liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • bah tavi, nu te mai caca pe tine, ca 1.4 doar cu soft, filtru si evacuare nu face un 16v in care s-a schimbat evacuare, filtru, soft si nu stiu mai ce zicea stuke acolo...nu are nici un fel de logica. m-am dat cu 1.4, cu 1.6, cu 16v, cu dizale...si bah frate, taman pe tr3, unde 16v face diferenta, mcd ii ia pe toti. si la 180, ala trece pe langa ei de parca ar avea 200 de cai. mult prea tare unupatru asta pt o resoftare, o evacuare si-un filtru. las-o dracu, ca din toate astea nu aduni 25 de cai ca sa bati un 16v tiganit si ala...chiar tampiti astia mah de la renou. cum de nici un alt 1.4 softata, cu filtru si evacuare schimbata nu face 16v stock si mcd ii da autobuze lu 16v tiganit? nu ti se pare cel putin ciudat? mah, de ce nu bat si restul de zecii de mii de 1.4mpi pe 16v? ia dezvolta, ca vad ca te pricepi...
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • 1,4 a batut un 16v, de ce nu va tiganiti si voi (cei care aveti 16v) masina ?

      Tiganiti-va de la egal la egal si o sa ajungeti la aceeasi diferenta ca atunci cand masinile erau stock, unde e frumusetea ?

      Fiecare se tiganeste cum vrea si cum poate, dupa mine MCD are NoS la cum trece pe langa 16v (glumesc)

      Pentru Seba: Nu inteleg de ce ai rezerve asa mari fata de 1.4, toate sunt motoare Renault la fel ca 1.6 16v, motoare de uz normal. Nu inteleg de ce 1.6 16v este asa laudat, ca este fenomenal fata de 1.4 ?

      Exista modificate in aceeasi masura 2 masini cum ar fi evo 10 si subaru sti de ultima generatie, doar ca sti-ul are 2,5 litri boxer, iar evo-ul are 2 litri...cum il bate evo de fiecare data ? Ca deee are 500 de mililitri in +...cum ? 4x4 amandoua, aceeasi greutate, acelasi numar de caluti.
      De ce ?
      Last edited by Lanceru'; 3 November 2009, 12:46.
      No Stress !
      http://www.youtube.com/watch?v=ozV_vWXZgZY

      Comment


      • eu am zis un singur lucru...ca vreau sa vad un 0-100 si un 0-400 de la mcd ... si atunci iti dai seama clar daca poate masina ...sau poate soferul.
        Octaviane,iti platesc dyno la cate 1.4 vrei tu , si daca la unu iasa undeva aproape de 105 cp ,daca nu iasa mi le platesti dublu ?
        Colegu lanceru ,despre ce evo si subaru vorbesti ? Masinile daca au aceleasi modificari , si un aproape de maxim pentru o masina de strada,e undeva la 600 cp ,si e vorba de turbo nu aspiratoare ...2 masini cu acelasi nr de cai ,aceeasi greutate si tractiune 4x4 sunt aproximativ egale...diferenta o face piesa de la volan .Cat despre evoul de 2 litri ,are geometrie variabila pe admisie ,si scoate 280 pe motorizarea stock ,la fel ca subaru.
        Iti raspund io ,pentru seba... 16vu are vreo 30 cp din fabrica in plus )
        Nu pot sa zic ,decat felicitari pentru MCD ca stie sa ii dea la masina ,caii nu sunt foarte multi ,dar un raport bun greutate/cp al masinii ...
        Pleaca bine de pe loc,stie cum si cand sa schimbe treptele ... in concluzie se foloseste la maxim de caii care ii are .
        Last edited by Cristi_Xp; 3 November 2009, 13:12.
        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

        Comment


        • @lanceru: pt ca sunt totusi 30 de cai si 36Nm intre cele doua motoare. si chiar se simte diferenta aia mica. si mitsuba are motoare de 2 litrii, de la 150 pana la 300 de cai. si tot motoare de opel vectra sunt la origine, care-i problema?
          tu nu vezi ca aici deja se discuta de 1.4 ca si cum ar fi referinta in materie de motoare la renou? stuke si-o tiganit 16v si tot a luat-o de la mcd. deci 1.4 tiganie e mai tare decat 16v tiganie. sau asa cred unii. vorba lui xp, cand vad fisa de dyno a lui mcd ca are 105 cai, atunci e mai tare decat 16v. pana atunci, trotineta lui are 200 de kile mai putin si el stie sa estece bine in benzina, comparativ cu astialalti care-s victime.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • E la mintea cocosului ca atunci cand 1 are o masina stock de 60 de cai si unu care are o alta la 100 de cai ca acela cu caii mai multi are motorul mai bun.
            Dar in momentul in care ala mai micu' il bate pe unu mai mare, e de laudat zic eu, adica in niciun caz sa il faci trotineta, matura s.a.m.d.
            Eu am inteles ca exista o adunatura de coate ce sunt placut de bagat atunci cand unu mic are ceva de spus fata de unu cu 16v, dar placut sunt surprins cand unu ca si MCD isi risca confortul si pana la urma durata de viata a motorului doar din pura pasiune pe care pana si tu o impartasesti.
            No Stress !
            http://www.youtube.com/watch?v=ozV_vWXZgZY

            Comment


            • e intr-adevar notabil cand ala micu il bate pe ala mare. corect. dar pana sa generalizezi ca 1.4 tiganit bat toat 16v tiganit, e destul de mult. nu crezi? asta incearca sa ne convinga unii, ca 1.4 daca-l modifici un pic si tai tot din el, bate 16v care, culmea, are si ala tiganeli la motor. ceva in genul: avem 1.4 si 1.6. ambele chiptuning, ambele evacuare, ambele filtru. ala micu il bate pe ala mare, cand intre ele e diferenta de 20 de cai. ti se pare normal? asta inseamna ca toate 1.4 au potential sa bata toate 1.6 modificate? n-as crede. cat despre mcd, el a sustinut mereu ca n-are axa cu came, doar serpisori, filtru, chip si un pic de chiulasa raschetata. ori din astea nu cred ca dupa 180 mai ai gaz sa bati un 16v tiganit. sunt atatea 1.4 cu chip, filtru si tobe si al dracu daca macar misca in front in fata unui 16v. si mcd ii face de cacao pe toti. daca mcd vine si zice, bah, am interne de 1.6 in bloc de 1.4? sa vezi surpriza, eu nu zic ca are, dar nici nu-s convins ca nu are...
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • cei care vorbesc ca doar din admisie, evacuare si soft la 1.4 ajungi sa faci un 1.6 16v sunt ...cum sa zic....nematurizati in ceea ce priveste tuningul motor.

                Cum ca MCD-ul a spus ca nu are una alta la masina, eu zic ca e normal, pana la urma ca sa ajungi sa te dai spui diverse....cate liniute am rata daca am spune ca avem d'aia si d'ailalta ?

                Iar daca altii generalizeaza ca 1.4 face prin cateva modificare un 1.6 16v doar pentru ca MCD a dat ceva muc pe ici si colo, le spun doar ca nu poti sa generalizeze decat atunci cand toti soferii exact sunt ca MCD-ul nostru drag, pentru ca pana la urma cea mai importanta piesa de tuning este aia dintre scaun si volan.

                P.S. Mcd-uleeee, bere cu alcool,da ? Ca nu imi sterg D-ul de la tastatura degeaba aicisha )
                Last edited by Lanceru'; 3 November 2009, 14:42.
                No Stress !
                http://www.youtube.com/watch?v=ozV_vWXZgZY

                Comment


                • sa nu se intelega gresit, nu am zis ca masina lui mcd nu trage bine. am vazut-o la sibiu...si el se da bine. dar repet, nu inseamna ca un 1.4 cu chip, filtru si o toba sparta bate un 16v modificat. pana una-alta, zicem amandoi cam acelasi lucru. apropo, sa nu crezi ca nu am aceeasi parere de "trotineta" si despre 16v, ca si ala tot pe-aproape e. tot un fel de petarda, dar cu explozie dubla in nici un caz n-am zis "trotineta" sa-l jignesc pe mcd sau alti utilizatori de unupatru...
                  ce nu-mi place la mcd si asta am mai spus-o, e ca doar cu ce zice el ca are la motor, nu faci 16v softat, never. decat daca tai jumatate din loganul 1.4 sa-l faci de 500 de kile.
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • masina lui MCD este cel mai tare logan 1.4 la ora actuala din toata romania(din afara nu stiu).Eu bat masini cu pretentii mai mari!!!dar cu conditia sa ma pregatesc(sa o usurez benzina jantele etc).Cu mcd nu am venit pregatit a fost ceva spontan dar..SINCER II TRAGE SENZATIONAL MASINA SI TOT RESPECTUL PT ASTA!!!Chiar daca o pregatesc nu stiu daca se schimba foarte mult distanta intre masini!!el are avantajul ca mie unde imi taia injectia a lui ii trage si trage chiar foarte bine!!!!Nu au rost tiganeli si etc pe acest subiect!!!eu zic ca stiu destul de bine sa ma dau cu masina mea si sa o coduc cum trebuie dar fara sa mai ii fac ceva la msina adica in starea actuala zic sincer ca nu cred ca pot sa il fac pe mcd!o sa incerc intr-o seara sa o usurez sa ii pun niste jante pe 14 si sa vad si atunci cum e treaba.
                    @MCD Ce greutate are masina ta (aproximativ)?
                    @MCD si daca poti sa imi dai un pm cu ce ai pus pe la motor.
                    Frana de mana trasa pana in tavan,treapta a-II-a cu pedala in fund.....peste 5000 rpm=DRIFT nu altceva!

                    Comment


                    • Originally posted by Cristi_Xp View Post
                      ..............................
                      Octaviane,iti platesc dyno la cate 1.4 vrei tu , si daca la unu iasa undeva aproape de 105 cp ,daca nu iasa mi le platesti dublu ?
                      ...........
                      Da' n-am zis eu ca 1.4 are atat, sau ar trebui sa aibe atat ca sa bata un 1.6 16V?
                      Eu doar atat pot sa sustin la pariu: dau un snop/legatura de bere ca MCD-ul bate 1.6 16V stock. (nu stiu ce are Stuke la masina si nici nu vreau sa comentez)

                      Ma' Seba, uite ce zice si colegu Stuke (pt care am tot respectu ca a stiut sa piarda, credeam ca n-o sa vrea sa posteze de liniuta), e cel mai in masura in cazu de fata sa dea o parere, asa ca hai sa nu ne mai cac.m pe noi.
                      Ii trage bine utilaju la MCD.
                      Yeah man! Sac sac, 1.4 rulez!! , pardon - sa NU generalizam MCD rulez!
                      Last edited by Octavian; 3 November 2009, 16:54.

                      Comment


                      • un domn Stuke asta...numai de bine. Felicitari MCD-ule...
                        Last edited by felixb; 3 November 2009, 16:59.
                        http://www.youtube.com/watch?v=Tp58aNdH-ks

                        Comment


                        • Daca isi ascunde omu' instalatia de nitroxid are ceva ?
                          Asta e osu' de ros, acum mi-am dat seama....

                          Lasati , nu va suparati, ca si eu mi-am luat jumatate de masina de la un Mitsubishi Colt 1.5 benzina care era stock. Un stock d'ala cu slick-uri, fara bancheta si scaun pasager, rapoarte transmisie schimbate si in prima faza m-am suparat....ca a mancat un rahatzel inainte sa ne dam si apoi suferea. Ce o fi zis el, daca ma face, nu zic ca am facut si am dres, dar daca il fac ies si zic ce am schimbat si modificat. Dupa am observat ca ma irit degeaba, jumatate de masina de la o buburuza de 900 de kg si sofer care stie sa ii dea in goarna este in regula.

                          @Octavian_31: sa inteleg sa stacheta era 1.6 16v stock, iar acum a ridicat-o MCDu' la 1.6 16v softat ? :P
                          Last edited by Lanceru'; 3 November 2009, 17:02. Reason: sange
                          No Stress !
                          http://www.youtube.com/watch?v=ozV_vWXZgZY

                          Comment


                          • respect stuke si sper ca mcd sa nu o ia pe aratura )))

                            Comment


                            • schimbati masinile intre voi ... sa vedem daca ramane valabila
                              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                              Comment


                              • masina si femeia nu se imprumuta

                                ps:respect pt mcd si pt ce a facut el la masina(ai putea sa spui secretul?) si pt stuke pt ce a facut la masina si ca stie sa piarda cum zicea un coleg.
                                " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google