becuri pentru dacia logan?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Osramurile din fabrica m-au tinut 2 ani si vreo 6-7 luni, perioada dupa care unul din ele a cedat. Tot atunci am cedat si eu tentatiei si am pus xenon. Nota 10 pentru xenon; este mult superior becurilor cu halogen care zic ca lumineaza cu 10000% mai mult decat nu stiu ce.
    Balasturi de 35W, 6000k nuanta/temperatura de culoare cum vrei sa-i ziceti. Au costat 380 RON cand le-am luat, adica prin februarie 2009. Le-am montat in 30 minute; m-am chinuit la farul stanga unde este bateria pentru ca nu prea imi incapea mana sa trag/bag/scot cum trebuie becul ... mi-a fost lene sa scot bateria ca altfel mergea imediat treaba. Le-am reglat si testat sa nu scoata ochii celorlalti participanti la trafic si cam asta e povestea. Am mers destul de mult, chiar foarte mult noaptea si sunt extrem de multumit de achizitia facuta.
    ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
    Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

    Comment


    • la mine originalele le-am schimbat dupa aproape 2 ani (nu se arsesera) am pus Philips blue vision, dupa vreo 4 luni (nici astea nu sau ars), am pus philips x-treame power (ca auzisem numa de bine de ele),acum astept sa se arda(le am c-am de 7-8 luni pe masina) ca am luat Osram silverstar(le am in torpedo )
      Apropo de h4 Narva http://www.narva-light.com/uploads/t...f/48884_03.pdf , http://www.narva-light.com/uploads/t.../pdf/48677.pdf , http://www.narva-light.com/uploads/t.../pdf/48861.pdf
      Si ceva interesant... oare merge in loc de bec de pozitie? http://www.narva-light.com/uploads/t...f/70715_01.pdf
      Last edited by mumus; 20 August 2009, 15:21.
      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

      Comment


      • Originally posted by Cezar View Post
        @tavi: de unde ai ajuns la concluzia ca Hella nu face becuri la fel de bune, (poate chiar competitiv mai bune) ca Philips si Osram?

        Uite un raport anual al firmei Hella. .
        .................................................. .................
        La fel de bune poate sunt, dar nu sunt peste cu nimic, nu lumineaza mai tare, nu tin mai mult la acelasi pret, deci nu exceleaza la nimic absolut.
        Raportu e facut de Hella, doar ce ai vrea sa nu-si laude marfa? ))
        Apropo de Hella, nu stiu cat mai fac astia becuri bune, am vazut ca au deschis o linie si in RO in AR (langa mine unde lucrez)

        Comment


        • am dat peste un tip super de bec...cred ca e perfect pe ceata. acum am trimis un mail...sa vad ce mi se va raspunde. este vorba de o firma de becuri care vad ca vor sa se bage la noi pe piata si cauta distribuitori, au un tip de bec super(sper sa il aibe...ca l-am gasit nume pe net..la ei nu). va tin in suspans...dar cred ca va fi mai bun decat x-tream power de la philips.
          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

          Comment


          • Pentru ceata ar trebui o lumina care sa mareasca contrastele, nu sa le estompeze. Producatorii de ochelari de soare se chinuie in toate felurile sa filtreze lumina albastra, care oboseste ochiul si da contururi neclare si confuze spun ei, si fac asta ori cu lentile verzui, ori cu filtre spectrale care opresc selectiv diverse nuante, in primul rand albastru - adica niste lentile care par gri, dar cand te uiti prin ele bat spre caramiziu. Nu cred ca ati vazut pe piata ochelari de soare seriosi cu lentile albastre. Lentilele "drivers" de la cam toti producatorii seriosi sunt mai degraba maronii.
            Uitati aici ceva interesant: http://www.narva-light.com/consumer/.../contrast.html , numai ca nu am gasit la noi asa ceva.
            ...asta poate ne mai scoate din ceata in care ne-a lasat mumus....

            Comment


            • hehe...deja m-am abonat la ele...de astea vb si eu...apropo lumina care mareste contrastul este Galbena. Sunt optician.Stiu asta.

              ps : Pentru ceata ar trebui o lumina care sa mareasca contrastele, nu sa le estompeze... cu cine te certi? eu nu am zis asa ceva.
              Last edited by mumus; 21 August 2009, 21:40.
              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

              Comment


              • imi vinzi si mie, te rog, pontul? ca poate ma lipesc si eu
                PS: nu ma certam cu nimeni. Doar incerc sa-i inteleg pe cei (multi!) fermecati de Xenon 4500K

                Comment


                • aaaa

                  pai..am trimis mail la ei...si mi-au zis ca astea inca nu au aparut la ei...si ca ma anunta cand vor primi..in 1-2 luni.
                  te anunt si eu atunci ok?
                  daca cumparam mai multe poate iesim mai ieftin


                  oricum...ca sa fie ok pe ceata cred ca sticla ar trebui sa fie mult mai galbena.... dar eu probez in materie de becuri tot ce apare....acum am x-treame pe masina si am deja inlocuitoare ptr ele osram silverstar
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • Multam! Ma gandeam sa iau totusi Narva Range Power, sa vad cum sunt - dar daca zici ca o sa aduca si din astea galbene, mai astept. Sunt curios cam la ce pret le baga - mai erau unele Philips cu lumina de la galben la albastru, pe zone, care costau o mana si-un picior....

                    Comment


                    • Am si eu o nelamurire: vreau sa-mi iau niste becuri de far de la Narva si la ei nu gasesc decat H4 P43T. In cartea masinii zice H4 P34T. E vreo diferenta intre P34T si P43T?
                      Multam

                      Comment


                      • Revin si eu cu problema din postul precedent. Inteleg ca 34 din P34T este un diametru. Am scris la un furnizor de becuri si mi-a raspuns ca la logan sunt P43T, asta fiind dealtfel si singurul cod pentru H4 atat de la Philips, cat si de la altii. La mine in cartea masinii scrie clar: P34T. Chiar o fi o greseala? Eu n-am mai avut Logan pana acum, sa nu radeti de mine , si parca nu-mi vine sa demontez un bec sa vad ce scrie pe el. Ma poate ajuta careva?
                        Multam!

                        Comment


                        • Din cate stiu Narva este o subsidiara a Philips. Cat despre halogen vs xenon, fratilor daca masina nu este din fabrica dotata cu xenon, oricum le-ati regla tot ii orbeste pe cei de pe contrasens si cu siguranta vi se umple frigiderul de carne. In resti concluzia generala, becurile cu 50%+ more power se ard si cu 50% mai rpede datorita faptului ca "ard" mai intens.
                          sigpic

                          Comment


                          • eu am de vreo 6 luni Philips Blue Vison si sunt foarte multumit de ele... am primit si un set de becuri pentru pozitii tot cu lumina alba rece bonus.
                            Am facut comparatie cu lumina becurilor standard la logan si se vede clar diferenta

                            Comment


                            • de curand miam pus xenoane de 4300k si sunt foarte bune farurile erau reglate deja nu am umblat la ele asa ca nu deranjeaza ca daca te uiti in ele se vad un pic galbene dar in fata da lumina alba si mult mai puternica

                              Comment


                              • Originally posted by ParuLuScorilo View Post
                                Am si eu o nelamurire: vreau sa-mi iau niste becuri de far de la Narva si la ei nu gasesc decat H4 P43T. In cartea masinii zice H4 P34T. E vreo diferenta intre P34T si P43T?
                                Multam
                                Eu am NARVA H4 anti UV-la montare s-au potrivit perfect am cerut H4 restu nu m a interesat-, pana acum nu s au ars-sunt vreo 6luni de cand le am, au costat destul de putin 11lei becul. Totusi parca nu mai ilumineaza asa de tare ca la inceput cand erau de a dreptul "orbitoare" pt ceilalti sau daca stateai in fata masinii si te uitai spre ele chiar si de la 10-15m ziua. Deci clar in timp le scade puterea de iluminare dar macar sunt ieftine, fiabile pana acum si anti UV. Nu stiu la banii astia ce mai poti cumpara
                                Last edited by lord_wader; 15 December 2009, 17:01.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google