liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cand mai vedem o linie)?
    4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

    Comment


    • eu nu inteleg ce fac aia din club Skoda, sau club BMW.
      la aia AC ul, airbagurile si ABS ul sunt standard.

      ce scuze or gasi cand iau bataie ??

      cred ca dau vina pe piele, pe scaunele cu masaj, si pe senzorii de ploaie din parbriz

      Comment


      • scoda are scaune cu masaj? care, s100? din aia cu bmw, juma'te au pisicuta de 1400kile si 101cp, c edracu de pretentii sa emita aia? un lastun intretinut ii rupe pe genunchi la semafor, cu balenele alea. multi au impresia ca daca au 100 d ecai, nu are absolut nici o importanta ca masina are 4 tone...
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • caii aia sunt mai buni, origini nemtesti hraniti cu castraveciori de la vecini...
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by Seba View Post
            scoda are scaune cu masaj? care, s100? din aia cu bmw, juma'te au pisicuta de 1400kile si 101cp, c edracu de pretentii sa emita aia? un lastun intretinut ii rupe pe genunchi la semafor, cu balenele alea. multi au impresia ca daca au 100 d ecai, nu are absolut nici o importanta ca masina are 4 tone...
            Aham... incearca sa le explici asta "cunoscatorilor"(si sunt multi ai dracu) care merg la liniute, sa vezi cum ti-o baga pe aia "n-are cum bre sa castige Loganu, Bmw-ul ie sport, ie da fugaa" . Chiar nu conteaza ca masina avea 100 cai acum 20 ani cand avea si 500.000 km in minus, ca are 1400 kg cu tot cu rugina sau alte detalii "nesemnificative". Dupa linie e si mai amuzant cand auzi scuzele: am pierdut startul, patineaza ambreiajul, benzina proasta + alte picanterii .

            Comment


            • Nu stiu de unde le scoateti, un E36 316-318i are pana in 1150 kg.

              Treaba e ca dupa 20 ani nu mai are toti caii sub capota, altfel un 318 n-ar avea nimic de pierdut in fata unui Logan.

              Comment


              • Originally posted by Nepotu123 View Post
                Aham... incearca sa le explici asta "cunoscatorilor"(si sunt multi ai dracu) care merg la liniute, sa vezi cum ti-o baga pe aia "n-are cum bre sa castige Loganu, Bmw-ul ie sport, ie da fugaa" . Chiar nu conteaza ca masina avea 100 cai acum 20 ani cand avea si 500.000 km in minus, ca are 1400 kg cu tot cu rugina sau alte detalii "nesemnificative". Dupa linie e si mai amuzant cand auzi scuzele: am pierdut startul, patineaza ambreiajul, benzina proasta + alte picanterii .

                Asta pt ca stati de vorba cu toti inaptii. Stii zicala nu? Te bagi in tarate, te mananca porcii.

                Comment


                • Originally posted by Octavian View Post
                  Nu stiu de unde le scoateti, un E36 316-318i are pana in 1150 kg.

                  Treaba e ca dupa 20 ani nu mai are toti caii sub capota, altfel un 318 n-ar avea nimic de pierdut in fata unui Logan.
                  Poate 318 is ala de 140 ponei, si sa fie bine intretinut, cu 318i de 115 cp n-ai sanse in fata 1.6 16v. Chestia e ca Bmw-urile alea au ani si km garla, astfel am vazut si 320i batut de Logan 16v.

                  Comment


                  • Pana dati de un "320" cu 2.5 sau 2.8 si v-a rezolvat cazanu'.
                    4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                    Comment


                    • Originally posted by Nepotu123 View Post
                      Poate 318 is ala de 140 ponei, si sa fie bine intretinut, cu 318i de 115 cp n-ai sanse in fata 1.6 16v. Chestia e ca Bmw-urile alea au ani si km garla, astfel am vazut si 320i batut de Logan 16v.
                      ai condus sau te ai dat cu asa ceva ? ca sa stii ce vorbesti ?

                      eu am avut e30 1.8 M40 si am 16v. daca e in mintile lui si are toti caii e30 ul bate rau 16valvele.
                      1 si 2 sunt cam la fel da pe 3 pa si la revedere. 2-3 masini fara probleme
                      gandeste te ca are 1030 kg 115 cai la 5800 rpm cum ar putea sa bata Loganul care are 1150 kg si 105 cai la 5750 ? plus ca are rapoarte finale mai scurte ca la logan ? am batut suficiente 16v cu el si de pe loc sin mers incat sa fiu sigur cum sta treaba.

                      uite te aici http://www.carfolio.com/specificatio...car/?car=14234

                      Comment


                      • Noi vorbeam de pisicute, adica de E 36 318i

                        115 PS (85 kW; 113 hp) @5500 rpm 168 N·m (124 lb·ft) @3900 rpm si 11.3 sec 0-100 km/h si vreo 12xx kg.
                        Daca tu susti ca o masina din asta din 90 si putin cu cine stie cati km, bate un Logan nou de 105 cp si 10.2 sec 0-100 km/h atunci nu stiu cine vorbeste aiurea.

                        Comment


                        • eu vorbeam de urs...e30. "pisica" este e36

                          cu e36 nu m am dat niciodata dar uite ce spun cifrele http://www.carfolio.com/specificatio...car/?car=56364

                          Comment


                          • Parca esti unul din aia de ma chinuiam sa le explic degeaba ca o pisicuta din asta avea caii si timpii aia acum 15 ani cand era NOUA si motorul n-avea 300.000 km. Oricum se convingeau ei singuri la finish .

                            Comment


                            • eu nu vorbesc de scheleti din rugina inmatriculati in Bulgaria care transporta muncitori colorati pe santiere. cunosc cateva e36 in stare impecabila. atat tehnic cat si estetic.

                              Comment


                              • Poate dai de o pisica cu motorul in mintile ei.

                                Am in cartier un e30 berlina 316i din 1990 cu aproape 120.000 km. REALI si trage foarte tare. A pierdut cu un R18 turbo de 140 cp la diferenta de juma' de masina pe 400m.

                                Eu cu gazu' cand m-am dat cu un Golf 3 1.8 de 90 cp, l-am batut cu jumatate de masina iar apoi s-au dat ei doi, Golf-ul cu E30-ul si si-a luat Golf-ul camioane...

                                Totul e ca motorul sa fie in mintile lui, nu ma asteptam ca un 316 sa traga asa tare.
                                4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google