20 October 2010, 21:48.

            Comment


            • #51
              Am uitat sa iti zic. Inainte sa schimbi verifica sa vezi daca intr-adevar asta este problema adica afla daca rulmentii de pe fata au mai multi/putini "dinti" decat trebuie si fa o diagnoza ca o sa apara pe ce roata/roti e problema.

              Comment


              • #52
                mersi. o sa incerc sa o fac cat mai repede vine iarna si e urat fara abs
                sigpic

                Comment


                • #53
                  becul de abs din bord se poate aprinde si daca nu ai abs? ca sa iti dai seama daca ai sau nu abs, deschizi capota si in stanga sus cum te uiti se afla abs-ul, arata ca niste fire care iasa dintr-o cutie , daca este cutia aia acolo inseamna ca aveti abs... nici eu nu stiam pana acum ceva vreme, dar m-am documentat ca sunt mare fan logan
                  Logan laureat 1.2

                  Comment


                  • #54
                    e cea mai smechera masina, noi, restul de forumisti, tot de placerea deosebita pe care ti-o face cand te sui in ea ne-am cumparat-o...
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • #55
                      nu trebuie sa ne facem noi probleme pe cazul abs-ului normal ca masinile cu abs franeaza mai bine decat cele fara ca doar cei de la dacia s-au gandit la toate detaliile si au analizat nu doar au zis hai sa punem abs sa fie daca nu era bun nu se punea pe masina aici nu este vorba doar despre dacia. si sa n imi spuna mie cineva care nu are abs ca franeaza mai bn si altele astea-s vorbe
                      MY CLA

                      Comment


                      • #56
                        cateodata sunt chiar fapte reale. dar, in marea majoritate a cazurilor, abs-ul e un avantaj.
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google