liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • sunt soferi care compenseaza lipsurile agregatului.
    Welcome to the Club, We Have Jackets !

    Comment


    • Originally posted by margelatu View Post
      eu vroiam sa subliniez faptul ca la liniutele astea conteaza si starea agregatului.daca o masina are toate piesele pe ea poate sa faca cu brio una mai puternica si care e varza.
      100% adevarat

      Originally posted by margelatu View Post
      sunt soferi care compenseaza lipsurile agregatului.
      Si asta 100% adevarat, daca pe partea cealalta e un novice )
      Last edited by Octavian; 1 June 2011, 19:25. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Originally posted by laur @ View Post
        ma gandeam sa fac o liniuta cu polizorul meu contra unui golf 1.9 tdi de beharca ,cam din 95 e masina.am vreo sansa? vreau sa-i scot figurile din cap lu ala cu golf.mentionez ca nu am mai participat la o liniuta,deci nu am experienta,dar as face-o acum sa nu mai vb urat de dacia.trebuie sa apar imaginea dacia.

        Da cu ce a vorbit urat de Dacia?
        Spune-i ca la liniute nu conteaza ca masina se numeste Dacia, renault, Ford, Volkswagen sau altcumva, ci doar motorizarea in raport cu masa masinii. Degeaba are el Golf, daca are varianta 1.9 TDI de 75 Cp, pt. ca in aceasta situatie cred ca-l faci. Insa, daca e tare in gura inseamna ca are el un motiv. S-ar putea sa aiba 90 Cp sau chiar 110 Cp si daca mai e si cipuit...
        Daca nu pui masina la bataie ( ca in filme ), poti sa faci o liniuta cu el, asa de amuzament.

        Comment


        • Nici macar de amuzament sa nu faca daca nu stie de ce e in stare Golfu ala plus (!) ca nu s-a mai dat.

          Comment


          • margelatu: vorbeste atunci cand vei incerca sa depasesti in mod perfect normal fara sicane sau alte lucruri un "smecher de smecher mafiot" din asta cu vreun Audi sau Golf model 1900 toamna iar el va baga picioru in ea ca sa-ti arate ca.... scoate fum si ca n-ai cum sa-l depasesti tu cu un amarat de Logan . Asta e sindromul "nu ma depaseste pe mine o Dacie"... cand conduc alte masini nu prea mi se intampla faze din astea. Nu stiu ce racheta ti se pare 1.9 tdi de 90 cai pe 1300 si ceva de kg fata de 75 cai pe 1100 kg ori mai putin, astfel incat numai daca ii pica aluia turbina pe esapament poti sa-l depasesti, altfel n-ai nicio sansa... de parca ai incerca sa depasesti un Ferrari. Cat despre Loganu' si liniutele nu prea se pupa, indiferent ce motorizare ar fi. Liniute faci atunci cand te duci la evenimente legale si organizate, cu grupe, cu cronometru... tot tacamul. Ca te mai iei seara prin oras cu unu-doi, aia se numeste distractie nocturna, nu liniuta .

            Comment


            • Iti spun io ca la drum normal (extraurban) un G4 tdi 90 cp bun te umileste. Daca nu esti pregatit, adica sa stii ca ii va da talpa si tu sa fii in ~3000-3500 rpm , se duce foarte mult in fata.
              Iti povestesc asta dupa un traseu de ~50 km ( TM-Arad) cu un G4 in stare foarte buna.
              Daca ma prindea in ~4000 rpm pe inferioara steam in spatele lui, altfel...era dus, chit ca schimbam rapid inferioara si dadeam gaz, avea deja vreo 20 m avans.
              Si dupa ~140...se ducea clar in fata, oricat de pregatit eram cu 1.4 mpi.

              Comment


              • Originally posted by Octavian___32 View Post
                Nici macar de amuzament sa nu faca daca nu stie de ce e in stare Golfu ala plus (!) ca nu s-a mai dat.
                de ce nu? ca se lauda la tot satu' ca a facut o " Dacie " la liniute? ca va zice ca loganu' e varza ? nu v-ati saturat sa auziti astea ? deja e la ordinea zilei . Eu zic sa faca. eu am facut cu toate ce am prins , nu foarte multe intr-adevar , printre care si 1,8 benzina un opel vectra prapadit si mi-a dat autobuze rau de tot, desi lui ii iesea fum gros pe evacuare . M-am dat si cu clio de 1,4 si ala l-a fel m-a facut . Asta e, mai si pierzi Sunt chiar curios de rezultat, mai ales ca m-a "provocat" un baietas mai demult cu un golf 3 break de 1,8 benzina ( 75 cp zice el ) dar nu am apucat sa ma dau, poate vara asta 'trag niste linii' cu mai multi, printre care un golf4 1,9tdi 100cp..
                " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                Comment


                • versus

                  Acum sincer sa fiu, voi cei cu Logan sunteti buni la liniute raportat la puterea pe care o aveti, dar la drum extraurban, la peste 100km/h se schimba treaba si se simte lipsa CP.

                  Originally posted by Octavian___32 View Post
                  Iti spun io ca la drum normal (extraurban) un G4 tdi 90 cp bun te umileste. Daca nu esti pregatit, adica sa stii ca ii va da talpa si tu sa fii in ~3000-3500 rpm , se duce foarte mult in fata.
                  Iti povestesc asta dupa un traseu de ~50 km ( TM-Arad) cu un G4 in stare foarte buna.
                  Daca ma prindea in ~4000 rpm pe inferioara steam in spatele lui, altfel...era dus, chit ca schimbam rapid inferioara si dadeam gaz, avea deja vreo 20 m avans.
                  Si dupa ~140...se ducea clar in fata, oricat de pregatit eram cu 1.4 mpi.


                  Acum sincer sa fiu, voi cei cu Logan sunteti buni la liniute raportat la puterea pe care o aveti, dar la drum extraurban, la peste 100km/h se schimba treaba si se simte lipsa CP
                  Last edited by flopy84; 1 June 2011, 21:29. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Originally posted by Tudor View Post
                    de ce nu? ca se lauda la tot satu' ca a facut o " Dacie " la liniute? ca va zice ca loganu' e varza ? nu v-ati saturat sa auziti astea ? deja e la ordinea zilei . Eu zic sa faca. eu am facut cu toate ce am prins , nu foarte multe intr-adevar , printre care si 1,8 benzina un opel vectra prapadit si mi-a dat autobuze rau de tot, desi lui ii iesea fum gros pe evacuare . M-am dat si cu clio de 1,4 si ala l-a fel m-a facut . Asta e, mai si pierzi Sunt chiar curios de rezultat, mai ales ca m-a "provocat" un baietas mai demult cu un golf 3 break de 1,8 benzina ( 75 cp zice el ) dar nu am apucat sa ma dau, poate vara asta 'trag niste linii' cu mai multi, printre care un golf4 1,9tdi 100cp..
                    Golful de 1.8 75 cp daca nu e modificat il faci lejer, insa cu 1.9 tdi 101 cp consumi benzina degeaba, n-ai sanse .
                    Si eu zic sa se dea... ce are de pierdut, un litru de benzina?

                    Comment


                    • Absolut adevarat. (flopy)
                      Dat fiind faptul ca suntem pe topic de liniute inca o data spun aaaabsolut adevarat ))

                      Le liniuta, raportat la greutate avem avantaj.
                      La drum e clara treaba, NU de putere, ci in primul rand de aerodinamica de dulap, nici macar 1.6 16V nu se duce asa tare la viteza din cauza aerodimanicii, garzii la sol.

                      Originally posted by Tudor View Post
                      d....................... ca va zice ca loganu' e varza ? nu v-ati saturat sa auziti astea ? deja e la ordinea zilei . Eu zic sa faca........................
                      Cand am bani de ars scot la multi treaba asta din cap si seara au cosmaruri (mai ales cand vad ca scrie 1.4 pe spate), dar nu e cazul aici, nu cred ca stie sa dea in masina.
                      Desi am legat si prietenii
                      Last edited by Octavian; 1 June 2011, 21:40. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • la urma urmei e 4 fun, nu pe bani
                        " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                        Comment


                        • Noi aici vorbim de treburi serioase, tu spui de ''4 fun''
                          Habar n-am ce inseamna asta, poate sunt ceva codificari....

                          Eu cand ma dau ma dau sa rup sau sa ma rup.

                          Comment


                          • Originally posted by Nepotu123 View Post
                            Golful de 1.8 75 cp daca nu e modificat il faci lejer...
                            Si eu de ce stau egal sau ma rog, il bat maxim o aripa? Tot 1.8 75 cp are, am verificat tot netul, nu are 90... o fi masina aia in super mintile ei, dar totusi are vreo 14 secunde si ceva 0-100 din ce stiu, si eu bat 1.4 chel stock cu o masina jumate (scoate 13 de fabrica), ciudaat rau...
                            4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                            Comment


                            • Poate o fi oleaca mai usoara decat Loganul tau...
                              If it ain't broke, don't fix it!

                              Comment


                              • Daca deschizi si capota Golfului poate afli de ce stai la egal cu el. Multi se dau stock doar doar mai ard si ei pe unu'. Stock n-ai emotii cu el, chiar si cu 1.4 da' fabrica . Eu am incercat, dar in afara de suspensie, toba sport si jenti Golful nu era umblat la motor, era intretinuta foarte bine masina si chiar nu mi-a pus probleme. Inca o dovada ca datele alea scrise de producator nu sunt puse asa dupa ureche, 14.2 secunde are pana la suta, fata de 13 ale 1.4 s-a cunoscut diferenta.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google