becuri pentru dacia logan?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut,pe Logan 2019 ce becuri sunt pe fază scurtă și pe faza lungă? H7 și H1?

    Comment


    • Cred ca amândouă h7.
      H1 parca e la cele de ceață.

      Comment


      • H7 fază scurtă + lungă, H16LL pe proiectoare
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • Vă mulțumesc pt răspunsuri și vin cu altă întrebare, ce becuri sunt mai bune?Să nu se ardă la 2-3 luni.

          Comment


          • In functie de noroc, durata de utilizare ( sa nu le folosesti 24/7, inutil, cand poti merge foarte bine cu DRL ) si drumurile pe care mergi ( de la vibratii, se rupe filamentul la becurile cu halogen ), un set te poate tine 1 zi/ 1 saptamana/ 1 luna sau 1 an. Fara sa exagerez...

            Incearca ceva marci consacrate :
            OSRAM Laser Night Breaker +150% ( nu cele +130% ) - m-au tinut personal 2-3 ani
            Philips - in functie de ce vrei tu. Intra pe site-ul lor si te lamuresti care ti s-ar potrivi, pentru ca iti dau detalii de durata de viata, performanta distributiei luminoase, culoarea luminii ( K )

            Comment


            • După 4 ani/42000km, la logan2 ph2, 0.9 Tce s-a ars becul H7 osram standard original fază mică, de prim montaj, far stânga. Filament scuturat,nu întrerupt, ceva punct metal topit în interiorul becului, cei doi pini contact electric ai becului ușor oxidați pe partea interioară, mufa cu cei doi papuci electrici a ieșit destul de ușor, deci nu a avut contact ferm cu pinii becului. Am ales să schimb ambele becuri H7 fază mică cu unele tot osram standard original H7,mașina fiind folosită frecvent în oraș. Nu am dorit să pun becuri supravoltate (cele cu + up to lumină) deoarece mașina are sistem ESM de recuperare a energiei la frânare și uneori adică atunci când bateria este parțial descărcată, în decelerare tensiunea atinge vârfuri de 15,5-16 volți, scurtându-le mult viața. De reținut, cătarea (ghidajul de pe flanșa metalică a becului) se montează cu el în poziția ora 12 pentru soclul fază mică logan 2, ph2 (mulțumesc torquemada pt precizare). Mufa becului vechi fază mică dreapta a ieșit foarte greu, becul nou s-a fixat în clipsuri foarte ușor. Becul stânga s-a clipsat strâmb, blocăndu-se în blocul optic. Foarte greu l-am desprins din clipsuri și montat corect. Am observat în trafic câteva mașini logan2 cu bec clipsat strâmb care deranjau la ochi. Consider că sistemul de prindere a becului dar și becul H7 este mult mai prost decat H4.
              You do not have permission to view this gallery.
              This gallery has 2 photos.

              Comment


              • Il pui la loc cum l-ai demontat pe cel vechi,in aceeasi pozisie similar ca la logan1, doar ca e H7 in loc de H4, nimic deosebit
                Last edited by Leo0608; 9 January 2023, 22:39.
                ​​​​​​

                Comment


                • Ce bec este in plafoniera la logan 1.5 dci din 2006

                  Comment


                  • https://www.dedeman.ro/ro/bec-auto-d...12-v/p/1015172 ar fi bune oare?

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google