Logan vs Logan 1/4 mile

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pe 400m, nu are cum sa iasa invingator decat cel mai mare si mai nou din punct de vedere tehnologic motor pe benzina din gama. Cam asta e motivul pentru care motoarele masinilor de curse au cat mai multa tehnologie in ele si sunt benzina. Pe distanta scurta trag mult mai cursiv si pe o plaja mai mare de turatii. Ar trebui postate si diagramele de cuplu pentru fiecare motor ca sa se vada clar si niste diferente de ordin tehnic.
    Offtopic: Intr-adevar, timpul de care se vorbea anterior e 9.8s, gresala mea si imi cer scuze dar am fost imformat gresit citind un site neoficial care parea sa aiba date corecte.
    Last edited by cattalin81; 25 May 2008, 23:57.
    Semnalizatoarele unora, nu se aprind din lipsa de bun simt. Mare defect tehnic!

    Comment


    • Seba nu fii carcotas ) . Chiar in clipul care l-ai pus (ala cu 1.4 0-100) ies cam ~12,5 sec (la 100 pe ceas) nicidecum peste 13 sec...

      Il mai pun eu o data, in sec ~7-8 a plecat, in sec ~19 e la 100 pe ceas.



      Cat despre 1.5 si 1.4 e prea controversata treaba.
      Eu cred ca si datele oficiale mint, nu are cum sa ia un 1.5 85 cp 13 sec suta, la fel ca un 1.4 si un 0-1000 m mai mult ca 1.4.
      Last edited by Octavian; 26 May 2008, 08:53.

      Comment


      • Vezi ca-i diferenta de vreo 150kg intre 1.4 si 1.5 dci e mai greu.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • Buna observatie csebalyn
          Uni chiar cred ca aia de la dacia nu au pus datele despre performantele masinilor cu diverse motorizari corect... eu ii contrazic pe restul si zic ca datele care sunt pe site-ul dacia sunt foarte corecte si exacte.
          Dieselul chiar daca are aceeasi putere ca benzinarul nu poate sa aiba aceeasi performanta dinamica din pricina ca e mai greu.
          Si vreau sa mai zic inca odata ca cei care au zis ca scot 10 secunde cu dci-urile lor remapate la 85 sau 90cp la demaraj 0-100km/h se inseala amarnic...Adevarul e ca sunt cam 12.5 - maxim 13 secunde
          Eu recunosc fara sa ma laud,a mea scoate cam 12 secunde dupa toate modificarile care le-am facut si zic asta ca am testat sa vad cu o masina care are performantele astea si eram cam la egalitate,ca sa scoti 10 secunde cu un diesel trebuie sa ai peste 100CP la greutatea noastra de 1100Kg.

          Comment


          • SUPERCAR: Ai scos 0-100 pe ceas sau gps?
            Eu vorbean de 0-100 pe ceas care stim cu totii ca nu e suta reala.
            Si filmuletele cu 0-100 la dci postate aci chair nu va spun nimik?
            Adica tu crezi ca cei ce au facut acele filme le-au trucat?
            Hai sa fim seriosi.
            Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
            http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

            Comment


            • Pai e si normal. Eu am facut un tabel excel acasa cu rapoartele cutiilor si curbele motoarelor. Dci face mpi pe repriza, cu conditia ca mpi sa nu retrogradeze una sau chiar 2 trepte, dar atunci nu te uiti la consumul mpi-ului
              1.6mpi al meu inainte de remapare a facut dci65 remapat la 85. Dupa remapare, crististreulea a zis ca never-ever n-o sa faca liniuta cu benzinarul meu. Insa, la mers normal, in conditiile de trafic de la noi, avantajul dci-ului e cu totul altul decat acea secunda castigata de benzinar pe 400m.
              am mai spus de cateva ori, 90cp>85cp si 105cp>85cp. Nu conteaza carburantul, 1cp de benzinar = 1cp de dci. Cine are mai multi, ala castiga. Repet: nu vorbim de consumuri sau mers in panta. La puteri apropiate, 400m, drum drept, ambele masini cu acelasi "balast", benzina trebuie sa castige sprintul. Nu semnificativ, dar trebuie sa castige. Daca nu, e o problema intre scaun, volan si pedale
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • Ovimiha nu are rost sa bravam sau sa facem din logan avion...Asta e realitatea ... Cine nu ma crede sa testeze cu o masina in paralel(o liniuta),care scoate performantele astea si sa veda daca o depaseste sau nu.
                Si daca vrei un exemplu...e cel mai simplu si usor de realizat...dci-ul de 85cp stock sau dci-ul de 70cp(remapat la 90cp)...de ce nu poate sa faca la demaraj 0-100km/h un mpi 1.6 care are tot 90CP sau macar sa fie la egalitate?...asta inseamna ca nu are cum sa scoata 0-100km/h in 11.5 sec cat are un 1.6 mpi stock pe site-ul dacia.
                Last edited by SUPERCAR; 26 May 2008, 12:08.

                Comment


                • SUPERCAR: era f important de subliniat 0-100 pe ceas sau gps. Se pare canu ai citit ce am scris.
                  Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
                  http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

                  Comment


                  • Originally posted by ovimiha View Post
                    SUPERCAR: Ai scos 0-100 pe ceas sau gps?
                    Eu vorbean de 0-100 pe ceas care stim cu totii ca nu e suta reala.
                    Si filmuletele cu 0-100 la dci postate aci chair nu va spun nimik?
                    Adica tu crezi ca cei ce au facut acele filme le-au trucat?
                    Hai sa fim seriosi.
                    Pai ovimiha nu cred ca sta cineva sa cronometreze 0-100 km pe GPS sa vada exact , este vorba de 0-100 km pe vitezometrul stock logan, pana si GPS-ul are o eroare de +/- km la ora , depinde la cati sateliti esti conectat, plus ca are si delay .....Deci vorbim clar de 0-100 km/h pe ceas
                    Eu cred ca tu exagerezi f mult cand zici ca scoti sub 10 sec cu DCI-ul tau de 65 cai remapat.
                    DCI-ul are plusurile lui la consum si putere in panta si cam atat, dar la sprint MPI-ul rulz.

                    LE: La intalnire sambata am discutat cu radu cel cu dci-ul de 85 si zicea si el ca la panta DCI-ul rupe MPI-ul si ca dupa 3000 rpm degeaba turezi ca nu prea mai ai de ce .....
                    Last edited by Bad_Wolf; 26 May 2008, 12:34.
                    sigpic

                    Comment


                    • Nu te mai lua dupa alea ca nu sunt reale si nu reflecta realitatea,daca vrei sa vezi ceva exact cumpara un accelerometru si ai sa vezi exact cat scoate masina.
                      Da ti-am zis mai sus,daca e sa o luam dupa ceas sau gps ce zici tu...Eu zic atata de ce nu e mai rapid ca un 1.6 mpi ca ala scoate 0-100km/h in 11.5 sec ? ? ?

                      Comment


                      • Eu nu mai zic nimik pana nu imi fac un film pe ceas 0-100.
                        Va astept cu acelasi lucru pe toti comentatorii de aci...

                        Bad_Wolf: nu confunda 65 remapt cu 85 stock ca ala are alta cutie, facuta pt viteza mai mare, alte rapoarte si alt sprint 0-100, mai slab decat 65 remapat.
                        Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
                        http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

                        Comment


                        • Ai dreptate cu cutiile de viteza. Dar 1.6mpi al lui cristi_xp l-a facut pe dci65 remapat al lui crististreulea cu un autobuz, eu am facut dci-ul remapat al altui coleg din tm, fara sa schimb mai sus de 5000rpm. Si aveam si masina mai grea (eu cu lucianitos >200kg, toba+prietena<150kg ), plus ca eu nu stiu sa ma dau la liniute.
                          sa dam benzinei ce-i al benzinei: sprintul de pe loc si consumul mai mare.
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • Csebalyn: Exact..Sa-i dam benzinei ce e al ei...
                            Despre 1.6 mpi e clar ca e peste 1.5 dci remapat (cel de 65) fara remapare nu exista comparatie.
                            eu ma refeream mai sus la 1.4 mpi si 1.5 dci.

                            Hai sa zic ceva 1.4 mpi sigur ia un 1.5 dci de 65 stock (happy BadWolf?)
                            Pt remapt nu are shanse parea mari, sunt aproape 10 cp in plus. - daca nu vi se pare logic vedeti filmul pe care l-am facut lejer in pauza de masa azi: un pic peste 11 sec 0-100 cu al meu 1.5 dci remapat.
                            E drept ca nu e 10 sec ca la cristi, poate cu o plecare mai buna de pe loc sau alte cauciuce, dar oricum nu conteaza, sa fie si 11 ca e ok.
                            Am facut incercarea la intrarea in Sibiu dinspre Agnita, e cam denivelat (usoara urcare), am sarit de cateva ori si e si nisip, dar altundeva nu am putut facea asta azi la ora amiezii can u ami aveam rabdare sa vina seara. Am Kormorane pe masina.
                            Asta e prima incercare pt ca s-au terminat bateriile si n-am mai avut cu ce filma.
                            Ii rog pe cei care mai comenteaza sau nu cread acest rezultat sa vina cu argumente nu cu figuri. Vedeti ca se vede si drumul, exact cand am plecat si poti vedea cand a juns la 100.



                            Alt film al altui dci de 68 cp fara chip: notati ca tot filmul are 13 sec.

                            Tot ce vreau sa subliniez e ca ordinea e un pic diferita:
                            1.6 16v
                            1.6 mpi stock
                            1.5 dci 85 stock
                            1.5 dci 70 chip
                            1.5 dci 65 chip
                            1.4 mpi chip
                            1.4 mpi 75
                            1.5 dci 70(68) stock
                            1.5 dci 65 stock

                            Tin sa zic ca 1.4 mpi chip e fff aproape de 1.5 65 sau 70 cu chip, acolo soferul face diferentza.

                            BadWolf: Daca te tine mergi acolo in acealasi loc si arata-ne, surprinde-ma cu timpul de la 1.4 mpi. Ups...Asta era cu plecare de pe loc, dar nu uita ca la drum cu ceva incarcatura chiar si 1.6 mpi poate avea "probleme".
                            Last edited by ovimiha; 26 May 2008, 15:12.
                            Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
                            http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

                            Comment


                            • Ovimiha, sunt total de acord cu tine. Si eu am scos tot cam atat, cu plecare proasta de pe loc.Filmuletul e pus cu cateva pagini in urma. Numai bine!

                              Comment


                              • Eu n-am vazut nimic acolo (si nici n-am boxe). Dar asa o fi, 11 sec sau mai putin (desi altii cu dci cum e SUPERCAR zic altceva).
                                La 1.4 aproape ca n-are rost sa-i faci remapare. La 1.6 se mai simte, dar la mezinu'...

                                PS: oricum imi place cum se ridica de bot, se vede cum te baga-n scaun.
                                Pt 1.5 diesel eu zic ca e mai MULT decat onorabil.

                                PPS: daca producatorul zice 15 sec, apai 15 sec sunt, nu mai putin (stock).

                                Iti arat si eu cum se duce aspiratoru' meu in 12 sec la 100...dar numai bordul il filmez )
                                Last edited by Octavian; 26 May 2008, 15:29.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google