liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Dany_DNY View Post
    nu stiu ce model era ... era foarte vechi oricum !
    cum ziceam, 1.4 16v e un motor relativ nou,cam de generatie cu 1.6 16v deci nu s-a pus pe masini vechi,atat de vechi incat sa nu le recunosti ,cu siguranta nu era 1.4 16v .
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • posibil sa fii avut sigla 1.4 16v si sa aibe alt motor
      Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

      Comment


      • Motoarele cu 4 valve pe cilindru sunt de zeci de ani apărute, abia acum au explodat.
        Renault 19 din 1988 avea motor 1.8 16v de exemplu, 1.4 nu ştiu dacă au fost, or fi fost.
        http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

        Comment


        • or fi fost 1.4 ,dar 8v .Stiu ca pe 19 erau motorizari de genul 1.8 8v ,1.8 16v etc
          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

          Comment


          • @nepotu: n-am zis ca n-as da loganul pe un passat, dar nici nu cad pe spate la vederea siglelor de masini made in hitlerland. mai ales ca aia cu pisicute 316/318 si vw tdi mi-s dragi pana la lacrimi. mai ales aia care cum vad loganul ca-i depaseste se incoarda instant sa-mi arate ce masina bengoasa au. sa nu vii sa-mi spui cati bani am bagat noi in tutning si daca-i bagau aia ce amsini tari ieseu, ca din diferenta de pret intre teddy si lighean, iti tragi o motorizare de le trebuie la fumegatoarele alea 2 motoare si 5 turbine sa se tine dupa tine. passatul e alta clasa, asta de acord, plusurile sunt altele, masina aia n-a fost facuta sa bata la liniuta un logan si chiar daca se intampla asa, nu asta e motivul pt care ti-ai lua afumatoarea aia.
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • Originally posted by Octavian View Post
              Adica pe 0-400 metri diferenta de vreo 9-10 secunde intre 1.4 si 1.6 16V si pe 0-1000 metri diferenta de doar 3-4 secunde...?
              Hai lasa-ma...

              Cu aprox 130/h stiam ca termina 1.4 400 metri.
              In ~19 sec face 0-140 un 16V.

              Cat despre 400m intre 1.4 si 1.6 16V de unde ai scos diferenta aia de 9-10 secunde ? Cum naiba sa faca 400m in 25-27 secunde un 1.4 ? Nu e bicicleta ce naiba.

              Diferenta nu e asa mare pe 400m iar pe 1 km 3-4 secunde inseamna cam 130-160 metri. Altfel spus cam 29-35 de lungimi de masina. O fi putin ?

              Originally posted by Nepotu123 View Post
              geo_ultras, Seba: adevarul e ca niciunul din voi nu v-ati da Loganurile pe un c**** de balena fumegatoare, floxvagin cu tehnologie hitlerista 2.0 teddy, nu? Eu nu l-as da nici pe 2 Passat-uri, de tras nu prea trage, scoate si mult fum, te face si Loganu' chipuit si cu roata de rezerva acasa, plus ca am si alergie la piele, clima, navy, antifonare, comfort si alte mizerii din astea . Logan iz the best car eva' !
              Tu chiar imi lasi impresia ca postezi la misto. Din moment ce in 2008 am dat 10500 EU pe Logan, puteam sa imi iau fara probleme un volsvagan tedei sau alte tarabe de genul dar nu mi-am luat, am preferat un Logan nou. Ce te face sa crezi ca acum m-am schimbat si mi-as da Logan-ul pe aceeasi taraba ? Daca tu visezi la un rahat de unu noua tedei nu inseamna ca toti au aceleasi idealuri si ar prefera un Passat 1.9 full fara 75% din optionale, tinut in garaj cu 150 000 km reali pe bord si alti 200 000 ireali. Mai scurt spus, nu, nu mi-as da Loganul pe un rahat din ala. Prefer Audi dar benzina fara doar si poate si nou. Cand o sa am sa dau 1.5 miliarde pe o masina o sa imi iau si ceva premium, pana atunci merg si masini mai ieftine dar noi.
              Last edited by Shakar; 19 April 2012, 14:38.
              '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

              Comment


              • Cum au nimerit-o astia cu cursele de le fac pe 401 m- exact unde Loganu are avantajul greutatii ca alt avantaj n-are- ca dupa ce depasesti 140 si schimbi a 4 a s-a terminat cu smecheria..
                Uite asa se poate lauda tot romanu ca el cu atelajul lui da fum in nas tractoarelor de Audi sau Passat.
                Ca daca erau cursele pe o mila, se reducea thread ul asta la cateva pagini.
                Diferenta intre Audi 140 de cai si 16 v?
                TDI ul urca in viteza..si urca..140-160- 180 -cam pana pe la 210.Frumos, liniar,fara zgomote inutile.
                Loganu? Urca 'furibund' pana la 140 si termina a 3 a. Apoi schimbi a 4 a da un partz la 140 si te trage un pic inapoi... pana la 160 mai treaca mearga...si de la 160 in sus daca vrei sa ajungi la 190 ai timp sa tragi un pui de somn.
                De fapt nu poti sa te culci- ca face motorul parca e avionul in decolare, plus ca trebuie sa fii f atent la turbulente (alias vant) sa nu te trezesti in copaci!

                Eu zic sa ne vedem lungul nasului...
                Saab 9-5 Aero

                Comment


                • Shakar, Seba: Ma repet: pe topicul asta s-a impamantenit ideea ca Logan 1.6 16v ar fii cine stie ce racheta, masina de liniute suprema, si am ajuns sa o comparam cu alte masini mai puternice asa, aiurea in tramvai. Iar comparatia 1.6 16v vs 2.0 tdi e ca si cum m-as compara eu cu 1.4 cu 1.6 16v turbo, si sa zic ca nu-i nicio diferenta cruciala.
                  Shakar: nu visez la nicio taraba, mai am o alta masina din grupul VAG luata de noua, iar 10.500E n-as mai da pe un Logan nou nici daca m-ar pica cu ceara.. dar ce sa zic felicitari de achizitie, s-o stapanesti sanatos si fara prea multe rafale de vant dupa 140 km/h.
                  Sa nu transformam topicul de liniute in Logan nou vs sh strain, ca in fiecare caz sunt avantaje si dezavantaje, iar faptul ca tu consideri orice sh fiind un rahat cu 2 miliarde de km si curgand tablele si fumul dupa el e problema ta.
                  eugenmanea: BRAVO pentru post si mai ales pentru ultima replica. Acelasi lucru il sustin si eu: sa ne vedem lungul nasului!

                  Comment


                  • eugenmanea , felicitari , acuma poti sa te culci.

                    Comment


                    • Originally posted by Nepotu123 View Post
                      1) Shakar, Seba: Ma repet: pe topicul asta s-a impamantenit ideea ca Logan 1.6 16v ar fii cine stie ce racheta, masina de liniute suprema, si am ajuns sa o comparam cu alte masini mai puternice asa, aiurea in tramvai.

                      2) Iar comparatia 1.6 16v vs 2.0 tdi e ca si cum m-as compara eu cu 1.4 cu 1.6 16v turbo, si sa zic ca nu-i nicio diferenta cruciala.
                      3) Shakar: nu visez la nicio taraba, mai am o alta masina din grupul VAG luata de noua, iar 10.500E n-as mai da pe un Logan nou nici daca m-ar pica cu ceara..

                      4) Dar ce sa zic felicitari de achizitie, s-o stapanesti sanatos si fara prea multe rafale de vant dupa 140 km/h.

                      5)Sa nu transformam topicul de liniute in Logan nou vs sh strain, ca in fiecare caz sunt avantaje si dezavantaje, iar faptul ca tu consideri orice sh fiind un rahat cu 2 miliarde de km si curgand tablele si fumul dupa el e problema ta.
                      eugenmanea: BRAVO pentru post si mai ales pentru ultima replica. Acelasi lucru il sustin si eu: sa ne vedem lungul nasului!
                      1) Asta poate ai inteles tu. Eu in niciun caz nu am lansat ideea asta si nici la altii sincer nu am vazut. Nu este nicio comparatie aiurea in tramvai, atata timp cat diferenta intre ele pe 402m este de ~ 1 masina (<5 metri) eu zic ca sunt perfect comparabile. Tu sigur ai mers cu 2.0 TDI 140 CP si cu 1.6 16V ? La 16V schimbai la 2500 RPM ? Sau poate compari tedeiul cu al tau 1.4 si de aia esti asa impresionat.

                      2) Aici sunt ferm convins ca postezi la misto. Diferenta intre 1.6 16V si 2.0 TDI e mult mai mica decat intre 1.4 si 1.6 16V (stock - 105CP), mai exact ~1 masina pe 402m si vreo 2 secunde la 0-140. Aia cu 1.6 16V Turbo a fost un misto ieftin. Diferenta intre un 1.4 si 1.6 16V Turbo este ca intre un 1.6 16V si 3.0 TDI nu un amarat de 140 CP. Daca la 5 metri pe 1/4 mile si 2 secunde (17 vs 19) la 0-140 e avion, cum e 1.6 16V fata de 1.4 ? Avion super sonic ? SR71 BlackBird la Mach 3 ? Voi cu 1.4 vehiculati ideea ca diferenta intre 16V si 1.4 nu e chiar asa mare, insa intre 16V si 2.0 tedi e colosala .

                      3) La cum lauzi troncaricele alea impresia aia o lasi, ca visezi la una.

                      4) Multumesc.

                      5) Exact - sa ne vedem lungul nasului si sa nu mai postam niste exagerari crase, doar ca sa ne facem impus punctul de vedere. Eu te astept cu un 2.0 TDI, in special pe un Passat/A4 Break sa imi arati diferentele alea enorme.

                      Originally posted by eugenmanea View Post
                      Cum au nimerit-o astia cu cursele de le fac pe 401 m- exact unde Loganu are avantajul greutatii ca alt avantaj n-are- ca dupa ce depasesti 140 si schimbi a 4 a s-a terminat cu smecheria..
                      Uite asa se poate lauda tot romanu ca el cu atelajul lui da fum in nas tractoarelor de Audi sau Passat.
                      Ca daca erau cursele pe o mila, se reducea thread ul asta la cateva pagini.
                      Diferenta intre Audi 140 de cai si 16 v?
                      TDI ul urca in viteza..si urca..140-160- 180 -cam pana pe la 210.Frumos, liniar,fara zgomote inutile.
                      Loganu? Urca 'furibund' pana la 140 si termina a 3 a. Apoi schimbi a 4 a da un partz la 140 si te trage un pic inapoi... pana la 160 mai treaca mearga...si de la 160 in sus daca vrei sa ajungi la 190 ai timp sa tragi un pui de somn.
                      De fapt nu poti sa te culci- ca face motorul parca e avionul in decolare, plus ca trebuie sa fii f atent la turbulente (alias vant) sa nu te trezesti in copaci!

                      Eu zic sa ne vedem lungul nasului...
                      Esti atat de pasionat de liniute in cat nici nu stii pe ce distanta se fac, dar esti expert in ele. Sunt 402 metri sau mai exact 402.25 metri si asta este standardul la liniute, fie ca va place sau nu. Ca de obicei, posesorii ce masini "straine" isi refuleaza frustrarile cand o fura de la un amarat de Logan si vin cu scuzele - frate e mai usoara. Pai frate are suspensia inalta si moale, face balans la plecare, nu e aerodinamica, cutia nu e etajata cu liniutele in minte dar nu, astea nu conteaza.

                      16V trage bine pana la 130 km/h apoi onorabil (avand in vedere aerodinamica si cei 105 CP) pana la ~170 km/h pe TR4, pe TR5 e greu dar acelasi lucru se intampla si la TDI dupa 200. Uite un filmulet demonstrativ cu un foarte stock 16V, dupa 140 nu mi se pare ca s-ar termina deloc smecheria sau poate tu ai asteptari ca la 160CP.

                      Bucură-te de videoclipurile preferate È™i de muzica preferată, încarcă conÈ›inut original È™i arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei È™i lumii întregi pe YouTube.


                      Tot ce ne-ai aratat in postul tau este faptul ca ai ~20 CP in plus fata de 16V, cai care nu prea se vad si lucrul asta te deranjeaza. Motorul nu face deloc urat la viteze mari doar ca antifonarea fiind slaba se aude tare in habitaclu dar nici Kia ta nu e un etalon la antifonare. Ai spus-o de parca tocmai te-ai dat jos dintr-un Audi Exclusive dar uiti ca nici masina ta nu e din segmentul premium. Sa ne vedem lungul nasului, nu ?
                      Last edited by Shakar; 19 April 2012, 15:43.
                      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                      Comment


                      • @manea: Hai ca nu e chiar asa, si cred ca am grad mare de obiectivitate, pt ca nu mai am logan de ceva timp.
                        Masina lui CGK si a lui Fofonea pune mari probleme dieselarilor de 140 de ponei. Cu masinile lor am alergat niste poponari dintr-astia infatuati. Iar la semafor: "ce i-ai facut vere"? Era sa-i zic eu ce sa-mi fac el mie, dar mi-am muscat limba.

                        PS: vrei sa-ti zic ca masinea lui fofonea pe 1 si ceva din 2 nu se face de rusine fata de Mercedesul meu de 3000 cmc? Adica pana-n 50-60, se poate lua in "clont" cu orice.
                        Last edited by Cezar; 19 April 2012, 16:12.

                        Comment


                        • hai Cezare CA DE FAPT ORICE tractor 4x4 il face exact acolo foarte usor pana in 50 60. din cand in cand mai sofez pe un cheroke si chiar daca are cutie automata cu doar 4 trepte sigur nu discut cu nici un fel de logan. nu mai zic ca frigiderul meu 1149 se fac chiar de ras.http://www.youtube.com/watch?v=65J1pIoylTg

                          Comment


                          • Originally posted by CataFOF View Post
                            eugenmanea , felicitari , acuma poti sa te culci.
                            Originally posted by Shakar View Post
                            Tot ce ne-ai aratat in postul tau este faptul ca ai ~20 CP in plus fata de 16V, cai care nu prea se vad si lucrul asta te deranjeaza. Motorul nu face deloc urat la viteze mari doar ca antifonarea fiind slaba se aude tare in habitaclu dar nici Kia ta nu e un etalon la antifonare.
                            Originally posted by Cezar View Post
                            @manea: Hai ca nu e chiar asa, si cred ca am grad mare de obiectivitate, pt ca nu mai am logan de ceva timp.
                            Fratilor....usor usor iar o da Eugen Manea in Logan 1.6 16v Vs. Kia Ceed Asa ca luati-l usor cu explicatiile si pe Nepotu 123 care vorbeste de logan 1.6 16V NOU NOUT Vs masini din NEMTIA de 250/300 de mii de km cu 15/20 de ani in carca.

                            Nepoate sa vii sa vorbesti pe aici de masini straine din NEMTIA NOI NOUTE si nu de basini expirate care fumega mai ceva ca furnalul unei otelarii,,te rog eu.

                            Ps,,,sa moara Base..cand merg pe Autostrada in spatele unei AFUMATORI din astea dau aerul imediat pe recirculare ca ma lesina mirosul ala expirat de la teava de esapament
                            Apoi caut sa-l depasesc mai repede ca sa nu mi se innegreasca parbrizul de funingine
                            Last edited by Ivan Marian; 19 April 2012, 17:10.

                            Comment


                            • ivane tu de ce postezi pe topicul asta? cand tu nu faci asa ceva niciodata , lasa oamenii sa discute si sa isi spuna punctul de vedere!

                              Punctul meu de vedere: Loganul atat 1.4 , 1.6, 1.6 16v sunt demne de admirat daca sunt conduse cum trebuie , pentru ce au fost facute, si pentru faptul ca se tin dupa masini mai scumpe si din clase diferite.Ca noi suntem pasionati si le comparam la limita asta este partea a2a, asta nu inseamna ca si altii fac la fel. Diferentele sunt in primul rand de confort, consum , renumele brandului etc etc etc

                              Loganul daca vrei sa fugi cu el nu trebuie sa ai multe persoane in masina fata de alte TDI-uri care au fost construite ca masini de familie cu care poti cara fara probleme inca 3 persoane in masina+ bagaje aferente unei vacante. Poate sa imi spuna oricine orice ca daca umpleti loganul cu oameni si bagaje va veti tine dupa un TDI ca eu nu il cred... poate te tii dar sa schimbi in 6000 de ture pe cand celalalt merge destul de relaxat . Tdi-urile sunt ideale pentru mers la drum lung si confortabil la viteza de 140-150-160 cu un consum decent. Acelasi lucru il face si loganul ? Nu cred. Imi place loganul si nu as cumpara alte masini din segmentul lui, zic asta fiindca il compar cu fiatul de la munca care este execrabil.

                              Am avut logan 1.4,1.5, am avut laguna 2.2 dci si momentan conduc Fiat 1.4 (de la munca) , opel astra 2.0t , M. A classe 2.0 tdi , GLK 320 . Deci pot face o comparatie pertinenta zic eu.

                              Tin sa sublinez : Nu contrazic pe nimeni . Este doar parerea mea!
                              Interactive Design Lights & Sound <- click

                              Comment


                              • Pai Ivane, nu mai merge bre in spatele golf-urilor 3, ca de aceea ti se afuma parbrizul. La 10.000 euro se gasesc masini mult mai bune ca loganul, cu relativ putini km, dar nu asta face topicul discutiei.
                                Hai on-topic, cu liniute si altele asemenea.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google