Logan vs. Kia Cee'd

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Primul grafic din coltul stanga sus este pt. motorul de 1.4 benzina. Nu am gasit acum o imagine mai clara.

    Comment


    • Interesante grafice.
      Pe la 3000 rpm are aproximativ 125 nm, si aproximativ 55 cai.
      Tot la 3000 rpm 1.6 8 v Dacia are 128 Nm.

      Comment


      • Mai, e motor de turatie, altfel cum vrei sa scoti 109 cai din 1.4? Ideea e ca la dacia pica cuplul in fantana dupa 4500rpm, pe cand la kia se mentine bine intre 4000-5500. Acolo face motorul ala diferenta, la capat de scala. Am mers cu 1.6mpi-ul meu dupa kia unui amic din pitesti de la tm la sibiu in iarna si la depasiri se lansa cam la fel, diferenta e ca el schimba inferioara ca avea si masiana incarcata, iar eu nu retrogradam. Dar am observat ca-n accelerare dupa 4500 incepea sa traga mai bine ceedul. Asa ca sa nu ne mai obosim, 109 cai sunt tot timpul mai multi decat 75 sau 90, chiar si decat 105, desi acolo deja se schimba datele problemei, ca la putere aprox egala, masa mai mica a loganului il avantajeaza putin. Pacat ca-l incurca aerodinamica
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • Originally posted by bogdan_1984 View Post
          Intamplare in bucuresti: un prieten ramane fara benzina (nu ma intrebati de ce nu a alimentat, ca nu stiu) la semafor. Au inceput imediat sa il claxoneze participantii la trafic. Se da jos din masina si tipa: "ce sa fac domnule? S-a stricat!" cel din spate ii spune: "stiam eu ca, Kia Cee'd este masina proasta" nu sunt fan Kia, nu am condus, nu pot sa ma pronunt. Decamdata sunt posesor al unui Logan care imi place la nebunie. Daca as fi avut benzina si nu as obosi, m-as plimba 24 din 24.

          daca stia ca nu mai are benzina...De ce a zis ca s-a stricat?

          Comment


          • Pentru ca se numeste pana prostului.
            Cel mai lent 1,6 8v

            Comment


            • Exact. Si decat sa fie prost soferul, mai bine masina
              sigpic

              Comment


              • Pai cum ma frate iti iei masina de 13.000 E si ramai fara benzina?
                KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                Comment


                • Am mai zis. Nu stiu cum a ramas fara benzina. Adica stiu. I s-a terminat. Nu asta e problema. Alta e. Adica parerea unui om, printre multi atii, despre kia cee'd
                  sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by bogdan_1984 View Post
                    Am mai zis. Nu stiu cum a ramas fara benzina. Adica stiu. I s-a terminat. Nu asta e problema. Alta e. Adica parerea unui om, printre multi atii, despre kia cee'd

                    Din pacate asa este la romani ,(ce e al meu e mai bun -sa moara capra vecinului ) daca nu au mai vazut..Nu e bun frate,Daca investeau Kia sau Hyundai in locul celor de la daewoo ? Buunn... Matizu sau cielo nu?
                    parerea mea: nu cunosti - te abti . Nici eu nu am stiut prea multe despre kia (decat de Sorento si mai putin Rio) pentru ca nu au fost importate autoturismele astea in romania din cauza taxelor aproape duble fata de alti producatori..Dar asta nu inseamna ca am zis in sus si-n jos ca e proasta sau ca nu stiu unde am auzite eu ca ...Ect.
                    Vedeti pe alte forumuri europene sau mai ales americane cate modele de kia s-au fabricat pana acum,cat de multe sunt pe alte piete si ce probleme au, o sa fiti surprinsi.

                    drum intins..
                    Last edited by ionutionut; 9 October 2008, 15:55.

                    Comment


                    • In vara am trait aceasta dilema......Doar ca era vorba de MCV si SW
                      Am un mcv1.6 8v....Pe firma si vroiam una pt mine. Ma gandeam la un 1.6 16V laureate +abs + airbaguri laterale+ mp3+ garantie extinsa 2 ani+ vopsea metalizata....Si am iesit la 11850... La care se mai adauga 38 euroi pachet legislativ si nustiu cat cartea de identitate.... Fantastic... Se plateste si cartea de identitate....La pick-up -ul achizitionat acum 1 luna am platit CI

                      sau sa iau kia 1.4 sw best.....Cu 12531 euroi......

                      ei bine la 600 euro diferenta nici nu am stat pe ganduri am luat kia si nu-mi pare rau

                      diferente intre cele 2......Multe, mai toate in favoarea ceed-ului.

                      un + pt logan, intretinerea mult mai ieftina(revizii) si portbagajul mai mare

                      Numai bine.

                      Comment


                      • E diferenta mare intre logan/sandero si cee'd,mai ales ca au o noua varianta de echipare,city,care are toate optiunile,inclusiv esp;bine,si pretul e mai mare ,13500 cu tva,deci vreo 3 mii fata de prestige...Eu zic ca e cea mai buna oferta optiuni/pret de pe piata...

                        Comment


                        • Pe acelasi sistem de comparare ( adica mere padurete cu pere de import), ce ziceti de Kia C'eed vs Skoda Octavia? ( o nemteasca, ca tot va place)....Ca pret e cu 3000-4000 in plus.
                          Cele 2 masini au clientela diferita, preturi diferite, chiar nu inteleg de ce le comparam.
                          Kia C'eed este mai scumpa, deci in alt segment. Si e mai scumpa cu mai mult de 30% din valoarea loganului.
                          Ia comparati voi kia c'eed cu o masina ce costa cu 30 % mai mult, sa vedeti ce masina proasta pare. vezi exemplul de mai sus.
                          Concluzia mea este urmatoarea: 13 500 euro vor fi intotdeuna mai multi decat 10 000.
                          Vrei masina ieftina, iti iei Logan.
                          Ai peste 12 000 ( si consideri ca masina merita), opteaza pt altceva.
                          Last edited by Cezar; 4 November 2008, 14:07.

                          Comment


                          • Daca tot comparam kia full cu skoda full...Pai la 3000 de euro diferenta te apropii de occtavia 2.0tfsi, esp, piele, trapa, alea-alea...Dublu de cai...Si senzatii si masina de familie. Atunci kia va parea si ea un fel de logan. Asa ca nu au rost comparatiile intre masini intre ale caror preturi e o diferenta mai mare de 3000 de euro
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • De la 13 500 la 18 mii cat e skoda e cam mult...Eu ma refeream ca poate sa fure din clientela sanderoului...13 500 mi se pare un pret bun pt o masina cu atatea dotari..Vedem peste ceva timp ce putem zice de fiabilitate....Sal

                              Comment


                              • Iar umflati pretul la kia c'eed....

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google