Logan 1,5 dci 85 cp vs opel astra classic 1,7 cdti 80 cp

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @Cristi_LCD,da, ai dreptate Dar totusi ,masina cand are garda de sol ridicata si intra vantul pe sub masina si influenteaza viteza. Defapt la logan aerodinamica e scazuta cel mai mult de la "acoperis" ca il are prea sus. Dar ce sens mai are sa mai discutam despre astea Defapt eu nu am am pretentia de a fi masina joasa,e buna cum e nu am ce sa-i reprosez

    Comment


    • La dci-ul lui tata la 180 simteam cum bate vantul pe sub masina, mai ales daca schimbam si benzile, in schimb cu a mea n-am nicio problema, nu zboara deloc de pe sosea.

      Cam o dam in offtopic rau, totusi titlul se refera la altceva, nu la suspensii de Logan.
      4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

      Comment


      • Originally posted by Cristi_LCD View Post
        ........................
        @Octavian_31: inteleg ce vrei sa spui prin innegrirea acelei fraze dar am dubii in cazul Loganului. Sunt foarte multe variabile in ecuatie .
        Calculele n-ajuta la nimic in cazul asta.
        Practic eu am vazut diferentele, care sunt notabile.

        Comment


        • intru aici desi nu prea s-a mai scris de ceva timp sa va spun ca am mers intr-un opel diesel 80 cai astra classic masina are cam 50000 km scoate fum in boala lasi nor in spate si de tras nu am avut unde sa vad cum trage gen viteze de peste 140km/h intre el si dci 85 cp loganul pot sa zic ca trage mai bine...

          Comment


          • LOGANUTZU:Am si eu prieten cu acelasi tip de motorizare si e puturos rau!Pana si un 1.4 il face pilaf pana pe la 140! Pe urma se duce el mai tare spre viteza maxima care e cu 5-6 km/h mai amre si ca la 1.5 DCI!Dar nu iti fa probleme ca 1.5 DCI Nu prea are ce alege din 1.7 CDTI,mai ales la viteze pana in 150-160 km/h!Probleme ii pune varianta 1.9 de 101 cal de pe Astra Hatchback ,care trage ca nebunul ...

            Comment


            • Eu am de la munca un astra clasic varianta breck cu motorizarea asta de 1.7 cdti. Daca ne referim strict la cum trage si la ce demaraj are putem spune ca sunt comparabile cu un plus pentru logan...diferenta este in schimb la modul in care stai in scaun, modul in care sta masina pe sosea, directia cu 4 clase peste logan, faptul ca nu se aude mai nimic de afara..si ca urca destul de bine si constant pana pe la 160-170....mai mult nu am dat in ea ca trag amenzile la mine ca musca la miere de ceva vreme!

              Comment


              • 1.7 cdti de pe Opel Astra e lesinat rau !Am mers cu una a unui prieten si nu e nimic de ea !Si un 1.4 MPI ii pune probleme!

                Comment


                • - ce discutii pe aici ma doare capu' )))
                  - sunt fan inrait logan (se poate vedea thread-u logan vs masini low cost) dar, sa te apuci ca face opelul' si nu stiu ce alte masini in demaraj totusi trebuie sa fi un pic cu capul.
                  - loganul nu are nicio tangenta cu liniutele. Ca pe drum "is eu mai sofer ca altii" si nu suport sa stau in convoi si unde prind ma apuc de depasesc m5-uri, seria 3, a4-uri sau alte avioane aia nu are nici o legatura cu linuta. Poate stiu drumul mai bine ca soferul din fatza, poate respectivul nu se grabeste, poate isi schimba cd-ul, sunt n motive pentru care o racheta paote fi depasita de logan. Dar de aici la a da in polemici ca am depasit un astra cu 150 la ora, fratioare loganul mai avea 10-15 km pana se plafona, ala cred ca mai avea 40-50. Deci hai sa nu exageram.
                  sigpic

                  Comment


                  • @pilifida: stai linistit, sunt altele mai prastie ca Logan-ul la demaraj.Logan-ul nu sta asa de rau ca e usoara.Si da Astra 1.7 cdti e prastie.Cred ca e unul din cele mai proaste diesel-uri.
                    sigpic

                    Comment


                    • pilifida condu tu un cdti de 80cp si un dci85 cp si fa diferente! eu am condus opel cu acest motor iar logan dci85 e masina persoanala! stima.....

                      Comment


                      • - pai stati mai ca eu nu neglijez capacitatile loganului in comparatie cu motorul respectiv de opel
                        - eu ma rad cand aud "liniutze" cu logan si opel de 80 cp )). Nu sunt masini de asa ceva. E ca si cum zic oare cine pe cine face: dacia 1300 sau oltcitul
                        sigpic

                        Comment


                        • Partea proasta e ca Oltcit-ul (sau Enterprise cum il "alint" eu) cam sterge pe jos cu 1310 fara sa se strofoace prea tare.........

                          Comment


                          • o fi stergand el pe jos, dar demuult cand treceam din oltcit-ul lu' tata in dacia 1300 a lu' bunicu' ... pfaaai era un feeling. Deci dacia devenea un mercedes, atat de prost puteai sta in imposibilitatea aia de oltcit. Groaznic!
                            sigpic

                            Comment


                            • pilifida nu conteaza puterea masinii ca nu faci liniute numai daca ai 500cp,de funny faci nu conteaza masina sau puterea ei,iar in legatura cu olcitul si dacia iti dau dreptate,stima!

                              Comment


                              • - apai mie nu imi plac liniutele, acu cand e iarna ma bag pe vai de rauri si ma bag in derapaje - e mai fain pe zapada ca poti sa derapezi controlat la viteze de 40-50 km/h si nu e riscul de blocare a rotilor si rasturnare. Ramane cel al alunecarii in santz dar e mai mic, nu l-am patit si sper sa nu il patesc. Cam asta e singurul "extremism" care imi place sa il fac cu masina
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google