liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • cai putere = cuplu inmultit cu rpm mai exact LbFt * rpm / 5252,3 (5252.3 este o constanta)

    la motoarele in 4 cilindrii cuplul = forta pistonului inmultita cu lungimea manetonului pt ca exista o singura detenta per ciclu complet.
    daca facem un motor 1.6 multivalve in 5 6 sau 8 pistone va avea total alt cuplu si cai

    caii putere sunt doar rata de dispersie/dezvoltare a energie de catre volanta

    2 volante se invart in 6500 rpm cai mai multi are aia care are cuplu mai mare. aparent nu ai cum sa iti dai seama. sunt doar 2 volante in 6500 rpm. cand le pui sa si miste si masinile se vede diferenta .

    de ex Honda CRX are 160 cai si 150 Nm
    logan 16v are 105 cai si 148 Nm

    diferenta este ca CRX are 150 Nm la 7500 rpm deci produsul cuplu * turatie va fi mai mare decat la logan care are 148 la 3800

    turatia cuplul si caii nu pot exista unul fara altul. de ex dieselul poti avea cuplu sa darami blocul... nu ai turatie te face un lesinat de benzinar care nici fraful de pe jos nu il ridica

    Comment


    • Si atunci nu e clar ca, caii putere conteaza?

      PS: De ce nu depaseste 400 de km/h un tractor de 500 de cai si 3000 NM cuplu?
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • pt ca ii are la 1000 rpm deci e ca si cum nu i ar avea.

        conteaza cuplu cat mare da nu oriunde ci cat mai sus posibil in ture.

        si inca un lucru cuplu sus in ture fara rapoarte de viteze perfect calculate si mulate dupa turatie si curba de cuplu = 0

        CRX are 160 cai si trepte mult mai scurte ca loagan 16v de ex. deci aia 150 Nm imping o treapta mult mai scurta pe o plaja de turatie de aproape 4500 rpm.

        la logan 148 Nm imping un raport lung pe o plaje de 1500. rezultatele se stiu. 10 15 autobuze distanta.

        ce vreau sa spun este ca cuplul turatia si rapoartele de viteze merg impreuna. fara una din ele nu se poate

        Comment


        • Pai da bre. Dar multi confunda cuplul cu o forta separata de putere, in final tot puterea contand. Conteaza cum e repartizata pe toata plaja de turatii in stransa legatura cu cuplul. Oricum sunt multe variabile care conteaza in acceleratie vs timp - greutatea/rapoartele cutiei/dinamica motorului
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • asa e foarte multi confunda notiunile. practic cand spui cuplu ai zis 50 % din putere

            am un prieten cu un megane 1 1.6 16v 105 cai. il faceam la 1 masina

            acum si a comparat roti dintate reglabile pentru distributie si imi da 3 masini.
            a devansat admisia 3 grade si evacuarea 2 grade. avand aprindere si injectie electronica nu a fost nevoie de soft pentru modificarea acestor parametrii. a facut doar soft pentru scoaterea limitarii de turatie.
            schimba la peste 7000 a pierdut grav cuplu la ture joase si apar niste detonatii slabe pe ture mari datorita gradelor multe devansate pe admisie.

            acum imi da el 2 masini si un pic. trage grav rau masina in ture. peste 5500 explodeaza si sta asa pana trece acul de 7500.
            nu cred ca o sa il mai tina mult motorul da trage cum nu imi vine sa cred cu investitie de 200 eur

            Comment


            • iar va certati ma despre cai si cuplu ? doamneee.... cuplu este caracteristica fizica a motorului de a sustine caii putere . Spusa de un prof din politehnica . discutie incheiata
              Interactive Design Lights & Sound <- click

              Comment


              • Gataa, gataa, nu mai vreau matematica si fizica, iaaar)???
                4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                Comment


                • Originally posted by alessandro View Post
                  asa e foarte multi confunda notiunile. practic cand spui cuplu ai zis 50 % din putere

                  am un prieten cu un megane 1 1.6 16v 105 cai. il faceam la 1 masina

                  acum si a comparat roti dintate reglabile pentru distributie si imi da 3 masini.
                  a devansat admisia 3 grade si evacuarea 2 grade. avand aprindere si injectie electronica nu a fost nevoie de soft pentru modificarea acestor parametrii. a facut doar soft pentru scoaterea limitarii de turatie.
                  schimba la peste 7000 a pierdut grav cuplu la ture joase si apar niste detonatii slabe pe ture mari datorita gradelor multe devansate pe admisie.

                  acum imi da el 2 masini si un pic. trage grav rau masina in ture. peste 5500 explodeaza si sta asa pana trece acul de 7500.
                  nu cred ca o sa il mai tina mult motorul da trage cum nu imi vine sa cred cu investitie de 200 eur
                  1.ia explica-mi tu mie de ce nu trebuie alt soft ???
                  ca din ce ai zis tu mi se pare destul de logic ca daca avea carburator nu ii trebuia alt soft

                  2.cu ce il ajuta turele alea multe daca profilul camei ramane acelasi ?
                  Last edited by Cristi_Xp; 15 January 2011, 22:44.
                  Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                  Comment


                  • Originally posted by pirvu_alex View Post
                    iar va certati ma despre cai si cuplu ? doamneee.... cuplu este caracteristica fizica a motorului de a sustine caii putere . Spusa de un prof din politehnica . discutie incheiata
                    fara suparare profii din politehnica se exprima acum ca si pe vremea lu' impuscatu.
                    eu nu inteleg nimic din a sustine caii putere. in ce fel ii sustine ?
                    cuplul este componenta 50% a puterii adica a kilowatilor sau a cailor putere. cu alte cuvinte debitul energiei dezvoltate de volanta daca vorbim strict de motoare. cata energie dezvolta intr o unitate de timp. sau cat de repede / mult motorul modifica starea dinamica a masinii intr o unitate de timp data

                    mie asta nu mi se pare fizica. mi se par lucruri elementare de care ne lovim zi de zi fara sa ne chinuim a le intelege in amanunt. daca mergem prea departe cu explicatiile cu siguranta nu le vom intelege. le acceptam asa cum ne au fost spuse si transmise

                    @ cristi xp daca modifici maxim 2 grade nu ai nevoie de soft. merge si 3 pe admisie dar apar detonatii chiar cu benzina de 100.
                    - daca admisia deschide mai putin intra mai putin aer deci mai putina benzina ce favorizeaza plaja inalta de ture.
                    - este exact ca la motoarele vti numai ca distributia ramane fixa. pierzi foarte mult jos.
                    - vti ul asta face avans pana in 4000 rom devans dupa. de ex 1.6 GSL de la kia ceed. 126 cai profil axa came 220 grade. vti ul ii mentine 145 Nm de la 2000 la 5500 rpm. fara vti ar avea 145 doar la 550
                    - la ture joase admisia deschide mai devreme deci mai mult aer mai multa benzina care favorizeaza cuplul la ture low si mid
                    Last edited by alessandro; 15 January 2011, 22:51.

                    Comment


                    • Bai..nu va luati de masina mea.
                      Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                      Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                      www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                      Comment


                      • nu ne luam de masina ta. pentru mine e un exemplu de urmat, un motor incredibil.
                        poate fi dus in 200 220 cai si 10.000 rpm. si asta fara fiabilitate afectata

                        Comment


                        • Originally posted by alessandro View Post
                          f

                          @ cristi xp daca modifici maxim 2 grade nu ai nevoie de soft. merge si 3 pe admisie dar apar detonatii chiar cu benzina de 100.
                          - daca admisia deschide mai putin intra mai putin aer deci mai putina benzina ce favorizeaza plaja inalta de ture.
                          - este exact ca la motoarele vti numai ca distributia ramane fixa. pierzi foarte mult jos.
                          din pacate cred ca te referi la motoarele VVT ,pentru ca VTIul e alta mancare de peste , acolo vorbim de schimbarea lobului axei (nu neaparat a lobului, daca ai vazut un filmulet iti dai seama despre ce vorbesc), pe cand la VVT vorbim de felul in care pinionul decaleaza distributia .
                          Either way , asta e un mod in care iti poti batea joc linistit de o masina , pentru ca mai mult ca sigur masina aia sub 4000-5000 rpm e moarta .
                          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                          Comment


                          • si a batut joc da. sub 4000 il face si un papuc diesel. da in ture nu imi vine sa cred cum face. zici ca ii dai nitro cand treci de 5000

                            Comment


                            • inca o curiozitate , e si vreun castig de putere din asta ? sau doar aia 100 cp sunt pozitionati de la 6500 la 7500 rpm ?)
                              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                              Comment


                              • din ce m am documentat ( pt ca nu a pus masina pe dyno ) este si un castig pt ca ii mareste si ii muta cuplul mai sus.
                                ideea e ca m a batut de nu m am vazut, iar inainte il faceam linistit. acum are 2 3 masini in fata mea.

                                chit ca nu cresc caii prefer sa am 100 cai la 7000 rpm decat 100 la 5000

                                daca ma gandesc am mers cu el in masina si acceleratia simtita de la 5000 la 7500 este mult mai puternica fata de cum era stock la 4-5 mii unde avea cuplul maxim
                                deci este si un castig de putere. daca imi pozitiona 105 cai la 7000 in loc de 5000 inseamna ca pierdea cuplu. exact ce vorbeam mai devreme. cuplu cat mai mult sus in ture egal cai putere

                                sincer ma batea si pe mine gandul la asa ceva. 1 grad avans pe admisie si 2 devans pe evacuare. castig foarte putin dar pe toata plaja.
                                Last edited by alessandro; 15 January 2011, 23:18.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google