liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by pirvu_alex View Post
    ivane tu de ce postezi pe topicul asta? cand tu nu faci asa ceva niciodata , lasa oamenii sa discute si sa isi spuna punctul de vedere!
    Parvule..nu fac liniute in cadru organizat,,,dar liniute pe A2 fac de cate ori merg la tara cu masini ca ale lui Eugen sau masini de care pomeneste Nepotu 123!
    Nu ai loc de ei pe A2 cand vad ca un logan vine din spate sa le dea flashuri Deci eu cred ca pot sa-mi dau cu parea pe aici ca doar nu dau cu paru/bata.

    Comment


    • Originally posted by Shakar View Post
      Esti atat de pasionat de liniute in cat nici nu stii pe ce distanta se fac, dar esti expert in ele. Sunt 402 metri sau mai exact 402.25 metri si asta este standardul la liniute, fie ca va place sau nu. Ca de obicei, posesorii ce masini "straine" isi refuleaza frustrarile cand o fura de la un amarat de Logan si vin cu scuzele - frate e mai usoara. Pai frate are suspensia inalta si moale, face balans la plecare, nu e aerodinamica, cutia nu e etajata cu liniutele in minte dar nu, astea nu conteaza.

      16V trage bine pana la 130 km/h apoi onorabil (avand in vedere aerodinamica si cei 105 CP) pana la ~170 km/h pe TR4, pe TR5 e greu dar acelasi lucru se intampla si la TDI dupa 200. Uite un filmulet demonstrativ cu un foarte stock 16V, dupa 140 nu mi se pare ca s-ar termina deloc smecheria sau poate tu ai asteptari ca la 160CP.

      Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.
      Nu -nu sunt pasionat de liniute de fapt nu m-am dat niciodata in adevaratul sens al cuvantului (micile harjoneli in trafic sunt atceva)
      Dar cand ii vad pe unii ca deja pentur ei Audi si Passat sunt niste basini de masini fata de 16v ul asta de unii au parerea ca e un proiect NASA...

      De unde ai tras tu concluzia ca nu se vad cei 20 de cai? Intreaba-i pe cei care s-au dat cu 1.6 GSL si apoi tragi concluzia.

      Eu imi vad in lungul nasului in sensul ca am mers si cu Jetta si cu Audi A4 si cu Passat de 140 de cai. Frate sunt la ani lumina fata de Kia/Logan din toate punctele de vedere. Ca nu sunt mai rapide decat cu o juma de masina pe 400 m fata de Logan...mare scofala!
      Si asta cu scosu fumului...cred ca voi confundati cu troacele de prin 1900 toamna care fumega pe autostrada! Eu 1 nu sufar in spatele unui Audi din 2007-2008!
      Last edited by eugenmanea; 19 April 2012, 17:48.
      Saab 9-5 Aero

      Comment


      • Manea cand ai tu timp sa iesi cu KIA aia afara sa ma anunti ca sa vin cu loganul, si iti demontrez ca din 1.4, 1.6 si 16v nu bati nici o masina.
        Pentru restul persoanelor care au postat, din cate am observat posteaza oameni care nu am nici o treaba cu o cursa auto, o cursa auto nu se rezuma la a accelera de la 100km/h in TR 5 si observi ca nu il depasesti pe ala din fata. Ideie topicului era ceva de genul Logan VS ...... 0-0, nu explicatii, date tehnice, si multe altele. REVENITI-VA!!!
        ON TOPIC:
        Eu 1.8t vrs vs 2.0T vrs stock 1-0
        Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

        Comment


        • Originally posted by Shakar View Post
          In ~19 sec face 0-140 un 16V.
          Cat despre 400m intre 1.4 si 1.6 16V de unde ai scos diferenta aia de 9-10 secunde ? Cum naiba sa faca 400m in 25-27 secunde un 1.4 ? Nu e bicicleta ce naiba.
          Diferenta nu e asa mare pe 400m iar pe 1 km 3-4 secunde inseamna cam 130-160 metri. Altfel spus cam 29-35 de lungimi de masina. O fi putin ?
          .................................................. ...............................
          .................................................. ................................

          Tu chiar imi lasi impresia ca postezi la misto. Din moment ce in 2008 am dat 10500 EU pe Logan, puteam sa imi iau fara probleme un volsvagan tedei sau alte tarabe de genul dar nu mi-am luat, am preferat un Logan nou. ..........................
          .
          Pai aprox 19 sec am spus si eu ca face 0-140/h, numa ca Seba spuse ca in ~17 sec...
          Nu l-am contrazis, pt ca chiar nu stiu. Astfel am spus ca rezulta vreo 10 sec diferenta, ceea ce nici eu nu cred.

          Un 1.4 mpi stock e chiar bicicleta )) , atata face: aprox 27 sec 0-140/h.
          Eu fac aprox 25 sec.
          Iti spun io pe incercate ca intre un 1.4 si 1.6 16V si pe 400m e diferenta maaaare !

          PS: cat despre TeDeI-uri, eu spun clar ca un Passat bun sau A4, nici in vremurile astea nu il iei sub ~14000 Euro, din Germania, nu de aici.
          Stiu asta pt ca frate-meu a cautat mult un A4 bun, l-a gasit in final...la mama dracu (1500 km de casa) si la 14850 Euro (95000 km la bord).
          Intr-adevar masina e tzata de matza.
          La 10-11000 Euro gasesti multe, dar cel putin din viziunea mea, nu sunt chiar ce trebuie.

          LE: desigur ca nu l-a luat pt liniute .
          Oricum, cum il are acum dus la ~165 cp (si vreo 340 Nm) trage frumos, la 180/h urca relativ repede.
          Last edited by Octavian; 19 April 2012, 18:24.

          Comment


          • Pai poate face 0-140 in 25 de secunde dar asta e altceva fata de 400m. Intr-adevar 16V termina pe la 130-135 400m dar 1.4 termina la viteza mai mica si IN NICIUN CAZ nu e diferenta de 10 secunde intre ele. 10 secunde ar insemna peste 300m intre 1.4 si 16V si nu vorbim de o asa diferenta. E mare dar nu atat de mare, de fapt asta e colosala.

            @ Aici e topic de liniute nu de altceva si 1.6/1.9/2.0 chiar sunt basini chiar daca are 4 cercuri pe capota. Nu am zis ca nu sunt mai masini ca Loganul (genial, o masina premium de 3-4 ori mai scumpa ca alta e si mai buna, surprinzator) dar aici vb de performante si poate sa aiba si B de la Bugatti pe capota, daca are 140 CP si 1550 KG NU e rapida. Eu nu ma apuc sa iti spun cu ce masini am mers (cel putin ca pasager) ca zici ca fac misto de tine, dar am ceva la activ.
            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

            Comment


            • Nu ma bag pentru ca nu am ce demonstra. Stiu limitele masinii mele.

              Dar..din cate stiu eu tu ti-ai cam luat-o de la un coleg cu 1.6 GSL- coleg care la fel ca mine nu se daduse in viata lui pe 401 m..ma rog 402.ceva (sunt sigur ca cei pasionati masoara).
              deci la timpul lui scade 1 sec experienta- dc tu erai la volanul 1.6 GSL sunt sigur ca experienta isi spunea cuvantul si scoteai un timp mult mai bun.
              Saab 9-5 Aero

              Comment


              • discutia asta ma face sa rad ...
                asta e un 0-100 la toyota prius http://www.youtube.com/watch?v=1ElbSxXs6RQ

                si asta e o replica dintr-un film de comedie Horrible Bosses


                Prius ala are "0-60 mph timing of 9.8 seconds" deci mai rapida ca orice lighean 16v nu mai vb de 1.4 )

                trageti voi concluziile )))))

                Comment


                • Pai si care e chestia ca Prius e mai rapida (ipotetic) ca Loganul ? Costa cumva 1/2 din pretul lui si ii da rusine ca nu imi dau seama ? E scumpa Toyota aia si apropo, 0-60 nu este 0-100.

                  @ eugen - nu prea stii bine, eu nu m-am dat niciodata cu KIA fiindca nu am gasit una sa ma dau cu ea. Daca as gasi un 1.6 m-as trage cu cea mai mare placere. Cred ca ma confunzi.
                  Last edited by Shakar; 19 April 2012, 20:40.
                  '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                  Comment


                  • Originally posted by Dennis_TL View Post
                    .............................................
                    Prius ala are "0-60 mph timing of 9.8 seconds" deci mai rapida ca orice lighean 16v nu mai vb de 1.4 )

                    trageti voi concluziile )))))
                    Nici macar pe 0-100 km/h nu e mai rapida ca 1.6 16V (scoate aproape 11 sec), si apropo de 0-140/h, scoate cu vreo 2 sec mai mult ca 1.6 16V.

                    Ce concluzie sa trac io acum?

                    more acceleration videos:http://www.youtube.com/playlist?list=PLBA52C0C3C8250DDC___________________________________________________Toyota Prius 113 PS NHW200...

                    Comment


                    • Cum va gasiti sa al provocati pe colegul cu Kia numai cei care aveti masinile modificate....dati va stoc la stoc si dupa aia vorbiti.Am impresia ca ati uitat ce cotete va ti cumparat..low cost.

                      Comment


                      • Si KIA este high cost sau cum ? Te-ai gandit ca e momentul oportun sa vii pe topicul de liniute/curse cu postul asta ? Merge ca pumnul in ochi.
                        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                        Comment


                        • nu era vb strict de timpul 0-100,0-300,402m etc etc
                          prius se vrea si chiar este ECO , costa dublu cat un logan ,nu se vrea "sport" si cu toate astea are ~ aceleasi performante ca si loganul (in mare). deci dragrace cu un prius(logan) e fix ...pix. comic, hilar chiar. Dar..go on , kia vs logan/ logan vs logan /aveo piseo coleo etc funny thread. Mai bine haideti la tulcea weekendul asta pe aeroport sa vedeti masini adevarate de dragrace !
                          si apropo de tdi uri , alea naspa fumegatoare puturoase cu 2milioane de km, unchiul meu are o umila skoda octavia 1.9tdi ARL 150cp stock, veche ..de prin 2002-2003, 6 trepte sa mearga la consum la 140km/h , are si niste piele belita la scaune de la atata uzura da inca face sauna iarna in scaunele alea , are si climatronic care culmea raceste perfect fara sa te ia durerea de cap si sa misti din 10 in 10 minute de rotite , mai incet mai tare ca in logan si ca sa vezi...merge "aproape" la fel de bine ca un logan nou nout 16v/17/18 cate vreti voi ...democar dc vii la aeroport sa te plimb putin un 0-224km/h ca are viteza maxima. merge si cu 5 in masina , n-are treaba sa ii cada cuplu in baie...ma rog , masini vechi,galagioase,tronca-tronca.......aaaa are si frane da nu de 258/259mm are mai modeste de 312mm de FABRICA. deci ma tata inainte sa vb de tdi uri cum ca sunt ultimele terminate macar condu 1(un) TDI decent si apoi mai vb!

                          Comment


                          • Voi nu o sa intelegi niciodata ca liniutele nu se fac pentru masinile cu peste 300 de cai sau peste 1000 de cai. Daca vei cauta exista campionat de drag si in romania ( in weekend la tulcea e prima etapa) in care toate masinile sunt grupate in anumite serii pentru ca lupta sa fie cat de cat egala.
                            Prima grupa este S1 in care intra motorul 1.4 aspirat.
                            In S2 intra motorul de 1.6 aspirat

                            Iar 2.0 teddy intra unde? la S4. Astept sa vad care teddy de 2.0 cu 140 cai castiga grupa.

                            Pun pariu ca niciun logan fie el 1.4 sau 1.6 (stoc), nu se va face de ras cum se face un teddy de 2.0 de 140 de cai la el in grupa.

                            Comment


                            • daca ai pus pariu...ai pierdut de acum , vezi timpii de anul trecut ! la s4 1.9tdi face legea in general.
                              iar logan 1.4...nu cred ca se va inscrie cineva nici macar pentru a se cronometra oficial si exact .
                              2.0tdi crezi ca vine stock cu aia 140cp? si cu 1500kg ? mai studieaza...

                              Comment


                              • Nu am nimic cu nimeni ..si eu sant posesor de logan dar prea le ridicati in slavi.Si au batut astia de la Dacia joc de noi cu conservele astea.Deschideti ochii si vedeti diferentele.Ti se pare normal ca in trafic cand te depaseste un nebun ,chiar si pe linia continua sa maresti viteza punandu ti viata in pericol daca unul e nebun ?Parca asta zicea cineva mai sus si se lauda ..mama l am facut.Asta da liniuta...SI inca o treaba...veneam cu un A8 de 6 litrii de la Constanta si mergeam cu 120-130 pana in autostrada..in spatele meu unu cu un Passat tdi se tot tinea de mine scai ,oare ce credeti ca am fct ?Am accelerat sau i am dat semnal dreapta sa ma depaseasca ?Daca omul se grabeste chiar si la Mall merita sa imi pun viata in pericol pt el ?POate si el se lauda pe forum Wv..mama l am fct pe unu cu Haudi de 6 litrii..Phew....drumuri bune si fara incidente.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google