liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu nu cred ca 1.8 IS cu tot cei 140 de ponei ai lui face vreo branza....

    Comment


    • Originally posted by Cezar View Post
      Eu nu cred ca 1.8 IS cu tot cei 140 de ponei ai lui face vreo branza....
      Daca e in mintile lui motoru face treaba....

      Comment


      • Cand va aud cu "e in mintile lui"....mor.
        Pai ori e motor, ori e panarama.

        Plus de asta, o masina extrem de rapida. Cand era in "mintile" ei, facea prima suta in 10.2, iar primul km in 31.1.
        O scula, nu alta.

        Hai cu panaramele ruginite sa mature Loganurile cu ele pe jos.

        Comment


        • Am inteles ca la liniute cu start de pe loc va tineti bine cu maisni care au cu 20-30 Cp mai mult ca ale voastre ( ca de, toate sistemele de siguranta si multe alte dotari atarna greu la acele masini ), iar daca aveti ceva modificari chiar sunteti periculosi. A nu se intelege ca spun ca Loganul este o masina proasta, dar la pretul lui nu se pot emite pretentii.
          Dar v-ati gandit sa incercati si pe reprize cu start lansat, gen 60-120km/h ( fiecare in ce treapta vrea, in functie de combustie ), sau mai sus, 100-160Km/h ? Eu cred ca situatia nu ar mai fi asa roz pt. un Logan de 1.4 cu tot cu modificari, sau chiar 1.6 16v pe langa un 1.8 de 140 Cp pus pe o caroserie Compacta.
          Mie unul mi se par mult mai importanti timpii pe care ii scoate o masina pe anumite reprize ( care iti folosesc la utilizarea uzuala a masinii, mai ales la depasiri ) decat timpul in care atinge 100Km/h sau 400M.
          Eu de exemplu, m-am dat cu un Opel Astra Classic 1.4 Twinport 90 Cp pe 60-120-130 Km/h din tr. a II-a m-am distantat de el cam 4 masini ( in special pe tr. a III-a ). Ne-am dat de doua ori si rezultatul a fost acelasi. Pe 400 m nu ne-am dat dar presupun ca distanta ar fi mai mica. El are in talon 1145 Kg, iar eu am 1309 Kg, care pe 0-80Km/h ( tr. I mai ales si tr. a II-a mai putin) atarna greu. In schimb, daca plec din 60km/h pe tr. a II-a, e altceva.
          Este adevarat ca pt. astfel de intreceri este nevoie de timp si bani de benzina.
          Dar asta nu inseamna ca evit o liniuta.

          Comment


          • Cele mai populare curse sunt cele pe 402m asa ca ne conformam. Plus ca pana acum nu am vazut curse cronometrate, cu grupe, etc pe reprize din mers.
            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

            Comment


            • @flopy84 ai dreptate in ceea ce zici doar ca liniuta (drag) asta inseamna, 402m cu plecare de pe loc. Restul sunt traseu sau circuit.
              sigpic

              Comment


              • 318 e46 il faci cu loganul , dar e36 un pic mai greu Din timpii oficiali ar trebui sa fie cam egal cu 16v .La 318is care are 140 cp ma indoiesc ca diferenta e doar un bot de masina )
                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                Comment


                • Sunt de acord ca cele mai populare sunt cursele pe 402 m, dar ar fi interesant de vazut ce se intampla si peste pragul celor 100-120 km/h.
                  In fisa tehnica a unei masini se dau doar timpul pana la 100Km/h si viteza maxima, insa ar fi mult mai interesant de stiut ce timpi scoate pe anumite reprize, in anumite trepte de viteza. De exemplu BMW da in fisa tehnica si date despre timpii scosi pe 80-120Km/h in treptele IV si respectiv V. Bine, astea arata elasticitatea motorului, pt. ca timpul cel mai bun pe 80-120km/h la benzinar il scoti in tr. a III-a.

                  Comment


                  • flopy84: problema e ca 400-500 m de asfalt bun, drept, liber si indeajuns de lat(de preferat 2 benzi pe sens ca sa nu circuli pe contrasens) cat sa faci o liniuta se mai gasesc. Dar ca sa duci masina pana la maxim, si in timp ce esti cu alta in paralel, e mai greu, iti trebuie mai mult spatiu si e mult mai periculos.

                    Comment


                    • Originally posted by Nepotu123 View Post
                      flopy84: problema e ca 400-500 m de asfalt bun, drept, liber si indeajuns de lat(de preferat 2 benzi pe sens ca sa nu circuli pe contrasens) cat sa faci o liniuta se mai gasesc. Dar ca sa duci masina pana la maxim, si in timp ce esti cu alta in paralel, e mai greu, iti trebuie mai mult spatiu si e mult mai periculos.
                      Nu neaparat. Daca te duci intr-o seara in timpul saptamanii catre Giurgiu drumul este liber si ai loc suficient sa faci ce vrei, cu conditia sa inspectezi inainte drumul ca sa nu fie radare.

                      Am gasit pe youtube niste "liniute" care se fac pe 1000 m cred. Ar fi misto sa avem si noi o bucata dreapta de genul asta, fara trafic.

                      Bucură-te de videoclipurile preferate È™i de muzica preferată, încarcă conÈ›inut original È™i arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei È™i lumii întregi pe YouTube.
                      Last edited by flopy84; 7 August 2011, 15:43. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • @ flopy te scot eu la o tura pe a1 a2 unde vrei

                        ce zici tu cu 80-120 100-160 e lipsit de sens dar facem si asa daca tii neaparat

                        Comment


                        • pe reprize o sa castige tot timpul masina cu cai mai multi respectiv Nm
                          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                          Comment


                          • nu`i adevarat , am facut eu din mers cu focus 2 dizel 1.6 110cp si abia dupa 150 recupera si ma depasea usor.

                            Comment


                            • Originally posted by alessandro View Post
                              @ flopy te scot eu la o tura pe a1 a2 unde vrei

                              ce zici tu cu 80-120 100-160 e lipsit de sens dar facem si asa daca tii neaparat
                              Pe 400 m ma bate 1.6 16v ( am incercat cu bossake ) si mi se pare ca tu ai si resoftare facuta, deci nu are rost. Si timpii dati de producatori pt. 0-100km/h confirma acest lucru. Eu pierd mult pe tr. I si prima parte din tr. a II-a ( de la 45km/h unde se termina tr. I la 60km/h ). M-am tot uitat pe youtube la filmulete cu demaraje de la 0 la 100km/h si am observat ca majoritatea masinilor care scot pe 0-100km/h sub 11 s ( dar nu mai putin de 10 s ) scot pe 0-60 km/h cam 4.5 s. Aici e buba la mine, pt. ca eu scot peste 5 s pe 0-60 km/h. Am observat din filmulete ca sunt masini care pe 0-100km/h au timpi mai buni ca mine cu 1 s, dar pe 60-100km/h timpul meu este cu 0.5 s mai bun.

                              80-120km/h nu este lipsit de sens, pt. ca in viata de zi cu zi, la drum lung este cea mai des intalnita situatie atunci cand vrei sa depasesti. De exemplu, te duci catre litoral, ai iesit dupe autostrada si mergi pe acel minunat drum cu cate o banda pe sens si dai de o coloana de masini sau e vreu tir ( sau de ambele ) care merg regulamentar cu 80-90 Km/h. Pt. ca vrei sa depasesti cat mai multe masini odata si cat mai repede retrogradezi in tr. a III-a si ii dai talpa.
                              Din acest motiv spun eu ca in viata de zi cu zi conteaza mai mult sa ai o masina buna pe reprize decat timpul in care face 0-100km/h.
                              Pe reprize ma bag, pt. ca imi place mai mult si mi se pare mai relaxant.
                              Pt. 400 m astept un 1.6 8v stock sa-mi dea un PM.

                              Originally posted by CataFOF View Post
                              nu`i adevarat , am facut eu din mers cu focus 2 dizel 1.6 110cp si abia dupa 150 recupera si ma depasea usor.
                              Da, dar tu ai ceva modificari serioase aduse masinii si cred ca te invarti pe la 105 CP, asa ca diferenta de putere este mica si voi nu v-ati dat de la 60km/h sau de la 80km/h, ci v-ati dat de la 30-40km/h. Plus de asta, Focusul ala e mai greu cu cel putin 350kg fata de Loganul tau ( nu stiu ce varianta de echipare ai ).
                              Last edited by flopy84; 8 August 2011, 00:12. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Originally posted by CataFOF View Post
                                nu`i adevarat , am facut eu din mers cu focus 2 dizel 1.6 110cp si abia dupa 150 recupera si ma depasea usor.
                                cand am zis cai mai multi , nu m-am referit la 5-6 cai frumosi ...
                                ma refeream la diferente de 30-40 cai .
                                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google