liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Poi si atunci ce rost au modificare facute la masina ta daca tu nu scoti nici timpu dat de fabrica?Inseamna ca ai gresit undeva...nu?

    Comment


    • Soferu e de vina
      Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

      Comment


      • da... am stricat-o
        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

        Comment


        • Pai inainte sa isi faca ultimele modificari FOFu` abia il dovedea pe MCD si fofu are 1,6 remapat. Acum cu ultimele modificari mcd-ul il cam bate de fiecare data... plus 16v stock mancate pe paine... stiu ca apare diferenta de kg dar totusi... sa bati cu 1,4 cei 105 cai e ceva, zic eu.
          sigpic

          Comment


          • 1,4 ,aprox 85cp ,1000 kg => raport kg/cp 11,7
            16v, 105 cp, 1170 kg => 11,2 + inca 50 kg... se ajunge la 11.7
            asa ca nu mai cautati ce sa faceti la masini ca sa mearga tare, cautati sa fie cat mai usoare si castigati mult mai mult .
            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

            Comment


            • ce conteaza 3 cai in plus cand maiestria sofatului iti poate aduce o lungime de masina sau ti-o poate lua? mai bine invatati sa mestecati in cutie pana la perfectie. o sa castigati si cu masina oleaca mai slaba. nu conduceti toti la fel.

              Comment


              • cum explicati faptul ca 16v stock imi pleca o masina in fata pe 1 si 2 pe 3 ii dau eu 2 masini...acolo se vede greutatea....nu cred ca mai tine de greutate acolo..
                Colt 1.3 100CP la baza plus modificat cutie viteze secventiala vs logan 1.4 al meu , a avut el 3-1 dar nu a reusit sa ma bata mai mult de un bot de masina si mentionez ca golisem toata masina mai putin scanu din dreapta, dar el avea si un singur scaun in masina...si masina lui era mai usoara c-a a mea..
                Last edited by MCD; 15 December 2009, 07:49.
                Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

                Comment


                • rectific eu , colt 1.3 95 cai la baza , cutia de rallyart.
                  Daca dadeam si scaunul jos il faceai , era diferenta de o aripa , chiar un far la ultima linie.

                  Comment


                  • Originally posted by Cristi_Xp View Post
                    ................pana la 0-100 ar trebui sa ma nimicesti ... vii la tm ?)
                    .......................
                    Hahahaaa, m-am uitat mai atent la clip, maaaaaa.... pai acolo e lucru necurat, fie ai alta cutie, fie ai acu de la kilometraj dat mult inapoi (in mod normal pe II spre 7000 rpm tre' sa-ti arate ~100/h, la tine nici la 90 nu e acu).
                    Haa haaaa, mare smecher ))))))))))))))))
                    E inuman cum urca pe intervalu 4500-~6800 rpm, cum urca la una stock intre 3000-4500, poate chiar mai violent.
                    Deci nu pun botu, sinucidere curata.

                    Comment


                    • pai io ti-am zis timpii pe gtech , nu pe bord...roti pe 16,volanu sta stramb ,directie praf ,uitate la ceasu de AFR ca am amestec sarac deci softu nu`i ce trebe ),deci scot juma de secunda mai prost ca un 1.6 stock...si tot n ai curaj )
                      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                      Comment


                      • Nop...
                        Peste noapte poate se repara singur softu ala.

                        Comment


                        • @Octavian, in primavara la Arad, la circuit, Cupa VSS... Vom avea ocazia sa ne alergam. Daca tie ti se pare ca masina lui XP tragea bine in filmulet...zic ca trebuie sa revizuiesti cate ceva pe la masina ta
                          _
                          B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                          sigpic

                          Comment


                          • dizaine... pe tine cu rotoacele pe 17 oricum te alerg ))
                            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                            Comment


                            • numai are pe 17 are pe 15 cred ca te alearga)
                              Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

                              Comment


                              • heh...noi sa fim sanatosi ...noroc ca s`a inchis sezonu )
                                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google