Dacia Logan 1.6 16v VS.Proton Persona

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Cum am mai zis, am fost de la inceput un sustinator al Loganului, dar nu cred in ruptul capului ca nemtii au luat Loganul ca era mai buna, mai practica sau cum vreti voi sa fie decat marcile lor.
    Au luat-o ca le ajungeau banii din 2 salrii+prima de casare din Germani, care era 2500 de euro.

    Pentru ei Loganul era acelasi lucru ca un LED de 25 de milioane pentru romani.
    Ce tot o dati dupa visin, mureau nemtii de odrasla auto a romanilor.

    Cand masina incepe sa pice in Germania, nemtii o ofera ca bonus la un Golf 4 1.9 tedei.

    Loganul e o masina pentru tarile cu venituri comparabile cu Romania si mai ales pentru DRUMURILE din Romania. Pentru nemti, e ceva ca sa fie, sa se miste de colo colo, un fel de scuter cu plafon.
    Ce dracu sa faci cu un Logan pe Autobahn, sa-ti iei zborul? Pai acolo incurci tot traficul.

    Stiu ca avem viteji pe aici care merg cu 180/h cu Loganul, dar pensionarii din Germania vor sa se simta in siguranta la 180/h. De aia isi vor cumpara Mercedes, sic.
    Last edited by mr.K; 11 May 2012, 09:43.

    Comment


    • #77
      Originally posted by dinita george View Post
      in alta ordine, inteleg frustrarile legate de propria masina, e nasol sa ai o masina pe care o detesti si totusi sa nu poti scapa de ea, nu doresc nimanui sa fie in situatia data, asta e, mare grija,
      Unde dau LIKE ? Ai atins problema lui NDL in ce am subliniat eu. Pana atunci el viseaza la volanul loganului ca merge cu BMW,Haudi,Volkswagen si in felul asta condusul i se pare mai frumos si elegant.

      NDL...
      @ivan fii sigur ca n-as fi facut niciodata greseala sa muncesc pt un logan
      .....atunci pune mana si munceste pt o masina din UE si nu te mai vaita atata!

      iar in leasing, pana il achiti nu mai ai nici masina in fata blocului
      .... E uite ca eu am achitat loganul cu banii jos si dupa 4 ani inca mai e pe rotile ei si nu este inca o gramada de rugina si nici puncte de rugina nu are pe undeva.

      si nu inteleg de unde e problema ta cu mi-a parvenit "muscle car-ul" mi/ai platit-o tu?!
      .. Nu am nici o problema,,o problema ai tu cu loganu tau facut cadou si mai ai o problema ca ti-a platit-o tatal tau si de aici si frustrarea ta ca nu ai avut proprii bani ai tai ca sa iti cumperi ce vrei si cand vrei.

      ca sa dai din mana 10500 trebuie sa ai o problema ..
      ...atunci inseamna ca nu sunt singurul cu problema asta si PROBLEME avem vreo 43.000 de useri pe aici ca am dat banii pe logan...ca sa nu mai vorbim de cei ce nu activeaza pe vreun forum si mai ales de cei din afara tarii.

      Asa ca inca odata iti doresc sa strangi proprii tai bani de o masina din GERMANIA cat mai repede ca sa scapam de tine si de frustrarile tale legate de loganul ""propriu"". Bafta....

      Ps,,tie daca ti s-ar face cadou si un PROTON,,tot nu ar fi bun pt tine,,,daca ti s-ar face cadou un BMW ai vrea un Ferrari,,,daca ti s-ar face cadou un Ferrari ai vrea un Lamborghini,,si pana la final ai vrea un BUGATI VEYRON cu motor de BOEING 777
      Last edited by Ivan Marian; 11 May 2012, 09:52.

      Comment


      • #78
        nu trebuie sa ai o problema sa dai 10500 de euro trebuie sa-ti pui intrabarea dinita george ca uni prefera chiar sa dea 10500 pe un logan din mana sau leasing decat pe un audi bmw mercedes si sa nu o poata so intretina ulterior...in fine fiecare cu parerea lui dar daca se uita uni colegi de pe aici au investit destul de multi bani in masina si chestia asta pe noi cei care nu am avut curaj ne reprezinta cu succes in diferite competiti (jos palaria pt ei).
        Iar vizavi de acest proton sau cum ii spune nu arata rau, atata doar ca noi romani nu o cunoastem deocamdata stiu ca am vazut un taxi in oras, si l-am intrebat pe sofer (stateam in paralel la semafor) si nu a fost foarte entuziasmat de masina si ca se gasesc foarte greu piese pt ea (nu au reprezentanta) iar de consum imi spunea ca nu este diferenta intre logan tot cam dracu ala e depinde de motor, ii prinde bine si daciei un pic de competitie sa se mai trezeasca un pic si sa incerce sa mai imbunatateasca calitatea masinilor, nu ca nu ar fi bune dar sa mai lucreze la detalii, au inceput am vazut sa schimbe un pic fata dacia cu noul model Lodgy si aici ma refer la interior ca la exterior dupa parerea mea este hidoasa, trebuia sa se inspire la exterior cu modelul Cmax de la Ford sau multe altele mai frumoase, o trapa ceva ar castiga mult

        Comment


        • #79
          ii prinde bine si daciei un pic de competitie sa se mai trezeasca un pic si sa incerce sa mai imbunatateasca calitatea masinilor, nu ca nu ar fi bune dar sa mai lucreze la detalii,
          Proton-33683 EUR
          Logan- 10.000 EUR
          Ce competitie vrei sa aiba, din partea unei masini de 3 ori mai scumpa? De banii de Proton cumperi 3 Logan, sa ai si de rezerva.

          Comment


          • #80
            nu m-am referit la modelul asta de masina, in general cu alte modele si alte marci, dar astia de la proton parca au si alte modele nu asa scumpe

            Comment


            • #81
              Deja imi fac firma de TAXI cu 3 logane a cate 10500 de euro bucata cu banii de un PROTON din ala la 33683 euro,,,sau deja cumpar 6 logane a cate 5000 de euro bucata si am un PARC AUTO in toata regula pt a le inchiria.

              Comment


              • #82
                nu stiu de ce dracu ii tot dati cu bmw si audi. pana acolo mai sunt muuulte masini. de exemplu la bani apropiati, o kia ceed ii cam da clas[ loganului. ca sa nu mai zic de un I30..etc
                @dinita.
                uite ca nu toate au inregistrat scaderi. http://0-100.hotnews.ro/2012/01/09/c...to-romaneasca/
                citeam intr-o revista ca X1 si alte modele de lux au crescut 100% sau chiar 200% ca vanzari. nici nu e greu daca inainte vindeau 2 si acum vand 6.

                Comment


                • #83
                  Originally posted by B997NDL View Post
                  pana acolo mai sunt muuulte masini. de exemplu la bani apropiati, o kia ceed ii cam da clas loganului. ca sa nu mai zic de un I30..etc
                  Apropo de I 30..e foarte bun ,,il cumpar cu prima ocazie ca am fost convins de testul BABUINILOR... http://www.a1.ro/men/cars/video-rezi...i-204366.html#

                  Comment


                  • #84
                    testul babuinilor, e prima oara cand vad asa ceva )))), si loganul a facut testul pentru a dovedi cat este de ermetica ))))
                    La salonul Auto de la Geneva, consurs cu tema "Cea mai ermetica Masina"
                    Cei de la Mercedes se prezinta cu ultimul model:
                    - Aceasta este cea mai ermetica masina din lume!
                    Organizatori intreaba:
                    - I-ati facut testul cu pisica?
                    - Nu! Cum sa-i facem testu cu pisica!
                    - Pai uite bagam o pisica inauntru si o lasam acolo!
                    Dupa 2 zile pisica moare, nu mai avea aer.
                    - Intr-adevar! Este ermetica!
                    Vin cei de la BMW cu ultimul model!
                    Aceasta masina este ce mai ermetica!
                    - I-ait facut testul cu piscia?
                    - Nu! Cum testu cu pisica?
                    - Pai inchidem o pisica in masina si o lasam acolo!
                    Dupa o zi pisica era moarta, nu mai avea aer!
                    - Da intr-adevar e foarte ermetica!
                    In cele din urma apar si cei de la Dacia cu noul model Logan.
                    - Domnilor aceasta e cea mai ermetica masina!
                    - I-ati facut testul cu pisica!
                    - Da!
                    - Pai cum ati facut testul cu pisica?
                    - Da, l-am facut!
                    - Si cum l-ati facut?
                    - Pai am inchis o pisica inautri, am incuiat masina
                    si pe unde scotea capu, chituiam

                    Comment


                    • #85
                      acum m-am uita pe site-ul kia: cea mai ieftina e 11300. dotari de logan, nu ceva deosebit. un laureate cam la aceleasi dotari, e 9000. punct si de la capat
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • #86
                        un laureate benzinar. si oricum merita cu prisosinta diferenta de 2300

                        Comment


                        • #87
                          Daca ai acea diferenta.Multi abia daca au de un Logan full.
                          Si nu mi se pare cine stie grozavie ceed-ul asta.
                          sigpic

                          Comment


                          • #88
                            da, benzinar 105cp, iar kia, tot benzinara. ce sa zic, mare diferenta. la kia dizal mai sari de 1500 de "coco". oricum, intre kia si renault, ceed sau megane, cred ca-i evident ca la aceiasi bani, megane va fi alegerea, din pct meu de vedere. iar pt multi, care nu facem 20000km/an, ar fi o prostie sa ne luam diesel, ca nu ne scoatem banii. iar cu motorina de la noi, uite inca un motiv in plus pt care tot benzinar o sa fie urmatoarea masina. la benzinar, daca-l treci pe gpl, te pisi pe dizal cu fenta, din pct de vedere al costurilor. si-atunci, pt ce sa-mi iau masina cu motor de tractor? pt cuplul ala care va umezeste pe multi? mersi...
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • #89
                              La costuri de intretinere, Loganul de departe sta mult mai bine si decat Megane, Kia, Hyundai, Skoda, etc...

                              Comment


                              • #90
                                eu nu inteleg ce tot aveti cu motorina "de la noi" daca bagi de pe tractor... eu bag numai top diesel (omv dar am incercat si lukoil si petrom) si merge super masina. diferenta intre regular si top e de numai 30 de bani. nu cred ca au ungurii sau croatii diesel mai smecher. tot ala este...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google