liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • De ce esti asa de orgolios si nu recunosti ca te face un dci?
    I HAVE A !sigpic
    fara linkuri externe in semnatura

    Comment


    • Dar am zis eu ca nu ma face dci?
      Am recunoscut ca la capitolul consum, cuplu, deal, etc, MAI PUTIN drag race, dci e superior polizorului meu. ( vezi paginile precedente).
      Eu vreau sa subliniez faptul ca nu e chiar avion pe langa benzinare, ( asa cum se vehiculeaza prin popor) iar un amarat de 1.4 poate face fata unui dci.

      Comment


      • Originally posted by X@by View Post
        De ce esti asa de orgolios si nu recunosti ca te face un dci?
        depinde de dci: dci65 are cuplu cat 16v-ul, pe o plaja mai mica de ture si cutia mai lunga, deci exclus sa ma faca in panta, eventual la peste 2000m, unde cum am explicat mai devreme, benzinarul meu aspirat sudfera de lipsa acuta de oxigen.
        dci70, are cuplu mai mare, dar la fel, cutia mai lunga si plaja de ture mai redusa il dezavantajeaza. Nu stiu cat, dar sigur nu are un avantaj din asta. Inca mai sper sa pot compensa din turele benzinarului
        dci85:motor excelent, dar o cutie de rahat, mai proasta decat aia de pe dci65/70. In schimb cuplul e substantial mai mare, 35% mai mult decat benzinarul, deci probabil ma va face. Daca nu tin motorul mereu in tr 2 si 3, la peste 5000rpm. Daca e resoftat, la 105CP, clar ma face, fara discutie. Aici si pe drum drept pot aparea probleme pt benzinar
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • Benzina vs Diesel???
          Era un topic separat pentru asta...

          Comment


          • Inevitabil se ajungea la asta
            A mers cineva pe vreun circuit cu un logan atat benzina cat si diesel...Ca sa ne poate spuna impresiile sale.
            Seba? virtualmansorin?

            Comment


            • Ma chemi seba cand meri la iveco sa ne dam cu toate ca nu prea ami place sa-mi tavalesc masinuta in treptele 1-2

              Comment


              • Fratilor, eu zic una si voi o luati prin garduri. Ca sa poti sa mucesti o masina pe serpentine, trebuie sa ai si ceva talent. Multi dintre liniutzarii de i-am vazut prin oras habar n-au cum sa ia un viraj si ei nu stiu altceva decit sa accelereze. Daca-l pui sa frineze inaintea unui viraj, l-ai blocat, nici cum il cheama nu mai stie.


                Asa ca, pina la proba contrarie, sa va zica Avionu' cum a stat el la consum pe Cheia si cum am stat eu. Sa va zica el cum am stat eu la timp si cum el.


                (am avut aproape acelasi consum, cu un mic avantaj la el, dar eram cu mult inaintea lui, aici fiind discutabila treaba, ca el are suspensii de barca si roti de SUV)


                Nu mai faceti avioane din rahaturile astea de motoare, ne facem de ris prin oras dreacu'... Sunt ce sunt, au toate pina in 100CP, nu le poti cere mai mult.
                _
                B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                sigpic

                Comment


                • Blaze, ti-am mai explicat ca pt mine sa conduci o masina nu se rezuma la 400m de-abia dupa 400m si o curba poti spune ca, conduci o masina. Hai tu sambata la sannicolau pe pista si vedem unde-i locul dieselului. Ca idee, 1.6mpi scotea 1.03.Xx si dci-ul de 65/70 scotea 1.06.Xx pe 2 ture de circuit. Hai cu dci85 chipuit, sa vedem daca iesi sub 1.02.Xx si atunci poti spune ca merge ca un 16v pe circuit. Dar daca tii neparat, ne luam si pe 400m. Sapt viitoare intr-o seara. Dar nu discutam pe forum treaba asta.
                  cezar, am mers pe circuit cu dci si cu benzina, avantajul ar fi la diesel ca, cu un difernetial lsd sau autoblocant te-ar scoate mai bine din virajele stranse, dar atata timp cat si benzinarul rupe aderenta toata tr2, nu mai conteaza...Dci-ul pierde la capat de turometru, pe distante scurte, unde tre sa schimbi viteza de 2 ori inainte de urmatorul viraj si acolo l-ai "terminat". Eu cu benzinarul merg la 6500rpm si de aici scot timp mai bun. Viteza pe viraje e aprox aceeasi.
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • Nenea nenea...Pe matale te avantajeaza si gumele de 205 pe care le ai si suspensia sport.
                    uita-te in poze cat e de ridicata barca lui avionu si uita-ta apoi la a ta.
                    cat despre curbe nu multi le abordeaza in tocmai cum o faci tu....Aici m-ai lasat masca...Aseara.
                    e ceva de genu ca astra gtc nu se tinea in curbe si nici la alergat dupa tine (+mine adica 100kg)
                    frumos dar totusi merita sa comparam un logan cu un astra si un santafe(180 cp) care de abia reusea sa stea in urma noastra.(100cp)
                    nu crezi???
                    http://www.loganclub.ro/forum/montez...tml#post273931

                    Comment


                    • Ce, man? Astra gtc nu se tine de logan? Hai, ma faceti sa rad cu lacrimi...I-o da la logan daca e condusa calumea de nici nu stii de unde te-a lovit . Am mers si contra ei si am si condus-o pe circuit. E superioara loganului ca manevrabilitate, poti sa pui si roti de 305 pe logan, tot nu sta pe viraje ca gtc-ul.
                      din ce zici tu, pt mine rezulta doar ca unii sooferi sunt mai buni decat altii. Diferenta a facut-o dani, nu masina...
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • Pai n-ai cum sa faci comparatie pe circuit ca eu nu am arcuri si nici gume ca si tine a mea a mai off road

                        Comment


                        • Eu am scos 1.02.28 cu gume kormoran si suspensii stock. Te astept la pista un dement (pilot licentiat de rally, campion national la karting) a scos cu masina mea cu cateva minute inainte 1.01.9. deci, vii la pista?
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • Oricum stai linistit ca nu scot timp bun pt ca eu nu duc masina spre limite in curbe si nici nu stiu care ai limita ca dovada ca nu m-am rasturnat inca

                            Comment


                            • Da-o lui Seba ca o sa fie corect nu o sa o lase mai moale cu dci-ul ca sa arate ca-i mai slab decat benzinarul lui.
                              Cel mai lent 1,6 8v

                              Comment


                              • Ce nasol esti, blaze nu din cauza gumelor m-am rasturnat. Am sarit intr-o denivelare si-am plecat in derapaj, controlat cat a fost asfalt, dupa care, in sant, chiar as fi curios ce puteam sa mai controlez
                                daca nu te dai tu, da-mi mie sau lui sorin masina, sau lui gigi si tu ne iei timpii/tur
                                Last edited by Seba; 4 September 2008, 14:37.
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google