liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Cristi_LCD View Post
    Alo. MPH nu KMH.
    Alo zici cand raspunzi la telefon nu cand discuti pe forum. 0-60 MPH nu inseamna 0-100 km/h.
    Last edited by Shakar; 20 April 2012, 12:28.
    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

    Comment


    • 0-60 mph = 0-96,5 km dar se accepta egalitatea cu 0-100 pt ca nu pot pune 0-62 mph numai ca sa fie egalitate perfecta.

      Comment


      • Originally posted by B997NDL View Post
        oricum te-ar face o kia de n-ai avea aer.
        Originally posted by Shakar View Post
        Pentru tine am putea gasi un Spark 1.0.
        Unde dau LIKE??

        Originally posted by B997NDL View Post
        0-60 mph = 0-96,5 km dar se accepta egalitatea cu 0-100 pt ca nu pot pune 0-62 mph numai ca sa fie egalitate perfecta.
        Daca pt tine 96,5 este egal cu 100..atunci despre ce vorbim aici?

        Eu stiu ca pt diferenta aia de 3,5 km se retine un permis. Deci corect este 62 MPH ( mile terestre) este egal cu 100 km/h.
        Atentie,,a nu se confunda cu MILE MARITIME

        Comment


        • daca nu te-ai mai grabi "sa ai dreptate" ai citi tot de mai sus si ai vrdea ca 100km=62 mile terestre. dar cum nimeni nu e dispus sa renunte la unitatile de masura, e acceptata egalitate.

          Originally posted by Shakar View Post
          Daca ai cea mai slaba motorizare din gama Dacia, rapida cat un Matiz de 1.0 nu inseamna ca trebuie sa fii invidios pe altii care se deplaseaza, nu se taraie.

          Vino tu cu o KIA din aia si vedem cine pe care face.

          Pana una alta la liniute ("organizate" nu prostii prin trafic in care eventual te dai singur) nu mi-a fost rusine de sigla lor de pe capota si le-am aratat senzorii de parcare la destule masini, mai notabile fiind Opel Vectra C 1.8 16V 122 CP, Ford Mondeo 1.8 16V 125 CP, Ford Mondeo 2.0 TDCI 116 CP, Opel Calibra 2.0 8V 116CP, Saab 9-3 (2007) 1.9 120CP, E46 318Ci 120CP. Pentru tine am putea gasi un Spark 1.0.
          stai linistit ca nu e nici pe departe slaba daca ii fac si un stage 2 te fac pana intr-a 3-a.
          si o kia chiar te face cand vrei tu (cea de 1,6..) crezi ca loganul 1,6 16v are vreo treaba cu altele cu aceeasi motorizare?! incearca-te cu un c4 de 1,6 115 cp
          Last edited by B997NDL; 20 April 2012, 12:57. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Originally posted by B997NDL View Post
            daca nu te-ai mai grabi "sa ai dreptate" ai citi tot de mai sus si ai vrdea ca 100km=62 mile terestre.
            Eu nu pot sa vRad,,ci doar vAd ca 60 MPH nu este egal cu 100 de km/h. Daca tu vRezi asta eu numai am ce comenta!! Toate bune !!!

            Ps...eu am scris corect....
            Deci corect este 62 MPH ( mile terestre) este egal cu 100 km/h.
            asa ca nu te mai grabi tu in afirmatii hazardate!

            PS 2...asteptam STAGE 2-iul tau cu mare interes !!
            Last edited by Ivan Marian; 20 April 2012, 13:10.

            Comment


            • Nu este acceptata nicio egalitate.

              0-60 nu are nicio legatura cu 0-62 (care se foloseste in unele teste) si diferentele pot fi semnificative desi unii au o problema sa inteleaga chestia asta.

              Nicaieri nu am vazut o echivalenta 0-60 cu 0-100. Daca folosesti 0-60 il iei ca atare ca sigur gasesti si 0-100 pentru masina respectiva si o sa vezi diferentele.

              Sunt masini care au 0-96 de 3.7-3.8 secunde si 0-100 in 4.1-4.2. Poti cauta singur alte exemple sa vezi ca diferentele sunt semnificative si nu echivaleaza nimeni 0-60 cu 0-62. Asa pot sa imi echivalez si eu 0-60 cu 0-100, sa faca spume baietii cu 1.9 TDI ca fac suta' in sub 10 secunde .
              '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

              Comment


              • 0-60 mph e defapt sub 0-100km/h... parca un 0-97 sau ceva de genul , deci irelevant sa ii zici ca e 0-100.
                plus cum ziceai mai sus , diferenta intre 0-60mph si 0-100 kmh chiar si la unele masini tari e de pana la juma de secunda)
                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                Comment


                • Cand astia de la Formula 1 se lupta pt fiecare SUTIME/MIIME de secunda... http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&...yY48UEhTv8Dinw ..... in parte,,vine Ndl sa spuna ca diferenta aia de 3,5 km la ora e irelevanta pt el

                  Asa ca Michael Schumacher a mancat bataie de la Sebastian Vettel pt doar o AMARATA DE MIIME DE SECUNDA !!!
                  Last edited by Ivan Marian; 20 April 2012, 13:42.

                  Comment


                  • Originally posted by Shakar View Post
                    @ eugen - nu prea stii bine, eu nu m-am dat niciodata cu KIA fiindca nu am gasit una sa ma dau cu ea. Daca as gasi un 1.6 m-as trage cu cea mai mare placere. Cred ca ma confunzi.
                    @Shakar ziceai mai sus ca cei 20 de cai nu se vad... si de-aia te-am intrebat de unde stii?

                    Ce modificari ai pe 16v tau?
                    Cum stai fata de MCD si Marx? Te-ai dat vreodata cu ei?
                    Amandoi au pierdut cu proceed de 1.6. Ce e drept MCD a pierdut la limita, dar a pierdut- in conditiile in care ceed ul era condus de un incepator in ale curselor.

                    Deci daca stai mai bine ca ei cauta un Ceed 1.6 stock (ca daca are chip...) sa te dai cu el (poate te ajut si eu- dar sa gasesc un coleg cu ceva experienta, nu novice).
                    Daca stai mai prost ca ei- nu te mai obosi sa cauti - n-are rost.
                    Saab 9-5 Aero

                    Comment


                    • Originally posted by MCD View Post
                      Manea cand ai tu timp sa iesi cu KIA aia afara sa ma anunti ca sa vin cu loganul, si iti demontrez ca din 1.4, 1.6 si 16v nu bati nici o masina.
                      Originally posted by eugenmanea View Post
                      Cum stai fata de MCD si Marx? Te-ai dat vreodata cu ei?
                      Amandoi au pierdut cu proceed de 1.6. Ce e drept MCD a pierdut la limita, dar a pierdut- in conditiile in care ceed ul era condus de un incepator in ale curselor.
                      Eugen...MCD ti-a facut o INVITATIE !!!

                      Tu deja spui altceva,,deci care este ADEVARUL?

                      Macar raspunde-i omului la postul ala si pe urma sa mai pomenesti de el pe aici!

                      Comment


                      • Manea vino cu masina ta cand vine si Marx, si facem o liniuta cu Procedul ala de 1.6, sa vedem ce-i poate pielea. Ce zici? Alexandru sigur serveste, si daca nu, servesc eu cu masina lui. M-as da eu cu tine, dar n-am cu ce: 1.6 hdi pe 1.7 t sau 3.0 pe 1.5 t. Deci nu ne prea potrivim...

                        Comment


                        • Ziceai ca parca m-am dat cu KIA si m-a batut. Ce legatura are cu ce ziceam eu ? Stiu ca nu prea se cunosc cei 20 de CP fiindca nu e greu sa te uiti pe datele oficiale, la niste filmulete, etc. Plus ca am mers cu 1.4 109CP si nu e deloc spectaculoasa pentru caii care ii are.

                          Nu stiu daca ai observat pana acum dar eu nu sunt din Bucuresti, nu m-am dat nici cu Alessandro nici cu MCD si nici nu stiu cum ai putea sa imi gasesti tu din B o KIA pentru mine. Apropo, stii cam ce se intampla intre Ceed 1.4 109 vs 16V 105 nu ? Un coleg de al tau (1.4 109) parca isi cauta adversar Logan 1.6 8V 87CP si sa fie 100% stock, in conditiile in care el are 22CP in plus. Asa si cu 1.6 126CP, nu mi-ar parea rau deloc ca iau bataie de la +21CP dar nu mai fi asa sigur de rezultatul final ca ai vazut 2 liniute vs alte Loganuri si crezi ca rezultatul e batut in cuie.
                          Last edited by Shakar; 20 April 2012, 14:30.
                          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                          Comment


                          • @Ivan Marian de ce nu citesti atent? I-am raspuns ca eu nu ma dau.
                            1. Nu ma pasioneaza nu m-am dat niciodata si nici n-o sa ma dau cu plecare de pe loc ptr ca tin la masina mea si nu am nimic de demonstrat (ii cunosc limitele)
                            2. Nu am experienta necesara deci probabil ca mi-as manca bataie de la cei care au masini modificate si se apropie ca si performante de 1.6 GSL.

                            Cu Marx o sa ma dau odata din mers asa just for fun ca intre prieteni fara suparare si fara sa trambitam dupa ca eu l-am facut pe el sau el pe mine.Dar mi-a zis sa mai astept ca mai are cateva chestii de pus la punct la masina lui.

                            Dar dc vreti incerc sa gasesc niste colegi pasionati de asa ceva. Altii decat colegul cu Pro ul alb care i-a batut pe Marx si MCD
                            Flopy parca vroia sa isi masoare fortele cu un 1.6 8v- dar nu gaseste unul stock.(el are 1.4 109 cai)

                            @Shakar am vazut ca esti din Craiova- dar asta nu te impiedica sa vii si pe la B nu?

                            1.4 109 cai e un motor decent dar nu uita ca e 1.4 si are vreo 300 kg fata de 1.6 8v (si te asigur ca kg in plus nu sunt din greutatea motorului ca e mai usor la Kia, si nici din plasticele din interior..daca intelegi ce vreau sa zic) . Si totul e ipotetic- vom vedea ce se intampla cu diferenta intre ele cand chiar se realizeaza.

                            Deci pana la urma ce modificari ai la masina?
                            Last edited by eugenmanea; 20 April 2012, 14:38.
                            Saab 9-5 Aero

                            Comment


                            • Originally posted by B997NDL View Post
                              stai linistit ca nu e nici pe departe slaba daca ii fac si un stage 2 te fac pana intr-a 3-a.
                              si o kia chiar te face cand vrei tu (cea de 1,6..) crezi ca loganul 1,6 16v are vreo treaba cu altele cu aceeasi motorizare?! incearca-te cu un c4 de 1,6 115 cp
                              E fara doar si poate cea mai slaba, fie ca iti place tie sau nu. Nici nu stiu de ce mai disutam pe tema asta atata timp cat dCi 70CP o ia de la 1.4 si cel de 85CP o ia de la 1.6 8V.

                              Cat despre Loganul cu 16V, chiar are mare treaba cu alte masini motorizate la fel, mai exact nu prea pierde vs alte masini de aceeasi putere (105-110 maxim). Daca ai fi fost atent ai fi vazut ca nu mi-ai facut probleme masini cu 125 CP.

                              @ eugen - doar nu crezi ca vin pana la B doar sa fac niste liniute, nu ? Modificari am destule, printre care folie omologata Global HPC 5, HU Pioneer 2300UB, 2 x 13CM Pioneer pe fata + 2 x 17 pe spate, senzori de parcare, etc .
                              Last edited by Shakar; 20 April 2012, 14:43.
                              '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                              Comment


                              • nici acum n-are 70. are powerbox si e in 85 cp. dar cu stage 2 (pe care inca nu m-am convins ca pot sa-l fac fara urmari negative asupra masinii ) sunt sigur ca fac orice 1,4 si 1,6 8v si pana la a treia chiar si 16v
                                eu vad cum pleaca acum de pe loc, numai cu powerbox-ul.. si daca vii in bucuresti ne putem vedea.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google