Logan vs Logan 1/4 mile

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • stiu perfect ce ai vrut sa zici si nici nu doresc sa am un schimb de argumente!Am vrut doar sa dau un exemplu ca o completare( daca mai pui 2 turbine peste aia 400 cp ajungi la 900 cp...Deci se vede diferenta dintre tunning-ul evacuarii si cel al altor sisteme))!Multi au impresia ca daca se pune un filtru sport si o evacuare sa sune...GATA!Au nu stiu cati "n" cai putere in plus!Numai bine!
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • Csebalyn: Si eu mi-as dorii un dci de 85 cu chip dus in 105, ala cred ca ar fi beton, si cuplu su putere calumea.

      Norby89: la un dci pierzi in cuplu dupa 3000 dar cusigurantza nu se plafoneaza. Eu am mers cu 170 inainte de remapare pe un drum de aprox 2 km incarcat cam 2-300 kg. La 170 aveam cam 4000 rpm si mai era pedala.

      77sky: exact ce spui tu pe pagina cealalta am patit isi eu. Test 1.4 si 1.5. Am urcat o panta in Sibiu (care stiti urcarea pe varianta din strand) Aceeasi panta cu dci 65 cp 5 oameni+2 copii + bagaje urca foarte bine, i-am dat blana si am ajuns aproape la 100km/h pana in varf in a 4-a
      cu 1.4 mpi 3 oameni fara bagaje in a 3-a pe la 4500 am schimbat a 4-a si s-a plafonat la 60 km / h. Cum zici tu parca ma impingea cineva in jos. Atunci am ales o masina de cuplu care sa traga bine, si chair daca are viteza de top mai mica nu conteaza, oricum nu ai unde merge asa tare. La o masina incarcata se simte diferentza intre dci si mpi mai ales pe drum in panta dar nu numai.
      Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
      http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

      Comment


      • Originally posted by 77sky View Post
        Bineinteleeeees!
        La Logan diesel exista o setare speciala, secreta, ca sa nu se duca mai sus de 180 km/h
        ai chef de misto? Si limitarea aia ce e la 4500,pe cand benzinaru decupleaza la 6000,DAR intelege ca e Diesel si se prea forteaza la turatia aia la care ar prinde ca prin minuni 180.
        Originally posted by ovimiha View Post
        .

        Norby89: la un dci pierzi in cuplu dupa 3000 dar cusigurantza nu se plafoneaza. Eu am mers cu 170 inainte de remapare pe un drum de aprox 2 km incarcat cam 2-300 kg. La 170 aveam cam 4000 rpm si mai era pedala.

        .
        Nu am zis eu ca se plafoneaza,dar nu merge ca si benzinaru.Diesel e economic,cuplu la turatie joasa si atatnu zic ca benzinaru de 1.4 ar fi ceva de el dar totusi...Fata de diesel....Sa fim seriosi...
        sigpic

        Comment


        • hai ca deja incepe sa-mi placa. Oameni buni, am testat te atatea ori. Am un prieten cu un logan 1.4 si am zis sa incercam masinile la un fel de liniuta. Ce-i drept nu aveam prea mult spatiu, dar cat ne-am dat, treapta 1 si treapta 2 l-am facut fara drept de apel si asta inainte sa am dieselul remapat. Loganul 1.4 la drum lung si incarcat e vai de capul lui.Sa zic ca are asa un iz de putere pe treapta a 3a si in ture ridicate. S-o plafona dieselul la 4000 dar e superior unui 1.4 lesinat. Fara suparare.

          Comment


          • La dci se taie alimentarea la 4900 si stock si chip.

            Revenint la titlul topicului fac un clasament preluat din topicurile anterioare.
            deci pe 400 de metri cred ca situatia e cum urmeaza:
            1.1.6 16v
            2.Dci 85 chip - f aproape de 16v dac anu chair peste
            3.1.6 8v chip
            4.1.6 8v stock
            5.Dci 85 stock - f aproape de 1.6 8v stock
            6.Dci 70 chip
            7.Dci 65 chip
            8.mpi 75 chip
            9.Mpi 75 stock
            10.Dci 70 stock - f aproape de 75 stock
            11.Dci 65 stock

            Dar retineti ca la drum, unde mai ai si urcari de facut, mergi de obicei incarcat si nu prea ajungi la viteza de top, se schimba radical clasamentul.

            Pe 400m unde sunt apropiate puterile shoferul face diferentza.
            Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
            http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

            Comment


            • @Razvan_Dub : DEVII AMUZANT!!!
              daca ai 1.5dci 65 cai Nu ai cum sa faci un 1.4 . Poate era soferul lesinat.
              Last edited by Seba; 22 May 2008, 22:18.
              sigpic

              Comment


              • Razvan_DUB: n-am vrut sa fiu chair asa de dur. Am fost indulgent, dar ai mare dreptate.

                ce nu inteleg unii de pe aci e ca rapoartele la diesel sunt altfel. Deci zice cineva ca dci merge in 4500 max si mpi in 6000..Pai si ce daca eu la 4500 in a 5-a nush ce viteza as avea, proabil 200km/h ca ma 4000 in a 50a am 170. Deci nu ai cum sa compari turatiile de dci cu mpi, e cutia mai lunga la dci asta pt ca are cuplu si nu trebe turatie asa de mare.
                Daca dci se tureaza mai greu e pt ca turand-o de la 2500 la 3500 simti ca zbori dar la mpi de la 3000 tre sa o duci in 5500 sa simti asta si daca mergi asa cu mpi-ul consumul iese din discutie.
                Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
                http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

                Comment


                • 1,4 este clar peste 1,5 65cp si inca ceva nu uitati ca la DCI apesi pedala si astepti ca turbina sa isi faca treaba nimic alceva in schim MPI e motor aspirant trebuie sa-i dai in gusa sa il duci spre cuplu maxim ca sa te scoata invarful dealului.DCI are cuplu la 170r/pm sa zicem 200 in schimb ce 1,4 are cuplu undeva peste 3000r/pm.

                  Comment


                  • Domnilor, de 8 posturi faceti comparatii intre capsune si scaune. Inapoi la subiect, ca daca se deviaza in diesel vs benzina, se inchide.
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • Originally posted by ovimiha View Post

                      1.1.6 16v
                      2.Dci 85 chip - f aproape de 16v dac anu chair peste
                      3.1.6 8v chip
                      4.1.6 8v stock
                      5.Dci 85 stock - f aproape de 1.6 8v stock
                      6.Dci 70 chip
                      7.Dci 65 chip
                      8.Mpi 75 chip
                      9.Mpi 75 stock
                      10.Dci 70 stock - f aproape de 75 stock
                      11.Dci 65 stock
                      Unde e ma aproape 1.5 dci 85 remapat de 1.6 16v ?... Ii da benzinarul de zace... De'abia reusesc masinile de 2.0 hdi/tdi 136-140 cp sa faca 1.6 16v si tu'mi zici mie de un motor de 1500 cm ca se tine de el ....

                      @Razvan_Dub ... iesi ma nene din Need for Speed si revino cu picioarele pe pamant. Iti da 1.4 MPI de nu ai suflu ...

                      @ovimiha "cu 1.4 mpi 3 oameni fara bagaje in a 3-a pe la 4500 am schimbat a 4-a si s-a plafonat la 60 km / h.". In primul rand confunzi/nu cunosti termenul de platfonare... In al 2'lea rand ce cautai cu treapta a 4'a la 60km/h? .. Eu daca vreau sa trag de masina sunt in treapta 2 acolo ( pana pe la 90 -100 ) ...
                      Last edited by Razzvan; 22 May 2008, 23:19.

                      Comment


                      • Revenind la 400 de m...Sunt aproape convins ca 1.5 dci de 85cp cu chip adica 105cp e superior sau oricum f aproape de 1.6 16v care are tot 105 cp dar nu are cuplu de la dci.
                        Razzvan: Ei uite ca eu nu vreau sa urc un deal cu a 2-a. Aia faceam cu dacia veche 1310 pana ii sareau pistoanele. (si ce consum ai in a 2-a la 100km/h ... 18-19l/100km?)
                        Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
                        http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

                        Comment


                        • Originally posted by ovimiha View Post
                          ......................

                          cu 1.4 mpi 3 oameni fara bagaje in a 3-a pe la 4500 am schimbat a 4-a si s-a plafonat la 60 km / h. Cum zici tu parca ma impingea cineva in jos. Atunci am ales o masina de cuplu care sa traga bine, si chair daca are viteza de top mai mica nu conteaza, oricum nu ai unde merge asa tare. La o masina incarcata se simte diferentza intre dci si mpi mai ales pe drum in panta dar nu numai.
                          Hai sa fim seriosi , cunoastem amandoi panta de care zici ,din a 2-a la cat ai schimbat la 2500 de ai ajuns tu in a 4-a sa nu mai traga , la 4500 rpm in a 3-a cat ai la ora ?
                          Deja sa ajuns iara la Diesel Vs. Benzina , ti-am zis ca nu mi sa parut cine stie cand am condus DCi-ul tau remapat deci
                          sigpic

                          Comment


                          • Eu cred ca nu stii sa conduci un dci.Nu exista termen de comparatie intre un dci remapat si un 1.4. Eu zic sa iti mai dea ovimiha masina inca o data si sa mergi cu ea cum trebuie. In comparatie cu 1.4 zboara de sub tine! Hai noroc!

                            Comment


                            • Bad_Wolf: din pacate nu stii sa-l conduci sau nu stii sa ii ceri ceea ce poate da. La fel cum nici eu nu pot zice ca stiu sa "frec" un mpi. Oricum nu am chef sa urc panta aia cu a2-a cum zice Razvan ca sa am aceleasi senzatii. Am dat a 4-a pt ca am vrut sa vad ce poate. L aun frecush normal. da sincer nici cu a 3-a nu era prea spectaculos, ma tragea in jos ceva si nu uita ca am facut testul cu dci-ul full cel putin 250kg in plus fara sa mai pun diferentza de greutate a masinii.

                              Revenind la 400m am recunoscut deja mai sus ca 1.4 il face pe 1.5 dci, e normal are 11 cp in plus, ceea ce am spus mai sus e legat de mers la drum cu incarcatura, unde....n-am ce zice.

                              Aaaa si acum chiar ca ma nervez: daca se gaseste vre-unu in Sibiu cu mpi 1.4 remapat sau nu, facem un "test" pe 400 m?...
                              Si nu ma faceti sa pun film cu 0-100 la remapata mea...Ca n-am chef sa o fortzez iar. De fapt vedeti filmele lu Streulea, undeva la 9.7 sec pe un vant puternic. (0-100 pe ceas) sa vad un mpi care face asta (de 1.4) si ma calmez.

                              Razvan_DUB: si pt altii: Cand a condus Bad Wolf masina nu i-a dat blana, doar asa cate un pic, normal ca abia ajuns de la 2000 la 3500rpm si mai sus nu s-a dus. Zicea: apai nu trage mai bine ca a mea si era tot cu 100km/h prin oras, habar n-am cand o fi mers asa cu a lui.
                              Last edited by ovimiha; 23 May 2008, 09:52.
                              Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
                              http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

                              Comment


                              • Eu nu zic ca nu merge DCI-u vostru , de condus stiu sa conduc am schimbat la 3500 cand am mers cu el nu am schimbat mai sus ca era drumul destul de nasol plus ca mai si ploua+ kormorane, dar cand afirma cineva ca nu poti urca o panta cu MPI ca se plafoneaza cu 3 persoane deja este prea ridicol.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google