liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu am masurat eu. Datele sunt luate din revista automotorsisport si cred ca sunt destul de corecte avand in vedere ca masuratorile sunt facute prin satelit cu aparatura performanta creata special pt. asa ceva. Probabil ca Loganul de 1.6 16v scoate cu pana intr-o secunda mai bine pe 400m decat Cee'd 1.4.
    Apropo de Logan, intr-un alt numar al revistei automotorsisport erau masuratori pt. MCV 1.6 16v ( greutate aproximativ egala cu Cee'd 1.4 ) si timpii erau mai slabi decat la Cee'd 1.4, ceva de genul 0-100km/h in 11.8s si 0-130km/h in 21,x s.

    Diseara nu pot. Plec la un gratar si voi consuma bauturi alcolice.

    Comment


    • Originally posted by ionescu liviu View Post
      Cristi_XP, e vorba de opel astra bertone 2.0 turbo, nu de logan.
      hai serios ?)
      reciteste un pic postul meu si arata-mi si mie unde am scris ca e logan ...

      Originally posted by Cezar View Post
      Dezavantajul ESP-ului se vede pe circuit, nu pe 400 m. Iti dozezi corect acceleratia si ai timp bun.

      Hai diseara pe Kisseself sa ma dau si eu cu tine o tura.
      nu poti face o plecare ca lumea din cauza ESPului, pentru ca la cea mai mica rupere de aderenta iti taie de tot acceleratia ,deci cel mai bine e cu el off.La automate e altfel, ca nu te lasa nici cutia sa rupi aderenta cum ar trebui...
      Last edited by Cristi_Xp; 22 April 2012, 12:54. Reason: Automerged Doublepost
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • Originally posted by aleXpeed View Post
        Bertonele turbo are dezavantajul ca nu are butonul de dezactivare a TC-ului si astfel 325-ul sta inainte.
        Cat de greu este ca la liniute sa ii scoti siguranta si sa fie nefunctional TC-ul ? Cred ca pierzi si ABS-ul dar oricum nu conteaza, nu te lasa sa pleci la potential maxim prostia aia.
        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

        Comment


        • depinde de masini shakare.O eroare pe ABS/TC/ESP iti poate baga masina in limp mode si atunci ai facut un rahat,presiune mica in turbo,avans zero etc.
          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

          Comment


          • Am un prieten care a avut o buna perioada un Bertone 2.0T 192CP si stiu ca mergea. Masina era super, cu fiabilitatea nu prea excela dar a si luat saraca...

            LE - daca e stoc 325-ul ar trebui sa nu puna nicio problema. Stiu ca Bertonele pe 1 si 2 statea bine de tot cu 330i (E46 evident), pe 3 insa nu mai avea nicio sansa.
            Last edited by Shakar; 22 April 2012, 12:58.
            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

            Comment


            • Problema e sa stim unde e tabloul de sigurante, care e siguranta, i-am zis sa faca un sistem pe buton cu legatura la firul care se ocupa cu ESP-ul ala, am citit pe net ca sunt cativa care au facut un sistem de dezactivare a ESP-ului la Bertone Turbo. Abia ce are masina.
              4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

              Comment


              • siguranta din ABS trebuie sa fie , daca omori calculatorul de ABS nu mai merge ESP .ESP e de fapt in ABS , nu cred ca e calculator separat si chiar daca e , nu mai are de unde sa isi ia informatia , ca ii trebuie de la senzorii de ABS din roti.Deci daca omori ABS , omori si ESP.
                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                Comment


                • Frate era 4 dimineata cand am postat, nu am nici o modificare la masina, siguranta de esp nu este in blocul de sigurante din bord, este undeva la motor. Golful era mk4, si mare spanac am zis evoX in lox de lancerX care are aceasi caroserie
                  Interactive Design Lights & Sound <- click

                  Comment


                  • Offtopic:
                    Mai schimba avataru ala...
                    aaaa.......si motorizarea )))
                    Fara Semnatura.

                    Comment


                    • Mercedes vs Skoda vs Astra Bertone:
                      1. plecat prost skoda, castigat Mercedes pe 400, apoi devansat de catre Skoda, Bertone last
                      2. plecat bine, a castigat Skoda lui Dan cu o masina, Bertone last
                      3. plecat din 60 km/h, s-a dus Skoda in fata Mercedesului, Bertone nu a participat.
                      Bertone: 2.0 stock
                      Skoda: 1.8, 0.9 bar max, intercooler si evacuare
                      Mercedes: 3.0 automat, cu o singura modificare, si anume, spalat.

                      Deci, clasamentul per total:
                      1. Skoda
                      2. Mercedes
                      3. Astra.

                      Cateva date despre masini, in varianta lor stock:
                      1. Skoda
                      2. Mercedes
                      3. Astra
                      Last edited by Cezar; 22 April 2012, 23:22.

                      Comment


                      • Si cand "am plecat bine" am dat fum grav....la plecari cu start dupa loc trebuie exersat bine de tot:
                        prima plecare tinuta constat in 2000rot/min masina a dat in nas si asa am plecat cu un dezavantaj de o masina jumate si in fata lui mecedes si bertone.
                        a doua oara zis ca sa maresc turatia 2200-2500 rot/min fluctuat, plec in patinaj artistic dar am plecat cat sa nu am mai de recuperat o masina jumate.
                        In drum spre casa X5 new model habar nu am ce motor, baraia grav, i-am dat de nu a avut aer.
                        Last edited by Cezar; 23 April 2012, 00:09.
                        Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

                        Comment


                        • parca era vorba de curse logan?

                          Comment


                          • unii dintre noi am schimbat utilajele si decat sa vad offtopicurile voastre, nu mai bine vedeti voi niste rezultate auto.
                            Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

                            Comment


                            • la skoda club l-au afumat baietii ... s-a in tors la stockaturi....

                              oricum trag foarte bine toate cele 3masini ... cel mai mult imi place sunetul v6 -lui

                              Comment


                              • mercedesu e senzatie. si lux si putere

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google