liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da, caldura omoara considerabil din demaraj, la mine a fost zapuseala cand am facut testul, nu dimineata pe racoare ca la Andrey.

    Nu 80-120, noi vrem 90-130
    Dar putem schimba intre timp, desi nu e frumos sa schimbam regulile in timpul jocului.

    Comment


    • @ dr mke vrem o repriza cu a 5 a de la 95 la 130. ca sa vedem cum sta a ta fata de 16v dci

      Comment


      • Okay, 90-130 sa fie, in treptele 3,4 si 5

        Marx, de ce 95 ?
        Last edited by dr_mke; 18 June 2010, 10:28.
        sigpic

        Comment


        • Diseara dupa fulgerica o sa scot si eu dci-ul pe interval si maine sper sa postez rezultatele (pana acum nu stiu de ce nu am sunet pe filmare la camera, cred ca asa e ea...).
          4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

          Comment


          • @ alex nu conteaza sunetul. conteaza sa fie filmat bine sa vedem timpii. ne afumi oricum.

            @ dr mke 95 ca sa vedem clar cand ajunge la 100 si sa incepem cronometrarea. ca sa putem face frame uri

            Comment


            • Mai! 90-130 , nu 100-130, trebe sa fim atipici fata de testele clasice ))

              Comment


              • Minimul pentru o repriza semnificativa este 40 kmh.
                Stabilizat in 90 kmh se numara, se spune START. Ai cum sa identifici momentul pentru cronometrare. Daca incep la 95 si tu cronometrezi de la 100, elimini elementul raspuns la accelerare, in general mai bun la masinile remapate bine.
                sigpic

                Comment


                • Corect asa se face, dar noi nu suntem corecti.
                  Eliminam raspunsul la acceleratie, plecam cu trecere prin punctul 90/h.

                  Comment


                  • Nu este relevanta treaba mai Octaviane.
                    sigpic

                    Comment


                    • In toate testele am incercat pe cat posibil sa ma stabilizez la o viteza (90 spre exemplu) si apoi pac, acceleratie pana la podea. Probabil conteaza si acel lag, care mai dispare un pic dupa remapare.

                      Comment


                      • Este mai bine asa, fara lag-uri, plecam de la 90 si de la 100 la 130 se cronometreaza ca sa nu fie discutii...
                        4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                        Comment


                        • un logan 1.4 mp3 stock scoate 25 sec in repriza 90-130 km/h in treapta a V-A? ca eu asa am scos
                          sigpic

                          Comment


                          • O remapata ok, chiar daca nu are cp in plus reali, ia si juma de masina din diferenta asta de raspuns
                            sigpic

                            Comment


                            • eu am scos 26 .data viitoare filmez, poate scot mai rapid ))
                              " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                              Comment


                              • Originally posted by dr_mke View Post
                                O remapata ok, chiar daca nu are cp in plus reali, ia si juma de masina din diferenta asta de raspuns
                                Absolut de acord.
                                Cand am facut test de repriza cu un 1.4 stock, am observat ca pe tr IV (80-120) avansul era incomparabil mai mare fata de repriza tr III (60-100).

                                PS: si asta cu toate ca pe tr IV i-am dat avantaj o masina.

                                PPS: deci doi colegi cu 1.4 stock au scos ~25 sec. Inseamna ca trage bine utilaju meu.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google