liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sa nu ne intrecem cu gluma, n-ai sanse cu 16v stock sau resoftat vs 2.0tdi 140 cp nici pe 400m, nici la drum, nicicum . Ca dai de unu obosit, sau de vreun sofer "obosit" si-l arzi, asta e alta treaba dar in rest ii vezi numarul in departare mic mic mic .

    Comment


    • pe 400m nu prea ai sanse, insa stai bine de tot, mai ales daca e vorba de audi a4 Break. Subliniez, a4 break.
      Eu ma tin binisor cu passat 2.0 140 chiar si pe a3a nu se distanteaza gen racheta pe langa mine. Problema e dupa 130-140, adica fix cand ii dai a4a, acolo chiar nu mai ai ce sa ii faci. Cat esti in a3a e ok.
      Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

      Comment


      • Are in jur de 1550 un A4 Avant 2.0 TDI. Eu cred ca voi faceti misto, de cand 140 CP pe 1550 KG e racheta/avion blablabla ?

        PH1 16V vs 2.0 TDI (valabil si la 1.9 131) pe 1-2 e in fata, pe 3 incep sa recupereze, la capat de 3 sunt deja in fata dar ceva de genul o masina - o masina si jumatate. Astia sunt 400m. Daca se continua si pe TR4-5 atunci diferenta e destul de mare dar sa zici ca e avion sau ca nu ai nicio sansa, etc e aiureala, diferenta nu e uriasa intre ele cum cred unii sau si-ar dori. Incercati sa va convingeti. Cel putin in trafic diferentele de genul asta nu sunt decisive.
        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

        Comment


        • Vrei sa zici ca in trafic nu e o diferenta cruciala intre cum mergi cu un Logan 1.6 16v si cu un Audi, ori alta masina din grupul VAG cu motor 2.0tdi 140 sa nu zic 170 cp? Asta trebuie sa fie cea mai buna gluma . Poate pe 400m nu e o diferenta foarte mare, din cauza greutatii mai mari fata de Logan, dar oricum nu-l faci.
          Eu am mers si cu Passat 2.0 140/Audi A4 2.0 170 si cu Logan 1.6 16v, ca sofer nu ca pasager si explicat asa in putine cuvinte ar fii ca la tdi ai apasat pedala, auzi fss si te duci frate, nu stai la discutii, nici nu sti cand ajungi la 160-170 km/h, dai treapta a 6-a si liniste totala. La Logan mai e nevoie de explicat cum trage, sau cum nu trage mai bine zis? O fii LoganClub, s-o misca 1.6 16v decent, dar sa ramanem obiectivi, sa compari 1.6 16v cu 2.0 tdi 140 cp pur si simplu n-are rost.

          Comment


          • intrebati-l pe fofu` cum e treaba cu VAG teddy de 130-140 cp, le mananca ca desert pe kiss

            Comment


            • Originally posted by Shakar View Post
              Are in jur de 1550 un A4 Avant 2.0 TDI. Eu cred ca voi faceti misto, de cand 140 CP pe 1550 KG e racheta/avion blablabla ?

              . Daca se continua si pe TR4-5 atunci diferenta e destul de mare dar sa zici ca e avion sau ca nu ai nicio sansa, etc e aiureala, diferenta nu e uriasa intre ele cum cred unii sau si-ar dori. Incercati sa va convingeti. Cel putin in trafic diferentele de genul asta nu sunt decisive.
              Imi mentin parerea- de la 90 la ora in sus 140 cai TDI e avion fata de 16v.
              E si diferenta mare de cuplu.
              16v pe treapta a 4 a - a 5 a e slabut.
              Pe 1-2-3 banuiesc ca nu e asa mare diferenta (din ce am mers eu cu TDI ul 140 cai- are a 1 a f scurta)
              Saab 9-5 Aero

              Comment


              • Aici e vorba de liniute curse raliuri, nu de mers in trafic.
                Si miu cu 1.4 modficat a batut doua passat de 2.0tdi 140cp pe 400m dar la limita, o aripa.
                E clar ca de la a4a in sus nu mai are rost sa continui cu ele, iese la iveala destul de repede diferenta de putere.
                AG 16 Y M A

                Comment


                • Originally posted by Nepotu123 View Post
                  Vrei sa zici ca in trafic nu e o diferenta cruciala intre cum mergi cu un Logan 1.6 16v si cu un Audi, ori alta masina din grupul VAG cu motor 2.0tdi 140 sa nu zic 170 cp? Asta trebuie sa fie cea mai buna gluma . Poate pe 400m nu e o diferenta foarte mare, din cauza greutatii mai mari fata de Logan, dar oricum nu-l faci.
                  Eu am mers si cu Passat 2.0 140/Audi A4 2.0 170 si cu Logan 1.6 16v, ca sofer nu ca pasager si explicat asa in putine cuvinte ar fii ca la tdi ai apasat pedala, auzi fss si te duci frate, nu stai la discutii, nici nu sti cand ajungi la 160-170 km/h, dai treapta a 6-a si liniste totala. La Logan mai e nevoie de explicat cum trage, sau cum nu trage mai bine zis? O fii LoganClub, s-o misca 1.6 16v decent, dar sa ramanem obiectivi, sa compari 1.6 16v cu 2.0 tdi 140 cp pur si simplu n-are rost.
                  Nu e nicio diferenta cruciala. Plus ca nu vad rostul sa aduci in discutie varianta de 170CP, eu nu am facut nicio referire la ea. Vrei sa imi arati ca mai stii variante ala motorului ala ? Bine ca nu te-ai apucat sa le compari cu un 3.0 biturbo de 313CP. Era vorba de aia de 140 CP si nu, nu este nicio diferenta cruciala dpdvd al performantelor. Da, fiind turbo diesel trage mult mai bine in ture mici fata de benzina dar exploatate amandoua la maxim (sa mergi in zona 4000-6000 la 16V mereu) nu este o diferenta asa mare cum aveti voi impresia si ala nu e niciun avion. Daca masinile cu < 100 CP pe tona au ajuns avioane....e clar la ce nivel discutam. Pe langa antifonarea mai buna (liniste la 160 km/h) ce mai aduci in discutie ? Geamuri laminate ? Faptul ca au interiorul premium ? Picanterii din astea fac topicul de liniute asa interesant de citit.

                  @ eugen - diferenta incepe sa se vada de la 130 in sus cand o dai pe a 4-a, pe TR3 stai bine de tot langa el (90-130). Plus ca in trafic sunt putini care dau cox si scot tot ce poate motorul si diferenta aia o poti recupera/compensa foarte usor. Nu stiu ce standarde aveti voi dar imo 140CP pe > 1500 KG e un rahat pe bat. Eu avion fata de Logan consider o masina pe la 180-200CP (benzina eventual) care iti da fum de te ingroapa si orice 2-3 i-ai da tu, trece pe langa tine ca acceleratu prin chitila, nu una care fumega si ii trebuie o buna distanta sa treaca incetineanu pe langa tine.
                  Last edited by Shakar; 18 April 2012, 16:43.
                  '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                  Comment


                  • Originally posted by bossake View Post
                    ...........................
                    Eu ma tin binisor cu passat 2.0 140 chiar si pe a3a nu se distanteaza gen racheta pe langa mine. Problema e dupa 130-140, adica fix cand ii dai a4a, acolo chiar nu mai ai ce sa ii faci. Cat esti in a3a e ok.
                    Prin oras e cel mai ''tare'' cand ii vezi (sunt destui) cu TDI-urile cum se incoarda si stai langa ei, sau daca prinzi un pic liber pe banda te duci

                    Treaba e ca momentu ala de ~80-~120/h nu tine o vesnicie... ))

                    Comment


                    • dar cu dciul de 85 cp stage 2 nu v-ati dat nici care ?) sa nu aveti surprize... )
                      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                      Comment


                      • Lasa ca m-am dat io cu stage 1 si m-a umilit la loc comanda.

                        Comment


                        • Shakar: calmeaza-te, vorbim de Logan vs VAG 2.0 tdi 140 cp. Pe langa Logan... da e avion din toate punctele de vedere. Nu am zis ca e avion vs alte masini, ca nu-s nebun, dar pe langa Logan e, fie ca vrei tu sau nu.
                          Iarasi nu consider nicio mandrie in a chelii un 1.4 sau un 1.6, a modifica o gramada la el si apoi sa te lauzi ca bati cu o aripa sau ca stai la egal pe 400m cu un Passat sau o alta masina stock. Pai ala daca cu 5% din banii tai investiti in Logan se duce si ii trage o resoftare, ii mai vezi stopurile?

                          Comment


                          • Nepoate, da-o drac ca daca vorbim strict de 400m, chiar nu e nici o jmecherie A4 sau Passat 2.0 TDI. Raportat la greutate, chiar nu prea are nici o treaba cu liniutele.
                            Un 1.6 16V softuit sau ca aduse in vorba XP-u, un dci 85 cp stage 2, pe 400 poa sa stea langa un TDI 140 cp.
                            Asta cred ca iti spune si Shakar.

                            Sau cu spuse si Bossake, cand ai dat tr IV s-a cam terminat, ajunge... ))

                            Comment


                            • Nepotu123, tu cred ca esti "vrajit" de cuplul ala enorm de la tdi-uri. Orice tdi te da pe spate din cauza cuplului. Ca sa iti faci o idee, passat 2.0 tdi vs logan 16v stock diferenta p 400m e un pic mai mica decat diferenta logan 16v stock vs logan 8v stock. Daca asta pt tine inseamna diferente enorme asa o fi.
                              Pierde clar loganul la viteze mari, dar nu incepeti ca pierde de la 90 sau ca e mort de la 90. Cat esti in a3a nu te faci de ras, de la a4a in sus(adica 130+) e diferenta mare .

                              Si sa nu mai vorbim de 2.0 tdi la modul general, conteaza f mult si masina pe care e pus, intr-un fel trage pe golf, in altul pe passat si in altul pe a4 break care e considerabil mai greu .
                              Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                              Comment


                              • nici eu nu cred ca ii difereta asa de mare intre un 2.0 tdi si un 1.6 16v, io zic ca sta loganu langa el pe 400m

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google