Schimbare Termostat

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Păi problema generală e că apar greu cele 4 liniuțe. 2 liniuțe apar repede. Când am schimbat termostatul, problema a dispărut. Dar nu prea mă încântă să schimb o dată pe an jucăria. De asta vreau ceva care să țină. Zici că Valeo ar fi mai bun? Dacă e așa, îl încerc și pe ăsta. Sau mai bine ar fi unul "de origine" din rețeaua dacia?
    I don't ride low, I fly high...

    Comment


    • Dupa nesfarsite probleme cu apa la aparitia frigului 2-4-2-4-2-4 etc.Am schimbat trei termostate.Mai mult de 1an OE sau cateva luni AM nu au tinut.
      Pana la urma am montat un termostat de opel.Este cu 2mm mai mic in diametru si deschide la 92C.De la inceputul frigului totul merge in 4 liniute.
      Sa vedem cu va fi la anul.
      Masina este din 2007 si senzorul de temp apa nu a fost schimbat niciodata.

      Comment


      • Macs, eu cand o sa schimb termostatul ...penca la viitoare iarna sigur o sa am iar probleme .. o sa-l iau pe acesta. Am cautat termostat din asta pe la mine in oras dar nu am gasit asa ca o sa comand de pe dacia shop. Pana acum tot ce am comandat de la ei a fost perfect. Nu stiu cat este unul de origine la reprezentanta dar eu cred ca trece de 100 de lei. Asa macar stiu ca dau o data 100 de lei cu transport si scap de problema.
        Sigur e buna si varinata lui Florin daca a reusit sa scape de problema, acum vede el cat o tine, eu sper sa nu-i mai apara problema. Florin, cat ai dat pe acel termostat ? a fost nou ? mai sti ce marca este ? banuiesc ca nu au fost porbleme la montare daca e mai mic cu 2 mm corect ? a avut el si garniutra lui nu ?

        Comment


        • Eu am folosit garnitura OE (cea care era pe masina).
          La cele AM garnitura este diferita si nu etanseaza bine.
          Cel mai complet catalog de piese auto din Romania ce cuprinde atat producatori OEM cat si aftermarket. Identificare dupa serie sasiu, consultanta de specialitate, retur in 14 zile.


          Am dat 15 lei pe el.L-am luat pe cel mai ieftin si a trecut iarna cu brio.

          Comment


          • "Toorop"- eu am avut Termostatul "Wahler" respectiv si acela nu functiona la parametrii- 87-81c si tot pe bucata de cauciuc se inchide. Viata scurta. Cea ce inseamna ca-i nu prea sensibil la temperatura.

            Comment


            • Mersi, atunci tu ce recomanzi ? Acum tu ce folosesti ?

              Comment


              • Si astazi cind erau 10 gr cu plus afara imi aprea la temperatura apei 2 - 4 -2 -4 liniute. Termostatul nu l-am schimbat niciodata.

                Comment


                • Si eu patesc la fel la masina din 2005 cu temostatul schimbat ieftin ... dar ph2 din 2009 imediat am 4 linii si raman asa. Termostatul are o problema. Doar ca trebuie sa cumparam un termostat bun, dar care ? ca nici eu nu mai stiu ce sa zic. Poate unul de origine cu adevarat nu facatura... macar stica dai un ban dar scapi de problema.

                  Comment


                  • iei termostat marca Vernet
                    ​​​​​​

                    Comment


                    • Pai calorstat by vernet am, arata exact ca cel din fabrica dar...a fost ieftin, ai idee la ce pret ajunge unul original, bun ?

                      Comment


                      • Am gasit aici un termostat care deschide la 89 gr. Este de calitate? PE alte site-uri acelasi termostat e 19 lei.
                        Last edited by juann; 11 March 2014, 23:48.

                        Comment


                        • Eu am fix ca acesta doar ca la 20 de lei ... si dupa cateva luni imi face deja mari pobleme si la teperaturi de 10 grade abia apar 4 linii ... si eu sunt curios daca a folosit cineva acest termostat de pe dacia shop, de obicei baietii de acolo au lucruri de calitate, acum nu stiu. Cred ca o sa sun sa ii intreb parerea lor.

                          Comment


                          • La 20 lei numai "calorstat" este ...
                            Si eu trebuie sa schimb termostatul, am vazut original la 98 lei. Dau mai mult dar barami nu stau sa schimb termostatul o data la 2-3 luni
                            Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

                            Comment


                            • Am sa iua un termostat de la dealer chiar daca dau mai mult macar sper sa nu mai am probleme.

                              Comment


                              • Azi am schimbat si eu termostatul original al Loganului care curand implineste varsta de 8 ani. De vreo 10 zile apa nu mi se urca decat la primele doua liniute. Am fost la un magazin in C-ta , termostat WAHLER - 67 ron , cu garnitura pe el. Am completat in instalatie numai cu apa distilata pentru ca in curand trebuie sa schimb si distributia cu tot cu poma de apa si n-avea rost pt. cateva zile sa "ard" trei litri de antigel. Nu-ti trebuie decat o cheie, inelara,de preferat, de 10 si impreuna cu tatal meu, el cu mainile , eu cu sfaturile de pe acest forum am scos-o la capat. Am acoperit zona ambreiajului cu un ceolofan, am incercat sa recuperez cat am putut din vechiul antigel... oricum in zadar caci tata a scapat pe jos capacelul de la aerisire....eheeeee...am folosit vreo patru litri de apa distilata sa aerisesc instalatia. Sper sa nu vina vreun inghet pana ajung la mecanic....
                                S-a potrivit perfect in lacasul lui , s-a strans perfect, am folosit garnitura lui. E ok. Azi a fost foarte cald...am facut cam 10 km cu motorul turat...apa a urcat la patru linii imediat si acolo a ramas pana am terminat cursa...
                                Dupa ce s-a racit motorul apa a mai scazut in borcan , am completat din nou, iar acum pe seara fiind si mai rece am mai completat un pic.
                                P.S. Termostatul original nou = 104 ron la acelasi magazin ! Pe termostatul stricat (original) scrie DAUPHINOISE THOMSON 104051 si France pe cealalta faţă.

                                Termostatul original aici iar cel montat aici
                                Last edited by IceMoon; 19 March 2014, 20:57. Reason: Automerged Doublepost
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google