liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ia sa vedem, nenea asta cu Loganul de peste 220cai, o avea motor diesel? O sari treptele? http://www.youtube.com/watch?v=Ydldq...eature=related


    PS: Este campion al Frantei la RallyCross D1A, motor 1.6 aspirat, 223CP!!!
    _
    B 48 C U P - Ligheanul Agitat

    sigpic

    Comment


    • Sigur e de 1,6? Nu e de 2.0?
      Parca nu-mi vine a crede ca un 1,6 aspirat ajunge la 200 CP fara supraalimentare.
      Cel mai lent 1,6 8v

      Comment


      • Iar incepem? Ia cauta matale Clio S1600 si vezi ce putere are? Ce motor? Hai sa fie mai usor: motor K4M normal aspirat (adica fix 1.6 16v care e si pe logan si alte reno-uri) dus la aprox 240CP.


        @YURI, nu ma consider un om cultivat, nici destept si nici superior altora. Insa se vede treaba ca nu-mi place sa vorbesc ca sa ma aflu in treaba "ca asa am auzit eu"... Iti recomand sa documentezi ceea ce afirmi, asa cum noi facem pe aici





        si cum se misca http://www.youtube.com/watch?v=y5hZdW227uc



        Printre altele, pentru YURI :


        - Engine : Type 4KM ? 4 cylinders ? 16 valves ? 1598 cc
        > Bore x stroke (mm) : 81.0 x 77.6
        > Maximum power : 220 Bhp at 8750 rpm
        > Maximum torque : 220 Nm at 7750 rpm

        Cand oare ajunge dieselul tau la 8750 rot/min???
        Last edited by dsign; 11 August 2011, 10:54.
        _
        B 48 C U P - Ligheanul Agitat

        sigpic

        Comment


        • Cristi_LCD : Dacia Logan "Super 1600" ...are motor 1.6...;

          dsign:ai uitat un "mic" detaliu ...la o cutie secventiala nu poti(nu se poate) sari trepte ...Uite ca nu e nici unul "perfect"...!Acum ai observat?

          Ma bucur ca ai pasiune pt. motoarele Renault dsign ...asa am si eu pt. cele de BMW...

          dsign :Motorul ala tine o cursa 2 ,3 maxim ! Motorul de Logan e conceput sa tina mai mult ...

          ps: Eu nu am zis ca dieselul urca in 9000 ture ....am spus eu asta pe undeva?Am zis doar ca 1.4 ,si 1.6 8 valve nu sunt motoare sa traga dupa 5.500 , 6000 ! Dupa treapta 2 sa dus "visu" ..asa si cum e la diesel dupa 4000 ( la puterile stock )!
          Last edited by YURI; 11 August 2011, 11:01.

          Comment


          • Vorbim de Dacii aici, ca eu sunt fan Subaru declarat.

            Iar vorbesti fara sa stii: Dacia Logan S1600 nu exista, exista doar proiectul D1A pentru Rallycross, facut de Olymeca Sport in Franta. Si doar ti-am pus link mai sus, dar ca de obicei...

            Da, la secventiala se poate trece peste o treapta daca schimbi repede. Ai condus vreodata cu secventiala ca sa stii chestia asta? sau ti-ai dat iar cu parerea?
            _
            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

            sigpic

            Comment


            • Nu nu am condus dar am citit peste tot despre cutia secventiala !Tu ai condus vreodata o secventiala?Practic SARI peste o treapta daca vrei dar teoretic treci prin treapta 3 a cutiei chiar daca tu vrei sa bagi din 2 in 4 de exemplu...!Doar ca tu daca schimbi foarte rapid nu simti chestia asta si dai din 2 in 4 cat e ziua de mare...Oricum gata cu off-topicul !

              Comment


              • @yuri Cu Dacia S1600 a raspuns disgn.


                "Dupa treapta 2 sa dus "visu" ..asa si cum e la diesel dupa 4000 ( la puterile stock )"

                Crezi tu asta? Loganul de 1,6 8v ajunge si in a patra la 6.000. In a 5-a nu ajunge asa cum nici dci-ul nu ajunge in a 5-a la 5000(sau la cat e limitarea).

                @disgn: in link nu scrie ca ar fi aspirat. Nu ai altul(link)?
                Last edited by Cristi_LCD; 11 August 2011, 11:26.
                Cel mai lent 1,6 8v

                Comment


                • Salut tuturor.

                  Imi cer scuze pentru interventia urmatoare dar ma simt frustrat si am vazut vorbe destul de apetisante aici in legatura cu e39-le care il detin.
                  Nu este vina decat a unui singur personaj aici si nu vina celor care mi-au scris cuvinte care mai de care atat personal cit si pentru masina care o detin.
                  Aceasta persoana se ascunde sub numele de speed care este la a doua abatere in legatura cu ce s-a intamplat cu adevarat.
                  Acum va rog sa imi da-ti voie sa explic mai detaliat :
                  1. Au fost 4 curse din care doua castigate de speed cand era singur in masina iar doua au fost castigate de mine cand speed a luat pe cineva in masina sa filmeze.
                  2. Datorita faptului ca nu am experienta nu insemana ca nu am respect sa recunosc ca speed m-a luat gol in masina.
                  3. Acum este a doua oara cand speed MINTE si nu spune adevarul in totalitate numai sa isi creeze imaginea profund de impresionanta ca a luat un e39 ( cand in realitate am recunoscut si mai sus m-a luat gol de 2 ori dar cu cineva in drepta se vede clar ca pe treapta a -3-a e39 -le se duce pe langa Logan)
                  4. Acum urmeaza sa postez un link unde puteti sa vedeti ca am fost foarte diplomat cu el prima data insa a doua oara chiar nu am acceptat astfel de jigniri pentru munca mea ( la fel a-ti fii facut si voi sunt sigur de asta , eu ne putand sa intru pe acest forum mi-am varsat nervii acolo si specific ma leg doar de speed atat , nu am nimic si voi respecta marca Dacia).
                  Va multumesc mult pentru intelegere si sper ca minciunile sa inceteze din partea lui speed.
                  http://www.************/forum/craiov...cari-auto.html

                  Comment


                  • Pai pe mine tot nu m-ai convins ca faci un timp mai scurt daca sari o treapta...


                    Ia de-aici o cutie in H, normala. Sare asta peste trepte? (in afara de franarile puternice, dar nici atunci...) Si cutia asta avea 7 trepte (sapte) pentru mers inainte!!!

                    https://www.youtube.com/user/zXzrallyhttp://video.zxz.cba.pl/http://rajdy-klasyfikacje.cba.pl/
                    _
                    B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                    sigpic

                    Comment


                    • Cristi_LCD :Mai Cristi o ajunge ca si a mea ajunge la 4000 + in treapta 4 dar sincer ...astepti 7 ani ...De ce sa vezi cum se chinuie motorul inutil ?atata asteptare...
                      dsign : In link apare [B]Dacia Logan "Super 1600"[B] + Am vorbit eu ca sar o treapta la motorul pe benzina ,sau trancaneam ceva de un diesel ...iar nu ai fost atent aici !
                      Last edited by YURI; 11 August 2011, 11:36.

                      Comment


                      • @Cristi, mai cauta si tu, eu am participat destul de activ la intretinerea masinii lui Florentin Petre, cea cu care a castigat in Bulgaria anii trecuti. Asa ca daca nu gasesti nimic despre JWRC (junior world rally championship) tre sa ma crezi pe cuvant.
                        _
                        B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                        sigpic

                        Comment


                        • Salut tuturor.

                          Imi cer scuze ca intervin in legatura cu e39-le care s-a tot vorbit.
                          Da , eu sunt posesorul acestuia si ma simt penibil ( cum se poate simtii oricine la astfel de cuvinte scrise) cand vad ce s-a scris despre aceasta masina si personal de mine.
                          Nu este vina voastra , deoarece in tot acest timp era-ti mintiti.
                          Singurul vinovat la ce s-a intamplat pe acest forum este speed care ascunde si nu spune tot adevarul , dar acum ( debea acum am putut sa imi fac contul activ nu stiu din ce motive ) am sa fiu cit mai explicit si am sa imi cer scuze la ce v-a urma sa cititi ( insa , oricine daca vedea scris asemnea minciuni reactiona asemenea).
                          1. Au fost 4 curse :2 - castigate de speed cand era decat el in masina .
                          2 - cand speed a luat pe cineva in dreapta si atunci chiar el recunoaste 75 kg se cunoaste.
                          Nu am negat niciodata ca speed nu a castigat.
                          2. Este a doua oara cand speed isi face imagine pe aceste minciuni si cum minciuna are picioare scurte acum am lasat diplomatia deoparte si am scris exact cum a scris el despre geoarse aduse in Anglia sau Germania .
                          Nu am nimic cu marca Dacia dar speed a depasit limita bunului simt si a uitat de respectul fata de munca mea.
                          3. Acum urmeaza si dovezile in care speed are doua fete si care nu isi vede de propria persoana si cauta sa isi faca imagine aici pe forum.
                          http://www.************/forum/craiov...cari-auto.html
                          Rusine speed pentru ce ai facut la adresa mea .
                          Multumesc pentru intelegere si va doresc Km fara incidente si toate cele bune.

                          Comment


                          • @dsign: inclin sa-ti dau dreptate. Pe site-ul Renault Sport specifica K4M (fara semne de intrebare ). Daca era supraalimentat ma gandesc ca era alt cod.

                            Subaru benzinare sper nu disel.
                            Cel mai lent 1,6 8v

                            Comment


                            • Benzinare, clar!
                              _
                              B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by CataFOF View Post
                                yuri , hai intr`un week prin bucale , avem destule masini sa incerci diferite tactici de`ale tale .
                                Yuri , ai vazut ce am scris eu sau doar iti plac tastele ?

                                Originally posted by adrian32 View Post
                                Imi cer scuze ca intervin in legatura cu e39-le care s-a tot vorbit.
                                Da , eu sunt posesorul acestuia si ma simt penibil ( cum se poate simtii oricine la astfel de cuvinte scrise) cand vad ce s-a scris despre aceasta masina si personal de mine.
                                Nu este vina voastra , deoarece in tot acest timp era-ti mintiti.
                                Singurul vinovat la ce s-a intamplat pe acest forum este speed care ascunde si nu spune tot adevarul , dar acum ( debea acum am putut sa imi fac contul activ nu stiu din ce motive ) am sa fiu cit mai explicit si am sa imi cer scuze la ce v-a urma sa cititi ( insa , oricine daca vedea scris asemnea minciuni reactiona asemenea).
                                1. Au fost 4 curse :2 - castigate de speed cand era decat el in masina .
                                2 - cand speed a luat pe cineva in dreapta si atunci chiar el recunoaste 75 kg se cunoaste.
                                Nu am negat niciodata ca speed nu a castigat.
                                2. Este a doua oara cand speed isi face imagine pe aceste minciuni si cum minciuna are picioare scurte acum am lasat diplomatia deoparte si am scris exact cum a scris el despre geoarse aduse in Anglia sau Germania .
                                Nu am nimic cu marca Dacia dar speed a depasit limita bunului simt si a uitat de respectul fata de munca mea.
                                3. Acum urmeaza si dovezile in care speed are doua fete si care nu isi vede de propria persoana si cauta sa isi faca imagine aici pe forum.
                                http://www.*************/forum/craio...cari-auto.html
                                Rusine speed pentru ce ai facut la adresa mea .
                                Multumesc pentru intelegere si va doresc Km fara incidente si toate cele bune.
                                nu merge link-ul , este de pe "patru" TUNING ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google