Logan 1.6 16v 2007 vs. Renault Megane Combi 1.6 16v 2000

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Bate Loganul fara drept de apel

    Comment


    • #17
      Asta e CLAR!

      Comment


      • #18
        pai normal ca e masina mai usoara berlina,intotdeauna asa e,adica un break e mai greu ca o berlina si de aici si performante dinamice mai mici cu aceeasi motorizare.

        Comment


        • #19
          Mihai _ c : Renault-ul este din 2000 . Daca Golanul are un motor Renault dupa 2004--2005 nu crezi ca este superior ? Chiar daca au specificatii identice , totusi sunt 4 - 5 ani diferenta . Este o alta generaie , poate avea ceva imbunatatit . Dupa 2-3000 de km Loganul va zbarnai pe langa Renault. Mai pui si dif de greutate care inseamna destul de mult . Sunt curios de specificatiile pt 1.6 16v la Golan si Megan, generatia actuala si aceeasi caroserie ( berlina ) daca sunt diferite sau sunt identice . Eu banuiesc ca Golanul 16v este o generatie putin mai veche a Meganului 1.6 16v . O sa verific .

          Ar trebui sa compari masini cu aceeasi categorie : berlina - berlina , break - break etc .
          B -X X - DDF x 2

          :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

          Comment


          • #20
            M-am uitat pe datele tehnice de la ambele masini .
            Golan 105 cp , 148 nm , 183 vmax , 0-100km/h in 10.2sec , 1115 kg
            Megane 110 cp , 151 nm , 193 vmax , 0-100km /h in 11.1 sec , 1200 kg.

            Eu vad cp si cuplu mai mare la Megane , 0-100 km/h mai rapid Loganul , greutate mai mica Logan , vit maxima mai mare Megane .

            Este vorba de motoarele cu care sunt echipate ambele masini acum si date tehnice furnizate de dealeri .
            Si ma gandeam peste aprox 2 ani sa imi iau Megane 1.6 16v . Ma sucesc .

            Ce ziceti ?
            B -X X - DDF x 2

            :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

            Comment


            • #21
              Meganul are 107 cp nu 110(asa reiese din talon)
              Frana de mana trasa pana in tavan,treapta a-II-a cu pedala in fund.....peste 5000 rpm=DRIFT nu altceva!

              Comment


              • #22
                Originally posted by Stuke View Post
                Meganul are 107 cp nu 110(asa reiese din talon)
                Probabil ca asa reiese, eu unul nu am avut ocazia sa ma uit pe talonul de Megane . Am scris ca sunt datele tehnice furnizate de dealer .
                B -X X - DDF x 2

                :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                Comment


                • #23
                  daca voi chiar credeti ca acea diferenta de 0,2 secunde intre masini o veti simti in trafic, va inselati...numai daca ati fi vreun vatanen, loeb sau solberg...iar daca aici sa zicem ca masinile sunt egale, cand vine vorba de bani, avantajul e clar in favoarea loganului. acest avantaj dispare insa cand e vorba de confort si siguranta. deci daca va multumesc perormantele megane-ului si va permiteti sa platitit bani in plus pe intretinere, confort si siguranta, loganul iese din discutie. pana la urma, orice comparataie se reduce la bani si la ce anume esti dispus sa renunti pt o anume suma de bani...
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by csebalyn View Post
                    daca voi chiar credeti ca acea diferenta de 0,2 secunde intre masini o veti simti in trafic, va inselati...numai daca ati fi vreun vatanen, loeb sau solberg...iar daca aici sa zicem ca masinile sunt egale, cand vine vorba de bani, avantajul e clar in favoarea loganului. acest avantaj dispare insa cand e vorba de confort si siguranta. deci daca va multumesc perormantele megane-ului si va permiteti sa platitit bani in plus pe intretinere, confort si siguranta, loganul iese din discutie. pana la urma, orice comparataie se reduce la bani si la ce anume esti dispus sa renunti pt o anume suma de bani...

                    CORRRRRRRRRRRRRRRRRRRECT . Eu unul daca ma gandesc la bani , aleg Logan . Daca ma gandesc la altele ca design , dotari in plus , siguranta aleg Meganul . Oricum ordinea preferintelor mele ( exclud Logan ) ar fi 1 Focus 2 Astra 3 Megane asta si datorita costurilor de intretinere pt fiecare dintre ele . Daca as avea banii necesari dintre cele 3 as alege Mondeo . Intelegi ce vreau sa zic . Sunt acrii strugurii .
                    B -X X - DDF x 2

                    :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google