Schimbare Termostat

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Iara face figuri termostatul a tinut 4 luni , am pus un termostat ieftin de 21 ron Master Sport, ceva cu mijlocul metalic cum a spus Cristi_Xp in posturile trecute , dar se parea ca nu e bun. De data asta o sa cumpar unul original

    LE: Se merita alte variante care sa fie de calitatea la cel original ? gen Klaxcar ?

    LLE : Acum am venit de la dealerul local
    Ma intreaba cineva din service de ce vreau sa-l schimb si ii explic teoria cu 2-4-2 liniute si ca termostatul este decalibrat si deschide mai repede la care el zice , domne' da caldura , daca da, atunci lasa-l asa ca nu are nimica , asa face acum iarna
    Oricum am cumparat termostaul original cu 38 ron cu tot cu garnitura :0 , normal costa 43 ron dar aveau o reducere de 10 % in ianuarie pentru piese . Antigel 1 litru era 35 ron la reprezentanta dar l-am gasit in magazin auto cu 20 ron , urmeaza sa imi fac timp sa il schimb .
    Last edited by Bad_Wolf; 6 January 2011, 14:37. Reason: Automerged Doublepost
    sigpic

    Comment


    • Aceasi problema si la mine cu 2 liniute (ffff rar apareau 4 si in ultimele 3 saptamani deloc). Am schimbat termostatul cu unul "original" la 18 lei cu tot cu garnitura! Acum se ridica la 4 fara probleme si e si mai cald in masina!
      fara linkuri externe

      Comment


      • cu termostatul la un logan 1.5 dci 85 cp a avut cineva probleme?

        Comment


        • Din cate am citit cu siguranta si la mine termostatul e stricat: mai mult de 2 linii nu se ridica,am observat si un consum cam mare.Maine ma duc sa il schimb,am mers cam mult cu el asa ....sa nu imi afecteze si altele....

          Am schimbat termostatul : 20lei termostatul+20lei manopera+20lei antigel Acum functioneaza la parametrii normali .
          Last edited by dany_6900; 4 February 2011, 23:28. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Salutare!

            Am o problema interesanta, zic eu. am inlocuit termostatul in iarna 2010 (ianuarie, februarie nu mai stiu) si acum am vazut ca sunt scurgeri de antigel si nu prea stiu ce sa fac, pt ca termostatul mi l-a schimbat o cunostinta.

            Sa-l desfac si sa pun niste silicon? Nu mai stiu exact, dar parca are si o garnitura (in afara de garnitura aia rotunda a termostatului).
            Sa schimb garnitura?

            Multumesc!

            Comment


            • eu tot timpul pun si silicon pe langa garnitura ca sa fiu sigur )
              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

              Comment


              • Originally posted by Cristi_Xp View Post
                eu tot timpul pun si silicon pe langa garnitura ca sa fiu sigur )
                si ce fel de silicon este recomandat (vreo marca anume mai buna), ca ma apuc sa-l desfac.

                Comment


                • ala negru
                  nu mai da quote la mesajul anterior ,ca se subintelege ca pe mine ma intrebi
                  Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                  Comment


                  • ok! mersi mult pentru lamuriri.

                    aaa ... ar mai trebui sa stiu ceva inainte de a desface termostatul? (sau ma rog "cutiuta" in care se afla?)

                    Comment


                    • da , cand stragi surubelele , sa nu strangi tare , posibil sa crapi urechile la capac.

                      Comment


                      • Originally posted by iulyfigm View Post
                        Salutare!

                        Am o problema interesanta, zic eu. am inlocuit termostatul in iarna 2010 (ianuarie, februarie nu mai stiu) si acum am vazut ca sunt scurgeri de antigel si nu prea stiu ce sa fac, pt ca termostatul mi l-a schimbat o cunostinta.

                        Sa-l desfac si sa pun niste silicon? Nu mai stiu exact, dar parca are si o garnitura (in afara de garnitura aia rotunda a termostatului).
                        Sa schimb garnitura?

                        Multumesc!
                        termostatul are el o garnitura,pe care daca cunostina ta a reusit s-o ciupeasca,e normal sa curga.trebuie verificata garnitura de pe termostat.daca e ok,verifica planeitatea 'paharului ' in care sta termostatul.iti recomand silicon 2+2 negru,sau locktite 559,recomandat de renault.

                        Comment


                        • Si cu garnitura noua e posibil sa curga.

                          Pui silicon sub garnitura si pe suprafata ei.
                          Iti recomand , chiar insist, sa bagi silicon (d-ala termic negru sau rosu) si in gaurile suruburilor inainte de a le strange, mie pe acolo mi-a picurat, a trebuit sa mai desfac o data suruburile.

                          Comment


                          • si ati facut misto de mine in primul post ca am pus silicon prin toate gaurile
                            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                            Comment


                            • Adevaru-i ca pana nu te dai cu capu' de pereti, n-ai de unde sa stii.. )
                              Nu prea are logica sa scape pe la suruburi, probabil ca nu etanseaza bine cu tot cu silicon pus la garnitura, cert e ca e bine sa se puna si in gaurile suruburilor.

                              PS: daca se poate sa se tina ''dop'' cu degetul dincolo la gaura cand infiletati surubul, sa faca un pic de presiune, sa nu-l arunce direct afara ce e surplus.

                              Comment


                              • Daca era ciupita garnitura banuiesc ca ar fi curs si pana acum, dar nu cred ca e asta.
                                Prima data m-am gandit ca s-ar fi dus garnitura aia mare. De curs se prelinge chiar sub termostat si atat, pt ca nu este ud prin alta parte, si curge numai pana se incalzeste motorul ca dupa aia nu mai curge.

                                Multumesc pentru recomandari!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google