liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • melcule pana nu desfaci chiuloasa sa masuram cursa si alezaju nu cred )))))
    sigpic
    Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
    http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

    Comment


    • Originally posted by Shakar View Post
      Sigur iti ia diesel-ul tau 90 pe TR2 @ 4200RPM, cam la fel de sigur in care trage mai bine pe TR4 decat pe TR3 in zona 70-110. De demultiplicarea care o face cutia de viteze ai auzit ? Tu sigur ai permis si nu ne povestesti din NFS ?
      Dci de 85 are 80 km/h afisati pe bord cam la 4600 rpm. . Ca sa iei 90 trebuie sa il plafonezi nasol probabil, oricum dupa maxim 4000 nu mai trage neam. Comparatie dci de 85 cu 16v pe sprint? Buna gluma, 16v il arde teribil, am mers cu ambele.


      De ce Doamne nu aveam eu un 16v la baza sa le rup gura la toate TDI-urile de 105? Pe mine nici nu ma simt masinile ca greutate.


      Ivane, nu stiu ce sa zic, nu stiu cum e 16v in viteza mare dar dupa 140 cam toate Loganurile o iau mai greu in viteza, indiferent de motorizare. Se poate sa-i fi facut, nu contest. Eu ma tineam dupa un A6 3.0 TDI pe Bucuresti-Alexandria pe curbe cand aveam aliajele, eu singur in masina ii dadeam turatii maxime iar ala era cu familia in masina si n-avea stres. In linie dreapta clar se ducea. Era faza si de trafic, nu apuca el sa se bage in depasiri ca daca era liber sigur imi dadea umilinta extrema.


      Pe sprint cu dci de 85 pariez ca bat 1.4 full standard. Sau ca sa fim egali, ala cu 1.4 nu trebuie sa greseasca, e prea basina 1.4 full stoc..

      Cu Melcu' sunt in dubii, daca si softul il are stoc si stateam egali, pai ii dau foc la a mea si la banii pe care am de gand sa-i mai investesc, nu mai am mult. Daca o sa bat 1.6 stoc si iar stau egal cu Melcu', ceva nu va fi in regula sigur...
      4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

      Comment


      • 08Melc:Corect ce spui tu dar spre deosebire de benzinare la diesel merge treaba asta ...am constatat asta cand a facut liniuta cu 1.6 16V !Cel putin lui ia mers si probabil ii merge mult mai bine ca mie ca el are 6 trepte pe Golf iar eu 5 pe Logan si nu se compara demultiplicarea la cutia mea cu a lui ....treptele lui sunt mult mai scurte,iar el a observat ca pierde mai mult timp daca ii da 3 si pe urma 4 decat daca ii da din 2 in 4 direct !1. scuteste o treapta ,2.masina tragea surprinzator mai bine ...nu incerc sa duc in eroare pe nimeni dar la liniuta aia ce ia facut ca a "facut" 1.6 16V !Acum sa nu imi sariti in cap ...

        Comment


        • Originally posted by Nepotu123 View Post
          Pai la benzinar la 120 km/h deabia schimbi treapta 4-a pe cand la diesel la 120 km/h in tr 5 deja esti pe turatia de cuplu maxim. Ti se pare echitabil sa faci comparatii de genul asta avand in vedere ca sunt 2 motoare total diferite care trag in regimuri de turatii total diferite ?
          Va dau 2 filmulete facute de mine cu Skoda Octavia Tour 1.9 TDI 101 Cp ( 1345 Kg ) si cu Kia Cee'd 1.4 109Cp ( 1309 Kg ):




          Cronometrati voi.
          Mai am si alte reprize daca va intereseaza cu ambele masini.
          Last edited by flopy84; 3 August 2011, 22:43.

          Comment


          • Tulai Doamne,,daca stiam ca din cauza mea se fac 4 pagini pe zi aici,,,ma lasam de postat
            Concluzia este ca m-am lamurit....1.6 16 V bate in mod categoric 1.9 tdi de 101/105 cp de la Audi,,skoda,,opel,ford ,etc.
            Treaba am constatato si eu pe pielea mea si vad ca si alti colegi cu 1.6 16v imi confirma pararea si nu numai ei.
            Yuri,,lasa-ne frate cu treptele astea din 2 in 2 sau din 3 in 3,,zi si tu ceva mai nou pe aici!

            Comment


            • hai ca iara mi-a inveselit yuri ziua ) ... explica-ne si noua cum e faza din 2 in 4 dar asa pe intelesu tutoror ...ceva de genu : cum sa faci o liniuta dar sa mergi si la consum , ca sa nu il strici si sa il vada taticu

              Comment


              • Nu va mai chinuiti cu explicatii, cititi aleator 10 posturi de ale lui si o sa intelegeti de ce. Useless...
                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                Comment


                • yuri o fi avand dizal.....cat despre melcu, are data benzina multa dupa 2700 rpm. dar miroase dupa el ca dupa dacie..cel putin mie asa mi se parea. cert e ca se duce frumusel.

                  Comment


                  • Originally posted by flopy84 View Post
                    Va dau 2 filmulete facute de mine cu Skoda Octavia Tour 1.9 TDI 101 Cp ( 1345 Kg ) si cu Kia Cee'd 1.4 109Cp ( 1309 Kg ):




                    Cronometrati voi.
                    Mai am si alte reprize daca va intereseaza cu ambele masini.
                    te fac si eu o tabla ? un zar ? o miuta un mizilic ceva ? am mai facut cumparaturi odata cu 1.4 109 si l am ars bine. au fost niste conditii dubioase acolo de asta mai vreau odata. un tovaras cu 1.6 126 nu ai ? problema e la plecare la mine. voi aveti 205 uri iar eu 185 kormorane. si de la 1.4 mi o fur la start daca are gume adevarate

                    Comment


                    • cineva ceva , in seara asta ? hai ca e racoare , trag bine utilajele.

                      Comment


                      • onoram invitatia da tractoru e in service. era intradevar o racoare numa buna pentru admisia mea.

                        Comment


                        • Eu am filtrul negru aproape, mai am 200 km de facut) dar merge bine utilajul meu.
                          4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                          Comment


                          • Distrigaz vs. BMW 525i e34 motor M20B25 (170 cp) 0-1

                            Am luat doua masini si a furat startul:P. Masina cam cazan, dadea cu ulei grupa mare.
                            4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                            Comment


                            • Cu 318Ci E46 (118CP) / Ford Mondeo 1.8 (125CP) s-a dat cineva ?
                              '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                              Comment


                              • eu unu 318 il fac la 1.8 is ma face cu 1 bot ,ce am obs cu toate bmw-urile care m-am dat vin bine pe 3,orcum pe plecre 1 masina o ai in fata.(tacanitul dintre volan si scaun e decisiv).cu ford nu m-am dat.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google