liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • explicatii perfecte. mai mult de atat...

    dar mai intreb eu ceva. cuplul cum il calculam ? nu am gasit nicaieri o formula si nu imi imaginez alta decat Forta bielei x lungimea manetonului

    Comment


    • Daca faci referire la cuplul arborelui, e ala dat de producator DAR daca te referi la cuplul la roata, atunci se ia in calcul raportul fiecarei trepte de viteza cu multiplicatorul aferent.
      Atentie, cuplul la roata este mult mai mare decat cel de la arborele cotit, 148 Nm (ca exemplu) nefiind suficient rotii sa treaca macar peste o coada de matura. E, aici intra in "scena" cutia de viteze
      Last edited by darksid3; 16 January 2011, 17:51.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Originally posted by darksid3 View Post
        Pentru ca vorbim de viteza cu care un obiect parcurge o anumita distanta intr-un anumit timp

        Lucrul rezultat in relatia putere+cuplu este o energia capatata de roata in raport cu timpul parcurs (ca e vorba de acceleratie). De aceea este impropriu sa spui ca "doar cuplul" conteaza in acceleratia unei masini.
        ..........................
        Pe o anumita perioada de timp/distanta, motorul cu cuplu mai mare va avea intotdeauna o acceleratie mai buna.
        Sa ai spre exemplu 30 cp si 200 Nm si 110 cp si 80 Nm, pe un interval x (cat o fi...0,5 sec, whatever) motorul cu cuplu mai mare va accelera mai tare, doar ca e limitat de turatie/putere sa ia si viteza mai mare.
        Cuplul da acceleratia.
        Puterea mentine acceleratia aia pe un interval mai mare sau mai mic de timp-distanta.

        Originally posted by darksid3 View Post
        ........................
        Atentie, cuplul la roata este mult mai mare decat cel de la arborele cotit, 148 Nm (ca exemplu) nefiind suficient rotii sa treaca macar peste o coada de matura. E, aici intra in "scena" cutia de viteze
        Pe ultima tr s-ar putea sa ai cuplu mai mic la roata decat la volanta.
        Last edited by Octavian; 16 January 2011, 22:47. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Link-ul din postul #4650 explica foarte clar care-i treaba.

          Pe ultima treapta de viteza, chiar si penultima este factor de demultiplicare

          PS: Am plecat de la o idee si am ajuns la alta. Crezi ca, in cazul Loganului, avand comparatie 3 motorizari pe benzina si aceleasi rapoarte, timpul 0-100 este variabila doar din cauza cuplului???
          Last edited by darksid3; 16 January 2011, 23:20.
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • si asta nu`i off topic?
            " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

            Comment


            • @alessandro: niciodata forta maxima a pistonului nu actioneaza in lungul manetonului decat in pms si pmi, cand nu produce rotatie. in orice alta pozitie, manetonul face un unghi alfa cu verticala si cum nici presiunea din cilindru nu e liniara, cuplul ala e o suprapunere de sinusuri, iar ceea ce numim noi cuplu maxm e media cuplului pe o rotatie a arborelui. cuplul maxim real e mult mai mare decat cel declarat, doar ca dureaza cateva fractiuni de secunda. e ca si tensiunea alternativa, ai un maxim si-un minim si-o valoare efectiva. cuplul nu-l poti determina decat prin masuratori. in alta ordine de idei, daca vrei cd-ul ala, suna-ma maine pe la ora 10 sa stiu daca il las in tm sau il iau cu mine la turnu severin. eu tre' sa plec maine la drobeta pt ca a murit socru-meu si parca tu ziceai ca vei ajunge seara in tm. deci, il las altcuiva din tm sau ne intalnim pe drum, cumva...sau ti-l trimit in cateva zile colet prin posta.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • Originally posted by darksid3 View Post
                ................... Crezi ca, in cazul Loganului, avand comparatie 3 motorizari pe benzina si aceleasi rapoarte, timpul 0-100 este variabila doar din cauza cuplului???
                Variabila in acceleratie pe un anumit interval este data de cuplu, sa zicem ca sunt la fel de grele toate.
                D-aia cu 1.4 nu poti urca mai mult de 160-165 (ma rog, fuge el si cu 200 dar pe alte topicuri ) ) si d-aia 1.6 mpi urca mai mult, are cuplu mai mare ca sa mai accelereze, puterea e la aceeasi turatie, nu din cauza puterii urca, din cauza cuplului urca.
                D-aia la deal pe un anumit interval un dizal face caca pe benzinar aspirat, pt ca are cuplu mai mare.
                D-aia degeaba am 120 cp si 70-80 Nm pe o cutie de logan (exemplul cu motoru de motocicleta), accelerez probabil mai slab decat un 1.6.

                Iti dau exemplu 1.6 mpi cel nou de 85 cp si dci cel vechi de 85 cp, puteri identice dar cuplu diferit.
                Dizalu desi e mai greu cu vreo 100 kile are acelasi demaraj pe 0-100 (0,1 sec insignifiant) .
                Daca ar fi si dizalu la ~1000 kg, cine ar accelera mai tare?

                Comment


                • Eu ma refer la benzina ca d-aia am postat. Nu intru in teorii ce nu pot fi probate despre "cum ar fi daca".
                  Deci consideri ca acei cativa Nm in plus conteaza in cele minus 1.5 secunde cat are, in speta 1.6 8v?
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Originally posted by darksid3 View Post
                    .............................
                    Vezi motoarele Ferrari care nu au un cuplu formidabil fata de masini similare (inclusiv greutatea) dar au performante egale sau chiar mai bune
                    Ferrari chiar are un cuplul formidabil pe o foarte mare plaja de turatii.
                    Spre exemplu un F430 are 465Nm (!!) la 5250 rpm...si din cate stiu (poate ma insel) dintr-un benzinar aspirat.
                    Si dispune de ~90% din el de la sub 5000 rpm. Avand in vedere ca puterea maxima e atinsa la 8500 rpm, il poate duce mult si bine.

                    Ca si contraexemplu iti dau un M3 care are 400 Nm la 4000 rpm si puterea maxima la 8300 rpm.

                    Sau da-mi exemple de benzinare aspirate de cilindree similara care au cuplu uimitor mai mare fata de o motorizare de Ferrari.
                    Aceleasi reguli se aplica peste tot.
                    Last edited by Octavian; 17 January 2011, 19:16.

                    Comment


                    • Aha Deci se pare ca nu cuplul conteaza cat dinamica motorului. Asta tot spun de vre-o doua pagini incoace
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Octaviane, nu poate exista un motor de 120 de cai si 80 Nm.
                        Voi uitati un aspect: nu cuplu la motor conteaza (ala mult si imbelsugat al Dieselului), ci cuplu la roata, unde are un cuvant de spus si demultiplicarea.

                        Comment


                        • in general majoritatea masinilor au cuplu mai mult decat caii .
                          De la asta , ondele fac exceptie
                          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                          Comment


                          • Originally posted by Octavian___32 View Post
                            Pune motoru ala care are 500 cp la 2000-2500 rpm si cuplu de x mii Nm la 1500 rpm pe o masina mica si alta cutie, si o sa fuga cu 300.

                            Caii putere conteaza...degeaba am 110 cp si un cuplu de 80-90 Nm la o cutie proasta, cand un dizal de numai 80-85 cp si cuplu de 160-200 Nm te face varza la demaraj.
                            Adica ia un motor de 7-800 cmc de motocicleta si pune-l pe logan si lasa cutia stock, sa vezi ce demaraju pacii ai avea la cuplu de 80-90 Nm si putere de ~110 cp la 10000 rpm...
                            N-ai cuplu sa accelerezi, iti bagi picioarele in puterea aia de 100+cp.
                            In primul rand cuplul inseamna demaraj.
                            Va salut
                            Vreau ca prin primul meu post pe acest forum sa ridic o mica problema legata de aces quote

                            Octavian,
                            Se dau asa:
                            Ford Focus 2 1.6 tdci 109 cp stock la 4000 rpm, 240 NM la 1750 rpm (intamplator masina mea sau putem alege alta cu aceleasi date tehnice)
                            Logan 1.6 16v 105 cp la 5750 rpm, 148 NM la 3750

                            Acum vin si intrebarile:
                            - daca sustii ca, cuplul conteaza la demaraj atunci daca ar pleca amandoua de pe loc cu turatia de cuplu maxim inseamna ca fordul ar pleca primul nu? FALS
                            - daca pleaca amandoua la turatia de cuplu maxim a loganului adica 3750 rpm, care are demarajul mai mare? (eu zic ca fordul desi e pe o panta descendenta de cuplu)
                            - ambele masini ruleaza la 4000 rpm (fordul are in jur de 200NM )indiferent de treapta de viteza, la apasarea acceleratiei care va sprinta mai bine? (iti spun eu, loganul)

                            LE: a nu se considera a fi o liniuta (aici intervine soferul, uzura pieselor, rapoartele de demultiplicare ale cutiei, Etc.)
                            Last edited by knx; 18 January 2011, 16:00.

                            Comment


                            • Originally posted by Cezar View Post
                              Octaviane, nu poate exista un motor de 120 de cai si 80 Nm.
                              Voi uitati un aspect: nu cuplu la motor conteaza (ala mult si imbelsugat al Dieselului), ci cuplu la roata, unde are un cuvant de spus si demultiplicarea.
                              Cuplu la motor in mod uzual e transmis la roata prin rapoarte adecvate masinii/motorului.
                              Cuplul da acceleratia, nu caii putere, d-aia am dat si exemplul cu motorul de motocicleta pus pe un logan. Degeaba are 110-120 cp si cuplu de 80 Nm, va demara jalnic, cuplul la roata e prea mic ca sa poata accelera cum trebuie.

                              Eu cu benzinarul accelerez mai tare decat un dci de 70 cp si 160Nm (??) cu toate ca am 112 Nm cuplu, pentru ca (in primul rand sunt mai usor) valoarea medie a cuplului o pot mentine pe interval mai mare de turatii, daca dizalul ar putea sustine o medie de 130-140 Nm pana pe la 5500 rpm, ar face caca pe mine.

                              PS: si sunt destule motoare de ~120 cp si cuplu de nici 80 Nm, uite mai jos un exemplu. Pune tu polizoru asta pe un Logan si lasa cutia de pe logan, sa vezi ce demaraj ai avea cu toti aia 125 cp...


                              Originally posted by knx View Post
                              Va salut
                              Vreau ca prin primul meu post pe acest forum sa ridic o mica problema legata de aces quote

                              Octavian,
                              Se dau asa:
                              Ford Focus 2 1.6 tdci 109 cp stock la 4000 rpm, 240 NM la 1750 rpm (intamplator masina mea sau putem alege alta cu aceleasi date tehnice)
                              Logan 1.6 16v 105 cp la 5750 rpm, 148 NM la 3750

                              Acum vin si intrebarile:
                              - daca sustii ca, cuplul conteaza la demaraj atunci daca ar pleca amandoua de pe loc cu turatia de cuplu maxim inseamna ca fordul ar pleca primul nu? FALS
                              .................................
                              ......................
                              Ai scos din calcul o variabila: greutatea. Tu vorbesti de Focus care are in jur de 1350 kg si Loganu care are aprox 150-170 kg mai putin...
                              Daca ar fi la fel la greutate, Focusul ar accelera mai tare pe un anumit interval.
                              Restu intrebarilor nu mai trebuie raspuns.
                              Last edited by Octavian; 18 January 2011, 19:41. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Mai Octaviane faci niste comparatii de te doare mintea, pe cuvant.
                                Motor de motocicleta cu cutie de logan, pus pe un logan, ca sa demostrezi ce? Ca motorul cu putini Nm face un rahat, indiferent de cutie si puterea nominala masurata in kw?
                                Dai exemple ciudate.

                                Nu cuplul singurel da acceleratie, cum nici cai singurei dai viteza.
                                Dar parca mai vb pe tema asta.

                                Cineva in urma a dat un exemplu elecvent: o troaca de 200 de cai si cuplu de logan dci 85, atinge prima suta de km in jumatatea te timp necesara tractorului sa o faca.

                                PS: 1. octaviane tu compari 2 masini ce ofera date legate de cuplul la motor, iar astfel vi si spui ca tu cu 112 faci un tractor cu 160.
                                2. un alt caz concret: 1.6 hdi - 250 Nm de la 1900 rpm, 110 ponei, 1200 kg vs Mercedes 3000 V6 -300 Nm de la 2500 rpm, 240 ponei, 1700 kg. Diferenta de performante se masoara in 5 sec pana-n prima suta.
                                Last edited by Cezar; 18 January 2011, 19:50.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google