liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • hai ca ti am zis ca am exagerat. dupa 5500 se gatuie la mine.

    lui ii trage mai bine dupa 5500 logic. nu ii cade cuplu ca la mine. ii trage mai bine.
    oricum pentru un 1.5 cu distributie variabila e cam putin 109 cai. ai si masina usoara probabil.

    ca ai Nm sau ture tot aia e. un mic plus pentru ture. ideea e sa ai si cutia gandita pentru 20.000 rom si 50 Nm . adica foarte foarte scurta

    nu imi explica nimeni cum e cu axele cu came ?
    Last edited by alessandro; 12 August 2010, 19:55.

    Comment


    • cum nu ii cade cuplu ...ca pana la pmax pierde 40 Nm )
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • distributia variabila poate fi pe admisie, pe evacuare sau pe ambele.
        de obicei exista distributie variabila pe admisie , se mareste timpul de deschidere al supapelor pe admisie, le tine mai mult deschise.
        exact ce face si o axa mai agresiva. http://www.youtube.com/watch?v=mgDdbrMh6bo

        Comment


        • ma ca sa fiu inteles cu marx cel putin...aseara marx nu era in program..el a zis sa ne dam ....asa ca poate daca stia si el poate se golea....
          alin00xxxi: tu vedeti de troaca ta care stie sa mearga cel mult 140 km/h pe a1 si pe urma vorbeste....
          cezarica: orice ce ar face 16v ca sunt eu plin ca sunt gol mai ales stock nu are ce sa imi faca garantez pe treaba asta...
          cosmin : nu incepe cu chestii dinastea ca primu trage aer lu alalalt sau afirmatii de genu asta......am masina mai buna o am...cu asta e tot nu ca aer cu ca draci....crede-ma ca nu vorbesc prostii
          Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

          Comment


          • am mai gasit astea si cu asta eu pun punct vis-a-vis de masina mea, cine are grafice pe gtech poate face comparatia.
            masina are 1070kg si 945kg fara roata de rezerva,bancheta spate,trusa, cric...
            Attached Files

            Comment


            • @ cristi xp nu ii cade ca la mine. doar prin simplul fapt ca are 109 cai la 6200 rpm ne dam seama ca are mai mult cuplu la turatii mari.
              el are probabil undeva la 125 Nm la 6200 iar eu am undeva la 110.
              pana la urma are 109 cai . nu e vreo racheta. trage cat trabuie sa traga 109 cai

              cam asa ma gandeam si eu ca trage.
              Last edited by alessandro; 12 August 2010, 20:20. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Originally posted by MCD View Post
                ma ca sa fiu inteles cu marx cel putin...aseara marx nu era in program..el a zis sa ne dam ....asa ca poate daca stia si el poate se golea....
                alin00xxxi: tu vedeti de troaca ta care stie sa mearga cel mult 140 km/h pe a1 si pe urma vorbeste....
                cezarica: orice ce ar face 16v ca sunt eu plin ca sunt gol mai ales stock nu are ce sa imi faca garantez pe treaba asta...
                cosmin : nu incepe cu chestii dinastea ca primu trage aer lu alalalt sau afirmatii de genu asta......am masina mai buna o am...cu asta e tot nu ca aer cu ca draci....crede-ma ca nu vorbesc prostii
                pff ...cam multe orgolii ... pentru 75 cai la roata ) , parca ati bagat mii de euro in masini si ar fi vorba de 500-600 cp , nu de masini la care daca n-ai o roata de rezerva il bati pe ala cu 10 cp mai multi ca tine ) , sau daca iti bate un pic mai tare vantu din fata pierzi 1 secunda la demaraj ...
                cat despre gol plin etc ... ia un 16v stock ... neusurat ne nimic , si ia`ti si tu 3 oameni de 70 kg in masina ... ,si da-te cu el si atunci poti spune ca te bati de la egal la egal
                cat despre cgk , din galerii + traseu trebuie sa iei in jur de 7 cp , mai din soft mai din clima mai din usurat , ar trebui sa ajungi si tu la 110-115 cp virtuali ... nu cred ca isi fac treaba bine balaurii , incearca 4-1 ...sau un dyno stock si cu restu ...ceva nu e bine .
                Last edited by Cristi_Xp; 12 August 2010, 22:33.
                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                Comment


                • Eu zic sa incerce mai bine cu admisia stock,fara filtru in cutie sau cu filtru curat.
                  Eu am aceeas configuratie de serpi ca ai lui cosmin 4-2-1 pe 40mm si la mine pe acelasi drum acelasi, sofer acelasi pasager, acelasi telefon cu care am cronometrat s-a imbunatatit timpu cu 42sutimi de la 0-100.Nu prea as crede ca serpii sunt problema.
                  P.S.Eu am 1.4,si cum am scris si oleaca mai sus nu e ceva foarte precis cu telefonu,dar am tinut sa fac in aceleasi conditii cand am cronometrat si pana sa fac serpii.
                  AG 16 Y M A

                  Comment


                  • dar voi credeti ca la serpii aia conteaza numa niste tevi cu diametru de 40 mm care l-ati luat dupa ureche ?
                    din calcule cu tot cu axa , si inca ceva modificari mi-ai iesit 37 diametrul interior ,pe motor de 1.6 ,plus ca la o galerie fiecare curba e gandita si regandita .
                    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                    Comment


                    • Eu am zis ce s-a intamplat la mine.Or fi dupa ureche sau dupa ochi..aia e.
                      AG 16 Y M A

                      Comment


                      • Si cand e calda cum trage Aline? La fel ca atunci cand e mai rece? Greu imi vine a crede, am innebunit cu admisiile)).
                        4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                        Comment


                        • Se simte ca trage mai greu cand e calda,dar la turatii mici.in ture mari nu stiu ce sa zic,tinand cont ca nu am permis nu imi pot da seama exact.
                          A..bine ca mi-ai adus aminte cand am cronometrat era incinsa rau masina.
                          Acu astept sa pun rotile de tabla si iau si eu masina si incerc cu 1.6 stock.Ce-o fi o fi
                          AG 16 Y M A

                          Comment


                          • Originally posted by Dennis_TL View Post
                            am mai gasit astea si cu asta eu pun punct vis-a-vis de masina mea, cine are grafice pe gtech poate face comparatia.
                            masina are 1070kg si 945kg fara roata de rezerva,bancheta spate,trusa, cric...
                            foarte bun timpul pentru 100 cp
                            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                            Comment


                            • @stuke: Nu am mai postat de mult pe aici dar citesc regulat si cand am vazut unele posturi m-am crucit:
                              1.TDI-urile de 140,131 sunt niste masini mai rapide ca loganul si nu zic asta ca m-am dat cu ele si am mancat bataie dar am condus foarte mult un lancer de 140cp diesel si un passat 2.0 tdi si sincer nu poti compara cu loganul 16v decat pe tr1 ca dupa aia dispare TDI!!
                              2.Nu stiu ce si nu stiu cum dar cand am fost sa fac ITP la masina am si catarit-o dar rezultatul ma pune foarte mult pa ganduri 1040kg!!!
                              Sa revin la linii...m-am dat cu un eclips din 92 2.0 16v 150cp dupa ce am dat-o pe a3a a disparut de langa mine si i-am mirosit doar fumul de esapament care avea o tenta albastra si mirosea a ulei!!masina de 1350 kg in talon si 250k cu motorul neumbat in el!
                              Maine seara bag masina in service si dupa ce o scot am de incercat 3 masini!un megane 1 1.6 16v,o vectra 2.0 8v si iar eclipsul!va anunt rezultatele si o sa incerc sa si filme..

                              Deci omu nu ar avea cum sa minta atat ia dat cantarul pentru un 16v....si special pentru tine cristi o sa imi cantaresc si eu masina....sa vedem am vro masina de 900 kg si nu stiu...Denis tu scapi de foarte multe kg ...pente 100kg...pe cand eu dau din ea in jur de 50 cu tot ce se poate da jos...
                              Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

                              Comment


                              • Este vb de principiu de comparare. Momentan, cursele facute cu 16v-ul stock, nu valoreaza nimic, caci n-ati avut aceeasi configuratie.
                                Si eu zic ca te face, na Cum de vezi tu alt rezultat, cand nu sunteti in configuratia normala? Aici nu spun despre greutati identice, ci despre banchete si altele, lucruri ce vin in echiparea normala a masini. Lasa-ti masina echipata si repeta isprava. Abia atunci poti spune ca 1.4 al tau e mai rapid ca un 1.6 stock. Altfel, veti incepe a va da fara usi, capote si altele, comparand apoi motoarele.
                                In final, poti spune doar ca 1.4 fara banchete, scaune, roata de rezerva e mai rapid ca un 1.6 16v cu toate astea. Intelegi unde bat?
                                Last edited by Cezar; 13 August 2010, 10:00.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google