liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Acum o sa fac ca Stig. Te-am batut, gata, toata viata nu ma mai dau ca si-asa te-am batut, ma retrag in glorie)). Sau nu, cum ii cerea MCD lui alessandro revansa iar alessandro nu mai vroia). Imi place sa te sacai la creieri ca te-a batut o fumigena stock si full)).

    Sigur trebuie sa traga a ta mai bine ca dci-ul:P.
    4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

    Comment


    • Eu recunosc ma...nu e problema

      M am mai luat odata cu MCD u si m a articulat vreo 2 masini

      Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

      Comment


      • Originally posted by alessandro View Post
        Cand el schimba in 2 eu mai trag cu 1 si sar in fata juma de masina

        Cand el schimba 3 la 85 eu mai trag pana la 100 cu 2

        Iar de la 100 la 150 sunt in 3 si termin cu 3 pe cand el mai schimba o treapta.

        Cutia lunga iti ia din cuplu dar iti da turatie la roata.

        Este mai lunga fix cat trebuie. Daca era mai lunga de atat...da pierdeam

        Viteza maxima o ia in 4. Inainte trebuia sa ma rog de ea sa ajung la 190 iar acum cu 4 inchid turometrul si ajung la 190 192 kmh pe GPS fara nici un efort. De ce ? Pentru ca 4 este mai scurt decat 5 stock si mai lung decat 4 stock

        Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

        P.S. ne am dat din mers cu a 1 a din 20 kmh
        Stateam fix egali pana schimba el in 2 si ramanea putin spate si nu ma mai ajungea
        Trebuie o liniuta... plecare de pe loc. Eu zic ca deja cand schimbi in 3 esti in fata cu cel putin 1/2 masina, daca nu chiar cu o masina. (cu cutia stoc, la plecarea de pe loc se pierde timp - timp in care tu deja cresti in viteza)

        Comment


        • Ioane tu ai vazut ce demultiplicare are cutia aia?
          Cu treapta 1 zici ca-i treapta a 2 a. Cum sa plece mai bine?
          Eu tot nu inteleg...Poate sunt greu de cap, dar cineva sa-mi explice si mie.
          De ce o masina cu o rata de demultiplicare mai mica este mai rapida ca una cu o demultiplicare mai mare?
          Nu are nicio logica si se bate cu fizica bot in bot, de aceea ar fi buna o explicatie, pt ca eu efectiv nu o vad.

          PS: La plecarea de pe loc se pierde timp cu una stock? Pleaca tu cu a 2 a de pe loc vs unul ce pleaca cu treapta 1... Care o fi mai rapid, tinand cont ca au aceleasi specificatii. Ca fapt divers, cand m-am dat cu bezme (2.0tdi 170) am plecat in modul confort - treapta a 2a (3.0 v6 240 cai) si m-a articulat 1 masina si ceva. Cand am plecat de pe modul sport, a fost diferenta si mai mare in favoarea mea. Deci, cum poti spune ce ai spus?
          Last edited by Cezar; 8 December 2012, 17:56.

          Comment


          • @ Cezar - Eu am "vazut" ce demultiplicare are "cutia aia". Am facut tabel de calcul cu rapoartele, respectiv viteza/turatia pe fiecare treapta, am facut si graficul cutiei STOCK versus Cutie SuperNova. Din pacate graficul nu pot sa il incarc aici pe forum.
            Mai mult, am vazut si cum merge masina lui Alessandro.

            La plecarea de pe loc (la turatii mici 1000 - 1500 rpm) tr. 1 SN este destul de apropiata de tr.1 STOCK - diferenta apare in ture sus. (ma refer la raportul total de transmitere)

            Intre treapta 1 SN si treapta 2 STOCK e diferenta uriasa (ma refer la raportul total de transmitere) - nu poti pleca cu treapta 2 la o liniuta, fii serios. Cine ti-a spus ca tr 1 SN e ca tr 2 stock? Tr. 1 stock = Tr. 1 SN. Diferenta e numai la diferential.

            Mai pe inteles - adica sper sa intelegi - nu stiu ce motor ai tu, insa 1.6 16V are cuplu foarte bun. Treapta 1 stock e prea scurta, turezi motorul degeaba si masina abia se misca. (e buna pentru urcat o panta foarte abrupta sau daca vrei sa tragi vreo 2 remorci dupa tine)

            PS: Poate urca Alessandro graficul cu pricina aici pe tread, sau pe threadul unde este prezentata modificarea respectiva, ca sa poata fi vizualizata diferenta intre cele 2 cutii
            Last edited by ion_R5; 8 December 2012, 18:12. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Cum sa fie prea scurta? Ca o pun in nas daca nu ii dau gaz peste 3500 rpm...
              In clipul postat de alex, in treapta 1, la 3000 rpm are 40 km/h. Cat are o cutie stock in treapta a 2 a la 3000 rpm?

              "Diferenta apare sus in ture" - isi schimba numarul de dinti cand se tureaza motorul, ca pe asta n-am inteles-o.

              PS: Eu am motor de 600 cmc, insa cuplu bun pe 16v?
              Last edited by Cezar; 8 December 2012, 18:11.

              Comment


              • @ Cezar, ai vazut vreodata un grafic viteza/turatie al unei cutii de viteza? Daca nu ai vazut sau nu stii despre ce este vorba, nu vad cum as putea sa iti explic, sau cum ai putea sa intelegi?

                Raportul total de transmitere pe treapta 1 STOCK - care este 1 linie pe graficul respectiv - are panta mai mare decat treapta 1 SN. La 1000 rpm cele 2 linii sunt destul de apropiate - la 5000 rpm cele 2 linii se departeaza (au pante diferite) --- nu iti pot "povesti" un grafic. Trebuie sa il vezi, ca sa intelegi.

                600 cmc? Vorbesti despre o motocicleta? Pai N-are cuplu. Are cuplu mic si turatie mare.

                P = [omega]x[M]

                Puterea e produsul dintre Moment si viteza unghiulara. Daca n-ai cuplu, trebuie sa cresti turatia, ca sa atingi o anumita valoare a puterii.

                Vorbim de fizica de liceu...
                Last edited by ion_R5; 8 December 2012, 18:20. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Nu, n-am vazut niciodata un astfel de grafic, te rog sa mi-l explici si mie. M-ar ajuta in paint, daca ai putea face. Ms frumos.

                  PS: nu te pierde in detalii, informatia fiind chiar in fata ta, legat de ce motor am pe masina Scrie la detalii, sub poza.
                  In fizica de liceu stiam ca puterea este lucru mecanic pe timp. Sau stiu gresit?
                  Ce treaba are viteza unghiulara? Lucram cu vectori?
                  Last edited by Cezar; 8 December 2012, 18:33.

                  Comment


                  • Citez: "Motorizare : 3.0 V6-240 armasari / 1900 - 90 ponei / 1600 - 50 ponei / 0.6 - 55 "

                    Nu stiu care ar fi Loganul tau din lista de mai sus, la care te-ai putea compara cu alt Logan.

                    Ai PM pentru partea cu graficul

                    Comment


                    • N-am logan, dar hai sa discutam putin despre putere, ca m-ai bagat in ceata.

                      Puterea nu este lucrul mecanic efectuat intr-o unitate de timp? Adica J/Sec?
                      Ce treaba are viteza unghiulara si momentul?

                      Comment


                      • Pai cum te-am bagat in ceata?

                        Lucrul mecanic e forta ori deplasarea. Deplasarea pe timp este viteza.

                        P = L/t = Fxd/t = Fxv

                        Pentru miscarea circulara, caracteristicile sunt Momentul si viteza unghiulara.

                        Comment


                        • hai ca a ajuns threadul asta lectie de fizica ... alexpeed lasa tractorul si vezi de benzinar daca vrei sa calci pe urmele lui MCD

                          Comment


                          • Va complicati degeaba. E foarte simplu sa calculezi puterea unui motor.

                            Cuplu * turatia / 7123. De exemplu 1.6 16V are la 3750 RPM 78CP. Din formula este clar ca daca vrei sa maresti puterea, ori cresti cuplul (cilindree mai mare sau turbo) ori cresti turatia.
                            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                            Comment


                            • nu s-a mai postat de ceva timp pe aici,dci meu 105cp vs peugeot 407 1,8 16V,am facut de la 0-110,3-0 in ideea ca 407 are 1500kg,stima

                              Comment


                              • N-am inteles o iota din ce ai spus. Invata sa pui corect virgulele si sa inchei o propozitie / fraza.
                                Ai facut 0-110 de 3 ori, si de 3 ori ai iesit castigator, da?
                                Si ai facut acest test in ideea ca peugeotul avea 1500 kg?
                                Sau ai castigat tu ca peugeotul avea 1.5t?

                                Eu unul nu cred nimic din ce spui.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google