becuri pentru dacia logan?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Scuze dar te contrazic in privinta ochelarilor, Indiferent de nuanta lentilei tot ce are un anumit grad de inchidere, fura din luminozitate.

    Lentilele galbene sunt recunoscute ca niste lentile ce ofera un contrast marit. De asta se recomanda si pe ceata de exemplu, dar de aici si pana a le recomanda seara...

    Iar de becurile galbene, pana acum nu sunt multumit, ptr ca pe uscat sunt ok, dar acolo erau la fel de ok, chiar mai ok cele albe, iar pe ud e la fel de rau, poate chiar mai rau... Dubios este ca ELE CHIAR SUNT PUTERNICE.
    Pe ceata mai vreau sa le testez. Dar inca nu am prins.

    Cu ochelarii te rog sa nu ma contrazici ca sunt in domeniul meu. Ce vezi la tv e marketing...

    PS: lumina zilei, la pranz sa zicem, e undeva spre 5000 K, consider 5000K lumina ideala, dar am vrut sa testez si galbenul.
    Last edited by mumus; 25 February 2015, 21:30.
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • e un sambure de adevar cu ochelarii de noapte, nu fiindca ai vedea mai bine datorita culorii, ci fiindca, daca sunt polaroizi, nu te mai deranjeaza farurile celor de pe contrasens, iar galbenul nu ia foarte mult din vizibilitate.

      Comment


      • Deci: daca ochelarul galben, verde, mov, gri, negru, are sa zicem 12% procent culoare, asta noaptea se traduce cu -12% vizibilitate noaptea.
        Polarizarea luminii nu are treaba cu noaptea. Polarizarea in practica elimina unele reflexii, asta daca lentila este taiata in rama la niste grade prestablite majoritatea sunt asa, pe acolo

        Cine spune ca noaptea vede mai bine cu lentila galbena, e placebo, adica da, poate sa vada cu contrast marit ceva ce e in bataia farului, dar ce este slab luminat, sau deloc, va fi mai greu sesizabil decat fara ochelari cu lentila galbena.

        Iar majoritatea lentilelor galbene de pe piata nu sunt polarizate
        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

        Comment


        • elimina orice reflexii, nu doar unele. vezi conturul farului si nu te mai orbeste.
          pe timp de zi, cand ii folosesc eu, nu te mai orbeste nimic, indiferent cat e de tare soarele.

          Comment


          • Nu esti singurul cu polaroid... eu pana si la obiective am filtru cu polarizare circulara, deci pot sa corectez acea reflexie, nu e constanta

            Hai sa nu laudam polaroidul ptr condus noaptea, ca poate ne crede cineva.

            Ziua, pe soare da, este foarte bun, dar nu noaptea.

            Eu aici inchei offtopicul. Scuze.
            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

            Comment


            • As vrea sa imi pun si eu niste becuri la proiectoare,ce imi recomandati?

              Comment


              • pai ceva mai galbui pentru ceata...
                Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                Comment


                • VISION PLUS 60, pe masina(drl de la Streulea) in jur de un an si cateva luni , nu cred ca se vede dar pe bulb este o substanță albicioasa ca o ceata . Acum am osram silvestar 2.0 si dupa 6 luni se prezinta bine plus sensibil mai ieftin decat philips
                  Attached Files

                  Comment


                  • osram silverstar 2.0 recomand si eu.
                    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                    Comment


                    • Originally posted by alexsr View Post
                      VISION PLUS 60, pe masina(drl de la Streulea) in jur de un an si cateva luni , nu cred ca se vede dar pe bulb este o substanță albicioasa ca o ceata . Acum am osram silvestar 2.0 si dupa 6 luni se prezinta bine plus sensibil mai ieftin decat philips
                      alea sunt h4. el vrea pentru proiectoare. parca sunt h11...

                      Originally posted by mumus View Post
                      osram silverstar 2.0 recomand si eu.
                      recomanzi fiindca n-ai incercat night breaker unlimited.
                      Last edited by B997NDL; 26 February 2015, 20:41. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Osram silverstar 2.0 folosesc și eu la tinicheaua mea și sunt mulțumit

                        Comment


                        • Mi-am impartasit experienta legata de becurile Dacia Logan . H11 daca are ph 1.

                          Comment


                          • Originally posted by B997NDL View Post
                            alea sunt h4. el vrea pentru proiectoare. parca sunt h11...



                            recomanzi fiindca n-ai incercat night breaker unlimited.
                            Da ai dreptate, da ptr proiectoare, care oricum lumineaza numa' bordura, cred ca-s suficiente si galbejitele mele.
                            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                            Comment


                            • Multumesc mult de raspunsuri !

                              Comment


                              • Sa ne anunti ce ai luat si fa poza inainte si dupa
                                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google