liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by YURI View Post
    Mai de ce esti rau? eu sunt multumit cum trage tractorul meu ,iar Loganul are o caroserie relativ usoara fata de alte masini(diesel) !Faci masini cu pretentii prin oras daca ii dai in nas!Nu se comapra cei drept cu benzina dar nici consumul nu se compara ...
    Ce naiba nu se compara ? Voi cu dizel va mintiti singuri, ca sa prindeti curaj, nu e nicio afacere. La banii care i-ai dat in plus pe masina, avand in vedere reviziile mai scumpe si mai dese, cu 1.5% in medie mai putin la consum iti scoti banii, repet ajungi pe 0 cu investitia in 100 000 km. Tu iti dai seama ca poate faci km astia in 5-7 ani ? Poate nici nu tii masina si cand o vinzi nici macar pe 0 nu esti, ca sa nu mai spun de profit. Asta presupunand ca nu pica nimic in afara garantiei, in cazul ala mergi 10 ani sa iti recuperezi banii. Daca adaugam si tonele de dezavantaje gen fiabilitate mai mica, zgomot de tractor, caldura cu ratia iarna, 20 CP in minus, ai facut o afacere de 5 stele este ?

    Macar nu mai atrageti atentia cu chestia asta cu consumul, cu economia la diesel ca e hilar.

    LE - am anumite retineri sa cred ca Cee'd 1.6 bate 16V pe 402M, as fi dispus sa incerc dar nu stiu pe nimeni cu asa ceva.
    Last edited by Shakar; 10 August 2011, 20:14.
    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

    Comment


    • Shakar:TATA ! Stai cuminte ca nici tu nu ai avion ...Voi faceti cu loganul BMW ,KIA, MERCEDES si balauri cu 7 capete ....La drum unele din masinile "facute" de voi cu 1.6 16 V ( stock sau chipuite) va face !Asa ca nu va mai credeti zmei doar ca aveti 1.6 16V!

      psezavantaje la diezel?Numai pt. cei ce nu stiu sa mearga cu ele ...le pica turbine ,injectoare....un diezel daca sti sa mergi cu el te tine cel putin 100.000 km pana sa incepi sa bagi ceva in el ...+ ca nu imi vorbii mie de consum aici ...Eu iti merg constant cu 140 km/h si imi ia 5 litrii la suta,iar tu daca mergi cu 140 iti ia pe putin 7-8!aaaaa...ca daca mergi tu cu a-5-a la 2000 ture consuma putin ,dar cum esti tu de racer,imi imaginez ca nu ai consum prea bun ,mai ales la un benzinar! Eu la 80 km/h constant am consum de 3.8!Ce spune=ai de "afacerea " aia ?

      Comment


      • Diferenta relevanta e pe consum mediu nu instant la viteza X, eu am 6.6% pe 6200 km, mai putin de 1.5% in minus nu are dCi-ul MEDIU. Restul e can can.

        PS - oricum ai merge cu el tot a tractor suna, tot greu se incalzeste si poti sa te dai peste cap da aia 20 CP nu o sa creasca din senin.

        PS2 - mai taie din ele cu 5% la 140 iar mie nu imi ia nici pe departe 8 la 140%, se vede ca vorbesti din Fox Kids.
        Last edited by Shakar; 10 August 2011, 20:50.
        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

        Comment


        • Mai? Sti ceva ?Eu am mers cu masina de firma Logan 1.6 16V 130.000 km avea in bord si am facut Pitesti -Bucuresti-Valcea ...etc,etc,1.In primul rand ,din mers diferenta de forta intre a ta si a mea NU se vede odata plecat de pe loc!2.Consumul l-am avut de 7.5 mediu ,cea ce mi se pare mult!3.mai mult de 185 nu mi-a luat pe autostrada DREPT ,nu in cadere libera ...Deci am testat indeajuns de mult Loganul 1.6,16 V (avionul cu o aripa in V)si NU sunt multumit ca de a mea(sincer) !Precizez ca si aia era tot versiunea Prestige ca dieselul meu!Nu simti cuplul la turatii joase ,decat acolo "sus" unde trebuie sa o strangi de gat ca dracu ...Vin de pe un 1.4 de supernova ,dar la motoare paan in 2000 nu m-as mai urca intr-un benzinar niciodata ( doar daca ar fi V-tec ) )! Cred ca am spus ce am avut de spus ...
          Last edited by YURI; 10 August 2011, 21:05.

          Comment


          • Ai spus tot ce ai avut de spus dar nu ai spus nimic real si adevarat. Mai mult de 185 nu ti-a luat ? Ori era MCV ori nu le ai cu covrigu, trece de 200 pe ceas orice 16V. Ca sa nu mai spun ca diferenta "de forta" se vede pe orice treapta dar avand in vedere ca tu dai din 2 => 4 nu ma mira ca nu ai observat

            PS - tot nu ai inteles cum e cu cuplu ? Degeaba ai tu 50NM in plus daca ii ai pe o plaja de toata jena gen 500 RPM, eu am 90% din cuplu maxim pe 4000 RPM iar rapoartele din cutie il fac sa ajunga cam la fel pe asfalt comparativ cu tractorasul tau dar e grea mecanica si fizica.
            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

            Comment


            • Shakar, ce viteza maxima constructiva are 16v'ul?
              If it ain't broke, don't fix it!

              Comment


              • 183 kmh, avand in vedere ca la viteza aia eroarea este de minim 10 km/h, 195 pe ceas iei la orice ora dar de obicei treci de 200, sunt atatea filme, poze care o confirma. Din moment ce tractorasele care au 155-160 in talon ajung la 170-175 e evident ca acelasi lucru se intampla si la 16V. Sau nu ?
                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                Comment


                • Am intrebat de curiozitate, nu am contestat afirmatia ta!
                  If it ain't broke, don't fix it!

                  Comment


                  • domnilor, iar o dam in diesel vs benzina...ce nu-i clar? dizalul nu-i dă curse...nici 16v nu-i, dar ... Yuri, te rog, compara datele oficiale, si posteaza aici ale ambelor modele si am terminat balciul, ca datele oficiale nu sunt facute de niste prosti totusi, si vii tu si arati ca de fapt nu-i asa .
                    " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                    Comment


                    • Da bine ...Si eu dupa "explozia de cei 200 nm cuplu la 1800 rpm ,de aici si pana la 3000-3.500 ture am 140 nm constanti ! Deci ?nu am aprox ca tine ? Decat ca dupa 4000 nu mai trage! (asta e corect)Eu am luat 170 cu masina full de bagaje si persoane si am impresia ca mai mergea !Goala ia 190 ! eu zic ca e destul pt o masina diesel cu 20 cai mai putini ca un 1.6 16 V stock !Tu ce zici?

                      ps: v-am zis ca faza cu 2>4 nu o so intelegeti voi cu benzinarele ca ar fi prea nepractic...!NU va trage voua in schema asta ...asa ca e nepractic si sa incercati !

                      Comment


                      • yuri tata , viteza maxima o atingi si goala si incarcata , doar ca difera timpul pana ajungi acolo.
                        taiatii cineva aripile , numai gogosi a scos in ultimul timp.

                        Comment


                        • YURI si vantu din ce parte batea?de ai ajuns la 190

                          Comment


                          • @Yuri: Nu e acelasi lucru pentru ca, desi ai DOAR reprizele mai bune, trebuie sa mesteci mai des in cutie si aia inseamna timp pierdut...asta daca n-ai vre-o cutie de M6. Felul cum arde motorina, te taxeaza la dinamica.

                            PS: Eu am 6 trepte, daca schimb din a 3-a, in a 6-a direct, SARE la 230 ?
                            Last edited by darksid3; 10 August 2011, 21:41.
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • Da' poti sa pleci direct cu a 6'a de pe loc, cum facea Clarkson cu Vette'ul.
                              If it ain't broke, don't fix it!

                              Comment


                              • Originally posted by YURI View Post
                                Da bine ...Si eu dupa "explozia de cei 200 nm cuplu la 1800 rpm ,de aici si pana la 3000-3.500 ture am 140 nm constanti ! Deci ?nu am aprox ca tine ? Decat ca dupa 4000 nu mai trage! (asta e corect)Eu am luat 170 cu masina full de bagaje si persoane si am impresia ca mai mergea !Goala ia 190 ! eu zic ca e destul pt o masina diesel cu 20 cai mai putini ca un 1.6 16 V stock !Tu ce zici?

                                ps: v-am zis ca faza cu 2>4 nu o so intelegeti voi cu benzinarele ca ar fi prea nepractic...!NU va trage voua in schema asta ...asa ca e nepractic si sa incercati !
                                Tu chiar vrei sa ne arati ca nu stii absolut nimic despre masini ? Unu la mana, dCi-ul ala al tau never nu o sa ajunga la 190, decat in cadere libera, doi la mana dupa tine tu ai 160 in talon VMAX dar ia 190 pe ceas, eu am 183 da nu sare de 185, plus ca tocmai ti-am explicat cum e cu cutia de viteze, degeaba ai tu 140 NM cat mine ca pe asfalt ajung mult mai putini comparativ cu benzina si rapoartele ei din cutie. Jezas, parca i-as explica unui copil de gradinita cum e cu integrale triple.

                                @ darkside - nici macar reprizele nu le are mai bune atata timp cat exploatezi ambele motoare la maxim, daca incerci 80-120 in TR5 normal ca e ceva mai rapid dar exploatate cum trebuie nu e nicio situatie in care sa fie avantajat.
                                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google