liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts



  • Bun ma ca tu esti raiser am uitat ...cuplu maxim mil face aici in graficu asta la 4490 rot /min asta inseamna ca aici s-a atins un maxim de putere da....cat scade el pana la 5000 rot/min 1-2-3 Nm mai mult nu..ti se pare tie relevat ca simti aia 3 Nm ca masina nu mai trage....esti dus tati nu esti la locu tau crede-ma...
    Attached Files
    Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

    Comment


    • maxim de cuplu...nu de putere iar aberezi ?
      Nmax inseamna Newtoni maximi ...deci acolo se atinge cuplul maxim ,nu putere .
      si ca e 1,2 sau 10 ... e foarte relevant pentru ca acolo se atinge cuplu maxim ,exact acolo ,daca scade conteaza foarte mult si nu mai putem vorbi de cuplu maxim .
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • Cristi pe tine te bate graficu sa mor eu.....daca te dai asta desptet sau cult cum vrei tu sa spui oricum sigur ai inteles ce vreau sa spun..in graficu ala ai si alt model de logan 1.5 su soft si filtru aer..si vezi ca nu ala ii cade cuplu dupa 4000 si ceva ....iar mie imi tine pana la 5500 cuplu foarte bun.....
        Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

        Comment


        • O sa imi alimentez elicopterul personal , sa ma duc pana la circuitul meu privat sa vad daca s-a dezapezit tot si apoi trimit un avion la Timisoara sa ridice toti membrii care vor sa se dea cu MCD-u'.
          Sa rezolvam odata pentru intotdeauna treaba asta .....

          La liniuta cu Valentin pot sa zic ca ne-am dat frumos, pana cand s-a dat alarma si au venit capetele de creta. Daca nu veneau pot sa zic ca ne mai dadeam de 20 de ori :P
          Si fara suparare sau ceva , dupa mine, MCD-u' sta un pic mai bine, dar e vorba de un bot de masina asa....
          Ca sa fiu corect si 100% sigur ar trebui sa ne mai dam de cateva ori, dar asta imi este senzatia.... ca MCD are un mic avantaj fata de 16v resoftat. Acum ca Valentin are roti pe 17 si gume cu care nu e obisnuit, pot avea efecte in senzatia pe care o am.
          No Stress !
          http://www.youtube.com/watch?v=ozV_vWXZgZY

          Comment


          • Totusi nu va dati pe gtech? Chiar sunt curios sa vad cum sta masina mea fata de loganele de la voi. Dar neaparat sa fie pe gtech, nu iphone sau cronometrul de la telefonul mobil pentru ca diferente exista si in final gtechul este cel mai precis. Puneti si voi rezultatele aici. Eu pana acuma am scos 17.2 pe 400m si 10.2sec de la 0 la 100km/h cu masina "normala" si 16.9 pe 400m si 9.7sec de la 0 la 100km/h cu masina dezbracata pt rally (adica fara bancheta, scaun dreapta si roata de rezerva)
            sigpic

            Comment


            • in vara trecuta am scos cu masina 0-100 km/h 10.2, 0-400m 16.9 pe gtech
              Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

              Comment


              • 17.18 bre. Vezi pozele lui Gigi , postul 1619.
                Last edited by Cezar; 9 March 2010, 10:08.

                Comment


                • mie imi vine greu sa cred ca se poate ridica cuplul maxim atata de mult. de la 3000 la peste 4000. motoarele in general foarte rar au cuplul max apropiat de puterea maxima. inseamna ca trebuie sa traga bestial intre 4 si 6000 rpm. MCD daca ai cuplul acolo schimbi la 6500 si pici in 4500 sau cat ? si e ideal.

                  p.s. poate cineva sa imi zica lungimea manetoanelor de la motoarele de pe logan. 1.6 1.616v 1.5 85 si 1.4 ?

                  Comment


                  • lungimea manetoanelor e jumatate din cursa pistonului. sau pe tine te intereseaza de fapt lungimea bielelor? daca te gandesti sa inlocuiesti cuzinetii/arborii cotiti, chiar daca au aceeasi degajare, difera raza la care e facuta prinderea cuzinetului.
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • Originally posted by Cristi_Xp View Post
                      ....da marx se referea la blana in panta unde dieselu face cam orice benzinar
                      Sper ca te referi numai si numai la Logan.
                      Cel mai lent 1,6 8v

                      Comment


                      • nu doresc sa modific. doar informativ. atunci care este cursa pistonului ? sau unde gasesc. poti sa imi rasp te rog la " hai sa vb despre caii putere " ca aici e off

                        Comment


                        • Face pe drq...Doar la altitudine, si incarcat.
                          Toata lumea o da sus si tare cu cuplu, insa cuplul intr-un punct max e nul pt linii. In punctul acela ma ajuta sa-mi mentin turatia.
                          Cu alte cuvinte, eu o vad asa: cuplul mentine puterea, iar puterea invarte roata.

                          Comment


                          • Originally posted by MCD View Post
                            in vara trecuta am scos cu masina 0-100 km/h 10.2, 0-400m 16.9 pe gtech
                            mai taie )))))
                            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                            Comment


                            • mcd "off-topic: @marx: pe site la dacia, date tehnice, "alezaj" inseamna diametrul pistonului, "cursa" cred ca e clar ce inseamna
                              @cezar: cuplul da acceleratia, puterea da viteza maxima. intre ele e o relatie matematica pe care nu multi vor s-o inteleaga. la orice turatie, ai un anumit cuplu si o anumita putere. ca sa ajungi cat mai repede intr-un punct x, trebuie sa schimbi vitezele in asa fel incat la roata cuplul aplicat de catre motor sa fie maxim, adica sa accelerezi mereu, pt ca e de preferat decat sa mergi tare cu 160, sa poti accelera de la 160 la 161. logic, nu? eh, atunci n-aveti decat sa vedeti in ce turatie "picati" la schimbarea unei trepte in functie de turatia la care ati schimbat treapta anterioara, gen schimb la 6500, pic in 4500 sau schimb la 5500, pic in 4000. apoi va uitati pe graficul ala de dyno si va alegeti intervalul de turatie sa fie ala in care cuplul*raportul de transmisie sa fie cat mai mare. de exemplu, la 4500rpm ai 150Nm, iar la 6000rpm ai 120Nm. intrebarea ce se pune e daca sa insisti pana la 6800 sau sa schimbi ca sa "cazi" in cuplu maxim pe treapta urmatoare. pai, daca in tr3 cu raport de transmisie de, sa zicem, 4:1, ai 120Nm*4=480Nm la roata tu schimbi in tr4 unde ai 160Nm la 4000rpm dar in schimb raportul treptei4 e de 3:1, la roata vei avea 150*3=450Nm, rezulta clar ca schimbarea treptei in acest caz e ineficienta, adica dupa schimbare vei accelera mai lent decat daca chinui masina inca 200-300rpm incat sa accelerezi secimile alea de secunda decat sa le parcurgi cu viteza constanta."
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • Originally posted by Valentin_N View Post
                                Fun a fost aseara cat a durat...
                                Ultima plimbare, singura care a contat cat de cat, a fost destul de stransa, am plecat putin mai bine decat japoneza si m-am tinut bine pe 1 si 2, pe 3 m-a prins. A urmat o franare brusca pentru ca domnu Distrigaz s-a gandit sa faca o plecare de pe loc demna de culoarea taximetrista a masinii si sa ne dea tremurici celorlalti aflati pe sosea...
                                Eu eram in parcare si ma uitam la voi, Cezar era la volan cand "s-a dat" cu voi desi n-avea rost.

                                Originally posted by pirvu_alex View Post
                                abea astept sa o "tunez" si eu ..... adica sa ii pun ambreiaj ) ca vad ca distrigaz si-a facut softul )
                                Sunt curios cum va fi, desi avem aceleasi versiuni, motoare si soft, a mea e mai grea din cauza GPL-ului. O sa ma mai duc sa iau de la baietii buni din conducta Ucraineana niste gaz de 110...ups, MCD-ule am zis-o.
                                4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google