liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Acum citesc despre axa cu came,acum imi dau seama...... Imi cer scuze daca spuneam tampenii,macar invat din greseli......

    Comment


    • mi s-a luat de modificat. Cel mai usor de modificat la 1.4 si cel mai ieftin si mai ales cat mai aproape de legal este o incercare a mea doar ca m-am razgandit avand in vedere ca m-am gandit ca mai bine strang bani pentru o masina care e la un alt nivel decat sa ma chinui atat pentru un castig mic pe care nu il voi folosi foarte des, adica nu ar fi foarte folositor.


      Astept sa fiu chemat .

      Comment


      • Originally posted by fanrenault View Post
        Eu am 1.6 tu ai 1.4,la mine vine bine cutia de viteze(ajung la viteza maxima cu a 4.a de visez de rapid si dau a 5.a care ia 190 maxim) "si asta cu gaz ajung la 160 lejer", si dacia e masina de familie nu de curse, si oricum 75 cai de pe logan merge mai bine fata de alte masini precum golf de 75 de cai , mai are si 16v si are tot 75 cai. Si ingienrii aia nu sunt stupizi de au facut asa masinile. Mcv.ul are cutie mai scurta ca e mai grea si sa aibe cuplu mecanic mai bun,de exemplu mcv 1.4 face suta in 17 secunde , un logan belina face suta in 13 sec.
        Cand ti-o lua tie 190 km/h pe gaz o sa zboare porcu' cu Loganu in spate cu tot.
        1.6 nu ia 190( nici macar pe ceas) nici pe benzina... ca sunt fel de fel de "reisari" cu ceasurile de bord dereglate cu erori imense asta e partea 2-a. Ia pune un Gps pe bord si filmeaza te rog cum iei tu 190 km/h, ca tare sunt curios .

        Comment


        • Ziceam de ceasuri aici 190 real in jur de 179 ,si intradevat pe benzina ,180 pe ceas fix ia cu gpl. Si gazult e foarte bun la sprint,dar pana la 170 pe ceas,be penzina cred ca si mai tare 0.160,inca nu am incercat. Am si un clip cu acceleratie 100 -160 urcare panta,ce a urcat repejor tot pe gpl.

          Asa injectoare am la sistemul gpl milano



          Bucură-te de videoclipurile preferate È™i de muzica preferată, încarcă conÈ›inut original È™i arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei È™i lumii întregi pe YouTube.


          Sa fi avut halucinatii si camera video de la telefon? 175 la urcare panta pe gpl? Se pare ca e real 166 pe gps.
          Last edited by Seba; 2 July 2012, 20:51. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Originally posted by fanrenault View Post
            ..............................
            Daca ai rapoarte scurte,o sa suferi penalizari de timp cand sechimbi vitezele fata de o masina care nu schimba asa de des............
            Daaaaaaa...d-aia Loganurile de cupa la 100/h sunt deja in tr IV si afuma la demaraj si 1.6 16V...

            PS: alea de cupa au motor 1.6 mpi.

            Comment


            • Daca schimbi ca si cum te-ai plimba pe bulevard pierzi timp, dar daca schimbi bine nu ai ce pierde.Powershifting rullz
              Bucură-te de videoclipurile preferate È™i de muzica preferată, încarcă conÈ›inut original È™i arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei È™i lumii întregi pe YouTube.

              AG 16 Y M A

              Comment


              • Dar nu uzeaza mai rapid ambreajul motorul daca schimbi asa?

                Comment


                • Ambreaju sa uzeze motoru...? Sau motoru sa uzeze ambreaju?
                  Cred ca ultima.

                  Nu, va tinde sa tina la infinit... Acum vrei sa f..ti dar n-ai da din cur, scuze!

                  Comment


                  • deci ma gandeam eu ca nu e bine sa schimbi asa

                    Comment


                    • Stiam tehnica dar nu mi-a dat prin cap sa incerc. Oare suporta powershift-ul cutia Loganului avand in vedere cursa lunga a schimbatorului, sau e nevoie de shortshifter?

                      Comment


                      • Suporta, doar ca nu are acelasi efect ca si cand ai avea shortshifter.
                        Eu asa schimb cand ma dau, am si short si taiat din levier.
                        Problema e ca daca ai ambreiaju reglat sa tina mai jos si nu il calci de tot o sa trozneasca cand schimbi treptele.
                        Nu recomand sa schimbi asa din 3-4 ca exista riscu sa intre a2a mai ales cu shortshifer.
                        AG 16 Y M A

                        Comment


                        • intra 2-ul si fara shortshft din 3. xp poate confirma
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • sau poti schimaba fara sa apesi ambreaju cum fac eu ) avand un " short shifter " home made ...........si atunci sa te plangi ca se distruge cutia ........
                            sigpic
                            Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
                            http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

                            Comment


                            • Daca doar ar trozni ar fi bine, chestia e ca nu primeste treapta, caraie si pa liniuta, din cauza asta am si intrebat daca merge stock... pana mesteci acolo in mamaliga cu gazu' la podea e posibil sa te alegi doar cu carait . De curiozitate o sa incerc sa vad daca e "rentabil" sa schimbi asa in configuratia stock a schimbatorului.

                              Comment


                              • se poate schimba power shift si cu levirul stock ..e o chestie doar de sincronizare mana-picior ...nu v-a avea acelasi impuls ca ce-a short shiftata
                                sigpic
                                Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
                                http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google