Motor Euro 6

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Ampt View Post
    Poţi să-i montezi şi mama Start-Stop-ului, nu va consuma 3,7 l/100Km în regim Urban, NICIODATĂ!
    Originally posted by Archangel80 View Post
    In veci nu ai sa vezi consumul asta urban cu tot cu euro 7 si start&stop, indiferent de constructor. Motoarele ce folosesc combustibil fosil au limitele lor.
    Originally posted by Archangel80 View Post
    In viata vietii Loganul dci, nu hibrid, nu va avea consum urban mediu 3,7. In veci. Ca sa ai 3,7 mediu va dati seama ca jumatate din timp trebuie sa mearga cu 1-2 litri urban.
    Originally posted by skd_ozenel View Post
    ..., ideea e ca real nu ai cum sa o arzi asa.
    oricat de calm ai fi si oricat de frumos ai merge. tot mai apare un semafor, un taximetrist beshinos, o ploaie. nici noaptea nu ai cum.
    Şi ne mai mirăm de ce toţi producătorii au făcut un scandal imens când a venit vorba de schimbarea normeleor ECE.
    Le este mult mai uşor să se ascundă în spatele unor teste care nu mai au absolut nicio legătură cu realitatea, decât să investească cu adevărat bani grei în cercetare pentru a reduce cu adevărat consumul de carburant al maşinilor (deşi mă îndoiesc că se poate ajunge vreodată la un astfel de consum urban).
    Dacă vreţi este un fel de "golănie" cu acte în regulă.

    Comment


    • Originally posted by Archangel80 View Post
      Eu ies din schema.
      In viata daca te lasi influentat de visatori o iei pe carari. Visati baieti in continuare la consumuri urbane de 0% motorina. E prbl voastra. Eu ma duc in lumea reala.
      nu viseaza nimeni. cam toata lumea iti da dreptate. chiar si einstein in felul lui doar ca el stie si numere de proceduri si regulamente sa ti le spuna.
      cred ca suntem toti de acord ca valorile declarate sunt mai mici decat cele reale. zi mersi ca nu apar ultrasii sa te puna pe rug pentru blasfemie impotriva scripturilor din brosurile si pliantele de vanzari/marketing.

      Comment


      • le e rusine si lor de consumul declarat ...
        o/____\o
        (i)
        .........

        Comment


        • Pana la urma sa nu uitam ca vorbim despre un motor dCi de 73cp E6, deci destul de ...gatuit; la E5 era dat ca 3,9 % mixt. Nu uitati ca pe langa S&S, functia eco si indicatorul de schimbare de vitezelor, sunt sisteme care probabil contribuie la obtinerea, in anumite conditii a acelui consum. Si pe vechile motorizari, benzina si dCi, consumul anuntat, era destul de greu de obtinut; probabil iti trebuie aceleasi conditii, ca acelea din momentul testarii.
          Dintre contestatari, aveti vreunul un Logan cu aceasta motorizare, sa testati daca e adevarat sau nu, eventual un argument, atunci cand va exprimati impotriva, sau doar vorbim ca sa ne aflam in treaba?
          Pana cand nu avem vreun posesor care sa confirme sau sa infirme acel consum anuntat, cred ca discutiile pe aceasta tema sunt in impas, ca sa nu spun derizorii.
          Last edited by IancuMIC; 4 July 2015, 14:21.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Originally posted by IancuMIC View Post
            Pana cand nu avem vreun posesor care sa confirme sau sa infirme acel consum anuntat, cred ca discutiile pe aceasta tema sunt in impas, ca sa nu spun derizorii.
            Cu tot respectul, dar există totuşi un bun-simţ în ceea ce priveşte consumul, acesta fiind dictat în primul rând de legile fizicii (randament motor, aerodinamică, acceleraţia, etc).

            P.S Să aşteptăm însă primul posesor de..., o aşa minune tehnologică.
            Nu vreau să fiu tendenţios, dar fiind posesor de Logan 1,5 dCi 75Cp Euro 5 şi fiind un pic mai pasionat de domeniul auto, după mai bine de 70.000 de kilometri parcurşi cu maşina din dotare, eu zic că sunt destul de îndreptăţit atunci când afirm că ştiu cam de ce este capabilă această motorizare în materie de consum şi asta în diferite stiluri de mers (urban - extraurban, vară - iarnă, aglomerat - liber, tare - încet) etc.
            Mărturie stă Jurnalul meu de Bord, unde cei mai vechi dintre colegi ştiu câte date reale despre consum am postat de-a lungul celor peste 4 ani de când am maşina sus-menţionată.

            Poate să aibă mama îmbunătăţirilor, această maşină NU va consuma niciodată 3,7 litri/100Km într-un regim Urban, fie el chiar şi de week-end dimineaţa.

            Comment


            • Niciodata consumurile exprimate, fie benzina fie diesel, nu se pot obtine decat in anumite conditii; am repetat acest lucru de cateva ori.
              Repet; gatuirea motorului E6 de 73 cp, functia eco-mode, sistemul start-stop, au facut ca acel dCi sa POATA consuma totusi mai putin decat un E5. Din ce stiu la dCi Energy de 90cp care e totusi un motor "lucrat", au anuntat un 3,8% consum mixt si emisii de 99g/km; la un E6 de 73 cp, o fi mai putin, nu?
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Una este să le anunţi, alta să le şi obţii în viaţa reală.
                Cum ar fi dacă şi un cumpărător ar spune că a plătit întreaga sumă, iar atunci când vine cu dovada plăţii, aceasta ar fi mai mică cu o treime?!
                Cum mai salvăm Planeta cu 99g/km pe hârtie şi cel puţin 120 g/km în realitate? Parcă reclamă mincinoasă se numeşte...

                P.S Lucru valabil pentru toţii producătorii auto, nu doar Renault.

                Comment


                • @Amp, la acel consum de 3,7 l/100 km, adauga si consumul de adblue si ai sa vezi la ce consum final o sa ajungi, ma refer la pret in final.

                  Comment


                  • Originally posted by Ampt View Post
                    Una este să le anunţi, alta să le şi obţii în viaţa reală.
                    Cum ar fi dacă şi un cumpărător ar spune că a plătit întreaga sumă, iar atunci când vine cu dovada plăţii, aceasta ar fi mai mică cu o treime?!
                    Cum mai salvăm Planeta cu 99g/km pe hârtie şi cel puţin 120 g/km în realitate? Parcă reclamă mincinoasă se numeşte...

                    P.S Lucru valabil pentru toţii producătorii auto, nu doar Renault.
                    Stii ce mi se pare mie ciudat?
                    Anume ca unii nu inteleg, ca aceste consumuri se obtin in anumite conditii, iar cel care testeaza masina, tocmai asta urmareste; demaraj lin, trepte schimbate exact in momentul aparitiei sagetii de la gear shift, fara acceleratii bruste. E chiar asa greu de priceput? E clar ca noi nu putem sa scoatem acel consum, pentru ca n-avem nici rabdarea nici preocuparea pentru asa ceva.
                    ...
                    Daunezi am descoperit o alta motorizare diesel E6 de 2 l si 120cp, care consuma, spun producatorii, 3,7 l la suta, in regim mixt; alta motorizare de 1,6l, aflata pe un...SUV, consuma 4,1 la suta, in regim mixt.
                    Alta motorizare diesel E6 de 1,6 l-90cp , consuma 3,7 la suta.
                    Deci?
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Originally posted by Ampt View Post
                      P.S Lucru valabil pentru toţii producătorii auto, nu doar Renault.
                      Originally posted by IancuMIC View Post
                      Daunezi am descoperit o alta motorizare diesel E6 de 2 l si 120cp, care consuma, spun producatorii, 3,7 l la suta, in regim mixt; alta motorizare de 1,6l, aflata pe un...SUV, consuma 4,1 la suta, in regim mixt.
                      Alta motorizare diesel E6 de 1,6 l-90cp , consuma 3,7 la suta.
                      Deci?
                      Răspunsul l-am dat mai sus.

                      Citeşte ce s-a întâmplat în USA aici şi cum trişează producătorii auto aici.

                      ”Aceste noi dovezi indică faptul că există producători europeni de autoturisme care îşi înşală clienţii prin manipularea cifrelor oficiale de emisii, provocându-le pierderi de mii de euro, bani cheltuiţi pe carburantul consumat suplimentar. Producătorii auto respectivi îi înşală, de asemenea, şi pe factorii de decizie ai Uniunii Europene, deoarece reglementările care au drept scop reducerea emisiilor de CO2 de la autoturisme şi autoutilitare sunt îndeplinite doar în laborator, nu şi pe drumurile publice. Singura modalitate de a ne recăpăta încrederea este renunţarea la <<portiţele>> din actualele proceduri de testare, pentru a ne asigura că cei care trişează nu vor vor avea câştig de cauză”, susţin autorii raportului."

                      Şi tu care ne spuneai că nu obţinem aceste consumuri pentru că nu avem noi răbdarea necesară să accelerăm lin şi să schimbăm vitezele după indicaţiile ledului din bord? Când ai acoperit ultima dată cu bandă adezivă spaţiile şi lufturile de pe caroseria maşinii? Sau cand ţi-ai deconectat ultima oară alternatorul? Anvelope cu profil normal, nici vorbă, doar cauciucuri netede pentru o frecare cât mai mică.
                      Ţi-am spus că fizica nu prea ai cum să o păcăleşti aşa de uşor...

                      Uite aici câteva dintre metodele utilizate, care nu au absolut nicio legătură cu realitatea de zi cu zi:

                      " • La testele pe şosea sunt acoperite cu bandă adezivă orificiile, spaţiile şi diversele ieşituri de pe caroseria maşinii, pentru a asigura o aerodinamică aproape perfectă.

                      • La testele pe şosea este modificată geometria roţilor, pentru a obţine o rezistenţă la frecare cât mai mică.

                      • La testele pe şosea sunt folosite cauciucuri speciale, aproape netede, pentru o frecare cât mai mică. De asemenea, cauciucurile sunt umflate mai mult decât trebuie, tot pentru o rezistenţă la frecare cât mai mică.

                      • Autoturismul are o greutate micşorată, eliminându-se absolut orice element în plus faţă de cele necesare rulării.

                      • Testele sunt făcute la altitudine mare sau la temperaturi ridicate sau pe căi de rulare foarte netede, ceea ce duce la consumuri mai mici.

                      • În timpul testului, alternatorul este deconectat, pentru a nu permite bateriei să se încarce, ceea ce reduce consumul.

                      • Sunt folosite cutii de viteze cu rapoarte mai înalte, pentru a permite motorului să opereze mai eficient.

                      • Controller-ii motorului din calculatorul de bord sunt modificaţi pentru a obţine consumuri mai mici.

                      • Sunt folosiţi super-lubrifianţi de motor şi pentru alte părţi ale maşinii, la care un şofer obişnuit nu are acces.

                      • Sunt modificate frânele, în sensul că plăcuţele de frână sunt împinse total în suporţi, ceea ce elimină aproape total rezistenţa la frecare.

                      • Suprafaţa de rulare este programată la o clasă minimă de greutate sau de inerţie.

                      • Rezultatele sunt şi ele interpretate lax, pentru că normele europene permit acest lucru. Astfel, se ajunge ca emisiile de CO2 obţinute la aceste teste şi aşa alterate să fie reduse cu până
                      la 4%."

                      Comment


                      • eu astept noul euro 7 , doar cu stop {fara start} ,care sper ca va consuma 0 , sau macar doar ad blue
                        o/____\o
                        (i)
                        .........

                        Comment


                        • la euro 7 o sa avem filtru de particule si la motoarele pe benzina


                          77.6% din masinile logan vandute in romania anul acesta (pana in luna mai, inclusiv) au motoare pe benzina

                          la sandero procentul este de 61.2%

                          iar la duster 12.8%

                          sursa: www.apia.ro

                          pentru MCV - 39.2%
                          Last edited by abc; 4 July 2015, 20:40. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • • Autoturismul are o greutate micşorată, eliminându-se absolut orice element în plus faţă de cele necesare rulării. - păi dacă ai portbagajul plin cu diverse chestii, pe care la cari după tine prin oraș cum naiba să nu ai consum mărit?!

                            • În timpul testului, alternatorul este deconectat, pentru a nu permite bateriei să se încarce, ceea ce reduce consumul. - parțial corect, la astea mai "deștepte"(TCe included) alternatorul devine roată liberă în anumite condiții ; orice consumator electric consumă, deci faruri + proiectoare ziua în oraș când mașina are DRL și circulă în oraș e de porc
                            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                            Comment


                            • oricum, romanu nu circula "la consum", nu se prea respecta nici o limita de viteza, stilul de condus e haotic, orasul nu te ajuta insa vrea musai sa obtina consumul declarat de producator, uitand ca ala are un caracter orientativ

                              mai bine lasati consumurile in pace, sau daca tineti asa mult la ele, nu depasiti 80-90km/h in afara oraselor, acceleratii foarte fine, franari foarte fine si numai cand e cazul, frana de motor, transmisie decuplata (scoasa la punctul mort) in anumite conditii, opriti aeru conditionat etc si poate va apropiati de ce spune constructorul dar dupa aia veniti si spuneti "domnle, da unde mai e placerea condusului?"

                              sau cand motorul devine sugrumat, gatuit, datorita normelor de poluare, softului care il tempereaza, "domnle, da asta e o putoare de motor, nici nu zici ca are x cai". no, nu se poate si tare si consum mic, e ori ori

                              apoi , chiar si cu un motor mic, euro 6, pus pe o masina usoara, nu ai garantia unui consum micl de ex noul toyota aygo care are vreo 870 de kg la gol, 3 cilindrii, 998cmc, 69 de cai (ultima varianta, au umblat la optimizarea admisiei de aer, +1calut frumos), consumul mediu real e semnificativ mai mare decat ce spune cartea, adica cam cat la loganu meu, 6.2-6.5% (unde mai pui si rezervoru de numai 35 de l). e drept ca in unele conditii poate cobora pana spre cat zice toyota, 4%

                              apoi , chiar si cu un motor mic, euro 6, pus pe o masina usoara, nu ai garantia unui consum micl de ex noul toyota aygo care are vreo 870 de kg la gol, 3 cilindrii, 998cmc, 69 de cai (ultima varianta, au umblat la optimizarea admisiei de aer, +1calut frumos), consumul mediu real e semnificativ mai mare decat ce spune cartea, adica cam cat la loganu meu, 6.2-6.5% (unde mai pui si rezervoru de numai 35 de l). e drept ca in unele conditii poate cobora pana spre cat zice toyota, 4%, dar posesorii nu se mai dau atat de ceasu mortii, ca au consum cu 2l/100 mai mare, o stii ei ceva ce le fac cde consuma mai mult

                              tot legat de consum

                              nu e nici un fas, o stie toata lumea-> degeaba va plangeti

                              Last edited by cristi....; 5 July 2015, 16:35. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Funcţionare motor Diesel Euro 6, chiar dacă nu este Renault.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google