liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Atat pe 400 de m cat si din mers...;)

    Adevaru` ca loganu` de 1,4 stock trage de rupe.
    Last edited by LEOMCV; 10 April 2011, 21:17. Reason: Automerged Doublepost
    Domina ca sa nu fi dominat!

    Comment


    • ai uitat de tetiere logane

      leo ce sa zic, ai vazut ce au zis baietii mai sus, da ? aceleasi timpi pentru 1,6 mcv si 1,4 berlina . vezi poate te ajuta toba cu ceva
      " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

      Comment


      • Vorbim de miercuri incolo...;)

        Mai pui multe ";)"? Stii ca te-am mai rugat o data, nu?
        Last edited by Cezar; 10 April 2011, 22:43.
        Domina ca sa nu fi dominat!

        Comment


        • Daca e dci sedan de 70 remapat eu zic ca te face din start. Eu stau egal cu dci de 65 remapat si cu intercooler pus de proprietar.
          4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

          Comment


          • Originally posted by bogdan BOG View Post
            eu cred ca nu ai nici o sansa cu dci-ul...si doar cu remaparea cred ca te facea
            Cum adica si doar cu remaparea il facea ? Din cate a spus el doar asta are, resoftare. La motoarele turbo, fie ele diesel sau benzina, de acolo scoti considerabil mai multi cai comparativ cu un aspirat, din marirea presiunii din turbo, nu e ca si cum ar avea ceva in plus fata de o banala resoftare dizelul ala de care vorbeste. Imi plac foarte mult proprietarii care au "chip", resoftare si presiune marita in turbo, un fel de detergent 3 in 1 cand de fapt au un sigur drac - soft schimbat care la un turbo iti da 20-30% din puterea initiala in functie de potentialul motorului si cat de agresiv e softul pe cand la un aspirat ai 5-10%, valori reale nu povestile care le vand unii.
            Last edited by Shakar; 10 April 2011, 23:09.
            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

            Comment


            • Baietii, nu stiu ce sa zic, cel mai bine e sa asteptam si sa aflam. Daca il fac, e ok, daca nu, nu sunt nici primul si nici ultimul care pierde la o liniuta.
              Domina ca sa nu fi dominat!

              Comment


              • aseara umilinta totala la un BMW cu nr. de BG, probabil 1.6. el doi in masina eu doi in masina. eu am si gaz, si portabgajul era plin cu 30-40km de cumparaturi......cam o masina pe 400m. am plecat de la semafor amandoi, si eu am ajuns primul la urmatorul

                Comment


                • probabil din cauza presiunii atmosferice sau a intrat venus in rac, cine stie!

                  Comment


                  • Ce bmw era?

                    Comment


                    • probabil o coaja... M6!

                      Comment


                      • coaja era...M6 sigur nu ceva gen 316 din 86...

                        Comment


                        • un urs....pffffff)

                          Comment


                          • O da dinaia de prin 90 si ceva mai erau 1.6 ,dar puturoase si noi :P Prea grele pentru 1.6

                            Comment


                            • Originally posted by PCH View Post
                              probabil o coaja... M6!
                              iti vine sa crezi sau nu...dar si eu cu al meu 1.4 am batut o pisica de 1.6...

                              Comment


                              • Originally posted by PiciuX View Post
                                iti vine sa crezi sau nu...dar si eu cu al meu 1.4 am batut o pisica de 1.6...
                                Mie imi vine sa cred lejer ca ai batut ;)

                                Un coleg de al meu a zis ca a prins cu 1.6 bmw cu treapta 1 120 km/h maxim,si ca merge lejer cu 230 km/h ,m-am ras pe mine cand am auzit ce a zis
                                Last edited by fanrenault; 11 April 2011, 15:34. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google