Logan 1,5 dci 85 cp vs opel astra classic 1,7 cdti 80 cp

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Eu am un prieten mai "incapatanat" din fire cu un Opel Astra Classic cu motor de 1.7cdti de 80 cai (160 nm cuplu),si de cate ori m-am dat cu el niciodata nu ma putut face ;se tine bine pana la 140 si pe urma il pierd rau!La ce exceleaza motorasul asta ...poate decat la viteza maxima care e ceva mai mare (7-8 km/h) mai mult ca la 1.5 DCI 85 cai!

    Comment


    • #62
      da la viteza se duce mai tare opelu nu imi dau seama de ce !? poate ca are capacitatea mai mare! spunea cineva ca daca ai capacitatea mai mare la cam aceasi cai fuge mai tare !;) oricum viteza=moarte) deci mai mult contez pe reprize desi iti mai vine cateodata sa ii dai pedala pan la fund

      Comment


      • #63
        M-am dat si yo cu un Opel Astra 2.0Tdi din 2000, el zice ca 140cai dar tind sa cred (cea ce i-am zis si lui) ca are 104cai nu 140.Pe 1-a ma facea , o juma de masina,pe a 2-a eram in linie cu el , de la a 3-a incolo eram la o masina si putin de el.
        Fara Semnatura.

        Comment


        • #64
          nu are 140CP, pe la vremea aia, din 2 diesel se scoteau intre 90 si 110 CP, de altfel pe vectra era prin 2002 sau peste, 2.2 diesel

          Comment


          • #65
            2.0 DTI de pe opel astra are 101 cp motor 16V daca nu ma insel !

            Comment


            • #66
              nu cred ca te inseli.

              Comment


              • #67
                Originally posted by LOGANUTZU View Post
                da la viteza se duce mai tare opelu nu imi dau seama de ce !? poate ca are capacitatea mai mare! ................
                Pentru ca nu e asa de dulap/frigider ca Loganu, d-aia se duce mai tare

                Comment


                • #68
                  ) o fi loganu frigider dar nici opelul nu este cine stie ce ferarri dar cei drept e mai aerodinamic !

                  Comment


                  • #69
                    si e mai stabil...conduceti si voi unul si va convingeti!ma refer la opel!

                    Comment


                    • #70
                      majoritatea prietenilor mei is fani opel. 2 au astre caravan din 2002 si 2003. 2.0 dti. cele mai bune motoare de la opel. si ala de 2.2 dti. unul care a pus motorina la galeata l-a lasat pompa. o caruta de bani. si cam la 200.k km se duce si volanta cu masa dubla. alta caruta cu bani. in rest mult mai fiabile si mai ieftin de intretinut ca loganul diesel. stabilitate si aspect ... indiscutabil.
                      o/____\o
                      (i)
                      .........

                      Comment


                      • #71
                        dupa 200 mii km nu stiu ce mai vreti?unii le au de sh-uride cand le-au cumparat ,deja cred ca aveau 150 ca popa.azi a venit un administrator de scoala care are un astra 2.0 si o zis ca io murit pompa.am deja 300 de mii!a zis el.cine stie cat mai avea inainte?
                        Welcome to the Club, We Have Jackets !

                        Comment


                        • #72
                          asa e . plus ca-i distributie pe lant la ele ! pacat ca n-au continuat traditia asta si cu CDTI astia de la opel. multa putere din motoare cat mai mici , dar scade fiabilitatea. cdti=dci
                          o/____\o
                          (i)
                          .........

                          Comment


                          • #73
                            Opelu ala e mai puturos fata de logan.

                            Comment


                            • #74
                              atat de mult ridicati in slavi distributia aia pe LANT! Ca idee si OTELU are deformatia (elongatia= alungirea) elastica si PLASTICA - deci cu timpu si LANTU ACELA se va intinde putin fiecare zala se va lasa cu o mica cota care pana la urma intr-o 100 de mii de km poate sa ajunga si la 2-3mm (poate chiar si 5mm) largire - ceea ce rezulta ca LANTUL TOT TREBUIE SCHIMBAT! Ca si cost de fabricatie lantul acela e mai scump deaia se alege cureaua care e proiectata sa tina acolo 65.000 km si stii sigur ca trebe s-o schimbi! La curea cand o montezi si cand e noua e mai micutza decat distanta dintre role si intinzator espres pt modul ca ea trebuie sa stea intinsa si sa nu permita dereglarea distributiei! Sper ca m-am facut inteles!

                              Comment


                              • #75
                                " Opelu ala e mai puturos fata de logan.''
                                ha,ha, sunt convinsi de asta mai ales cei de pe clubopel !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google